Maďarsko - ferraty

Netradiční ferraty v krasové oblasti Bakony, víno a termály

Lesnatá krasová oblast Bakony v západním Maďarsku svírá malebnou vesničku Csesznek známou díky zřícenině hradu ze 13. století. Nedaleké údolí Cuha-Völgy zase upoutá poklidnou náladou i průzračným potokem, který pečlivě omývá tamní příkré svahy. Monumentální vápencové masivy zde příjemně zaujmou nabídkou dostupnosti bez namáhavého stoupání či dálkového pochodu a strmá skaliska ukrývající ferraty v hlubokých kaňonech nám tak dají dopřát troše vertikálního dobrodružství v nezvyklé podobě. Společně si budeme vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí, ale také relax v termálních lázních nebo večerní posezení nad skleničkou lahodného klenotu z nedalekých vinic.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji C a D. Přídavkem pro zkušené mohou být navíc dvě krátké, zato náročnější varianty klasifikované obtížností E a E/F. Čekají nás jednodenní túry s délkou okolo 5 hodin a převýšením do 300 m ve středně náročném terénu. Ačkoliv je zájezd určen spíše pro zkušenější ferratisty, tak zdejší ferraty nepatří k nejdelším a obtížnější úseky lze bezpečně překonat. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Všechny plánované trasy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v penzionu pod hradem Csesznek, kde dostaneme snídaně ve standardu místní gastronomie. Ve skupině bývá obvykle kolem 10 osob. Dopravu autobusem máme společně s cyklistickým zájezdem Neziderské jezero na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Odpolední odjezd z Brna přes Bratislavu, večerní přejezd Rakouska.
 • 2. den: Z místa ubytování v obci Csesznek k ferratě Várpanoráma (C/D) končící nad korunami stromů s výhledem na zříceninu hradu Csesznek. Sestup zpět do rokliny, následně ferrata Futrinka Ucca (B/C), a poté delší ferrata Ostromlók Útja (C) v protější skalní stěně (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 300 m). Přídavek pro zkušené: 70 m dlouhá ferrata Tálos Zoltán Emlékúk (E) nebo 160 m dlouhé varianty MZ/X (E/F). (1 hod, ↑ 150 m, ↓ 180 m)
 • 3. den: Přejezd autobusem do osady Vinye na okraji údolí Cuha-Völgy a po krátkém nástupu kolem potoka Cuha-patak zajištěná cesta Dionüszosz (D/E) a nedaleká ferrata Bucsek Henrik Emlékút (C) (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Setkání s autobusem a přejezd k Neziderskému jezeru. Cestou návštěva termálních lázní Sá-Ra Termál v obci Hegykö. Odjezd do ČR přes Bratislavu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v příjemném penzionu Cservak ház panzió v obci Csesznek ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích, převážně s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

V penzionu dostaneme chutnou polopenzi. Polopenze začíná 2. den snídaní a končí rovněž snídaní 3. den. Z domova s sebou přibalte jen něco málo na obědy a svačiny přes den. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou podobné jako u nás (polévka 900 HUF, zeleninový salát 900 HUF, hlavní jídlo 2 500 HUF, pizza 1 200 HUF, pivo 750 HUF, džus 350 HUF, pitná voda 300 HUF), výběr a kvalita jídel mile překvapí. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu.

Charakteristika a náročnost

Dle klasifikace náročnosti via ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná převážně o náročnost C, v nejtěžších úsecích D a jednom velmi krátkém úseku D/E. Druhý den zájezdu mají zkušení zájemci navíc možnost vyzkoušet také dvě krátké zajištěné cesty o náročnosti E či E/F. Zájezd je určen spíše pro zkušenější ferratisty, avšak zdejší ferraty nepatří k nejdelším a obtížnější úseky lze bezpečně překonat. Po konzultaci se jej tak mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm, dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a jistota v pohybu skalním terénem. Čekají nás jednodenní túry s převýšením do 300 m, na kterých strávíme denně okolo 5 hodin. Vstříc našemu dobrodružství budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo autobusu, který nám bude po celou dobu k dispozici.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Maďarsko - ferraty

Maďarsko - ferraty

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

 • Cena od: 8 100 Kč
 • Délka: 6 dní