Informace k zájezdu
MTB v maďarských národních parcích

Úvodní stránka zájezdu MTB v maďarských národních parcích ( Maďarsko, MTB speciality, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Čekají nás jednodenní trasy s délkou 40 až 65 km a převýšením do 1100 m ve středně náročném kopcovitém terénu. Budeme se pohybovat převážně po zpevněných šotolinových cestách i asfaltových silnicích a turistických pěšinách, na kterých strávíme denně 3-5 hodin čistého času jízdy, což odpovídá 5-7 hodinám i s mnoha přestávkami. Na jednotlivé etapy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo autobusu. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem, či se přidat k pěšímu zájezdu Turistika v severním Maďarsku nebo méně náročnému cyklistickému zájezdu Maďarské národní parky na kole.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na http://www.idojaras.hu
Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že se budeme pohybovat v horských oblastech, kde je počasí proměnlivé a může být i chladněji. Počítejte nejen se slunečným počasím, ale také s deštěm či větrnými dny.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Do některé z místních restaurací je možné zajít na jídlo či pití.
Výměna peněz: Před odjezdem doporučujeme výměnu peněz ještě v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství hotovosti záleží na každém z vás a na tom jaké výdaje předpokládáte. Na útratu lze doporučit částku odpovídající přibližně 50 € a stejně velkou finanční rezervu, tedy celkem 100 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Cartographia a Térképszakértö: WK 1 Gömör-Tornai-Karszt-Cserehát a WK 29 Bükk

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována ve speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména v případech extrémně vysokých nebo širokých řídítek s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, konzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích uvnitř busu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost. Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. až 5. den a na ubytování do větší cestovní tašky (je skladnější oproti velkým batohům s popruhy a bederními pásy) a věci potřebné na etapu druhého dne (oblečení, svačina) do menšího batohu.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, osuška, ručník, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, telefon vč. nabíječky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s delším lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklistickou přilbu a doporučujeme cyklistické rukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: V ceně ubytování je polopenze. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Maďarska. Polopenze začíná až večeří. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě. Některé dny je možné využít pohostinnosti místních restaurací.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok