Maďarsko - ferraty

Netradiční ferraty v krasové oblasti Bakony, víno a termály

Lesnatá krasová oblast Bakony v západním Maďarsku svírá malebnou vesničku Csesznek známou díky zřícenině hradu ze 13. století. Nedaleké údolí Cuha-Völgy zase upoutá poklidnou náladou i průzračným potokem, který pečlivě omývá tamní příkré svahy. Monumentální vápencové masivy zde příjemně zaujmou nabídkou dostupnosti bez namáhavého stoupání či dálkového pochodu a strmá skaliska ukrývající ferraty v hlubokých kaňonech nám tak dají dopřát troše vertikálního dobrodružství v nezvyklé podobě. Společně si budeme vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí, ale také relax v termálních lázních nebo večerní posezení nad skleničkou lahodného klenotu z nedalekých vinic.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji C a D. Přídavkem pro zkušené mohou být navíc dvě krátké, zato náročnější varianty klasifikované obtížností E a E/F. Čekají nás jednodenní túry s délkou okolo 5 hodin a převýšením do 300 m ve středně náročném terénu. Ačkoliv je zájezd určen spíše pro zkušenější ferratisty, tak zdejší ferraty nepatří k nejdelším a obtížnější úseky lze bezpečně překonat. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Všechny plánované trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v penzionu pod hradem Csesznek, kde dostaneme polopenzi ve standardu místní gastronomie. Ve skupině bývá obvykle kolem 10 osob.

S realizací zájezdů do Maďarska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Maďarsko je otevřené pro turisty a z hlediska Covidu patří mezi nejbezpečnější země Evropy (opatření v Maďarsku).
Aktuální povinnosti - vstup do Maďarska: pro občany ČR a SR není vstup do země nijak omezen, avšak pro vstup do hotelů, lázní a restaurací nutné splnění jedné ze tří podmínek: negativní PCR test (72 hod), očkování (stačí 1. dávka), prodělání Covidu (6 měsíců); (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.


Program zájezdu

  • 1. den: Podvečerní odjezd z Brna přes Bratislavu a Györ, ubytování na penzionu. Setkání účastníků zájezdu, posezení u vína a případná večerní škola feratové teorie.
  • 2. den: Z místa ubytování v obci Csesznek k ferratě Futrinka Ucca (B/C), poté delší ferrata Ostromlók Útja (C) a následně Várpanoráma(C/D) končící nad korunami stromů s výhledem na zříceninu hradu Csesznek (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 300 m). Přídavek pro zkušené: 70 m dlouhá ferrata Tálos Zoltán Emlékúk (E) nebo 160 m dlouhé varianty MZ/X (E/F) (1 hod, ↑ 150 m, ↓ 180 m). Na závěr prohlídka zříceniny hradu Csesznek.
  • 3. den: Přejezd do osady Vinye na okraji údolí Cuha-Völgy, kde nás čeká ferrata Bucsek Henrik Emlékút (C), následně nedaleká zajištěná cesta Dionüszosz (D/E) (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Odpolední návrat zpět do ČR, cestou zastávka v termálních lázních Rába Quelle ve městě Györ. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v příjemném penzionu Cservak ház panzió v obci Csesznek ve 2-4lůžkových pokojích, převážně s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

V penzionu dostaneme chutnou polopenzi. Polopenze začíná 2. den snídaní a končí rovněž snídaní 3. den. Z domova s sebou přibalte jen něco málo na obědy a svačiny přes den. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou podobné jako u nás (polévka 900 HUF, zeleninový salát 900 HUF, hlavní jídlo 2 500 HUF, pizza 1 200 HUF, pivo 750 HUF, džus 350 HUF, pitná voda 300 HUF), výběr a kvalita jídel mile překvapí. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu.

Maďarsko - ferraty

Maďarsko - ferraty

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Raxalpe - ferraty pro začátečníky

Lehké ferraty pohoří Raxalpe a Hohe Wand v blízkém Rakousku

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Ferratový kurz - Raxalpe

Škola via ferrata - kurz pohybu po zajištěných cestách (Rakousko)

Ferraty v severních Čechách pro začátečníky

Lehké ferraty na pomezí Českého středohoří a Českosaského Švýcarska