Informace k zájezdu
Maďarsko - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Maďarsko - ferraty ( Maďarsko, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Dle klasifikace náročnosti via ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná převážně o náročnost C, v nejtěžších úsecích D a jednom velmi krátkém úseku D/E. Druhý den zájezdu mají zkušení zájemci navíc možnost vyzkoušet také dvě krátké zajištěné cesty o náročnosti E. Zájezd je určen spíše pro zkušenější ferratisty, avšak zdejší ferraty nepatří k nejdelším a obtížnější úseky lze bezpečně překonat. Po konzultaci se jej tak mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm, dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a jistota v pohybu skalním terénem. Čekají nás jednodenní túry s převýšením do 300 m, na kterých strávíme denně okolo 5 hodin. Vstříc našemu dobrodružství budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo autobusu, který nám bude po celou dobu k dispozici.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na www.idojaras.hu
Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že počasí může být proměnlivé nebo chladnější. Počítejte nejen se slunečným počasím, ale také s deštěm či větrnými dny.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Do některé z místních restaurací je možné zajít na jídlo či pití.
Výměna peněz: Před odjezdem doporučujeme výměnu peněz ještě v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství hotovosti záleží na každém z vás a na tom jaké výdaje předpokládáte. Na útratu lze doporučit částku odpovídající přibližně 50 € a stejně velkou finanční rezervu, tedy celkem 100 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme:www.pruvodcenakopce.cz).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Cartographia a Térképszakértö: WK 2 Bakony (Északi Rész)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/rdo63m
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost. Doporučujeme sbalit si věci potřebné na oba pobytové dny a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na cestu (cestovní doklad, peníze, cennosti, přiměřené oblečení, jídlo a pití) do menšího batohu, který bude na palubě busu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30-40 l na túry (nejlepší je batoh s hydrovakem - Camelbak, ale určitě není podmínkou), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem , čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, plavky, osuška, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky, doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, outdoorové kalhoty...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do penzionu a na nocleh. Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i plážovou obuv (do lázní) a 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, penzionu a na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na večeři na 1. den po příjezdu do Maďarska. Polopenze začíná až snídaní 2. den zájezdu. Na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Některé dny je možné využít i pohostinnosti místních restaurací. V penzionu je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích, vitamíny do vody a slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolest, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.