MTB v maďarských národních parcích

„Maďároš, Termáloš, Bajkoš“

Národním parkem Aggtelek u hranic se Slovenskem přirozeně pokračuje Národný park Slovenský kras. Tvoří jej mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů Evropy. Tudy se projedeme v duchu hesla „i cesta může být cíl“ a budeme pozorovat místní divokou zvěř a doslova zapomenuté louky v hlubokých lesích. Mezi městy Eger a Miskolc se pak rozkládá Národní park Bükki, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí, roklí, strmých skalisek a kouzelných zákoutí. Zde si dáme do těla poctivým stoupáním, odměníme se krásnými výhledy a užijeme si parádní sjezdy uprostřed převážně bukových lesů. Denní etapy zakončíme v termálních lázních nebo večerním posezením v některém z místních vinných sklípků.

Čekají nás jednodenní etapy s délkou 40-65 km, převýšením do 1100 m a čistým časem jízdy 3-5 hodin. To vše ve středně náročném kopcovitém terénu, převážně po cyklostezkách, ale volitelně i turistických pěšinách. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Ubytovaní budeme v obci Bogács, v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, kde dostaneme místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytovaní máme společně s pěším zájezdem Turistika v severním Maďarsku k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat a cyklistickým zájezdem Maďarské národní parky na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Z obce Aggtelek pohraničím přes Kečovo a po hřebeni hlubokými lesy až pod zříceninu hradu Szádvár. Údolím zpět přes Jósvafö do Aggtelek. Návštěva unikátních termálních lázní Saliris Resort v obci Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu s vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukalle. Přejezd autobusem do místa ubytování v Bogács. (↔ 50 km, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 3. den: Z Bogács mezi vinicemi do sedla Völgyfőház a dále po hřebeni pod vyhlídku Vár-hegy, zábavný sjezd do Felsőtarkány. Táhlým stoupáním až na vyhlídku Bél-kő a sjezd do údolí Szalajka a Szilvásvárad s hřebčínem lipicánů. (↔ 60 km, ↑ 1100 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Z Bogács údolím kolem pomníku Tájház a planiny Pazsag nad vesnici Répáshuta. Dále po loukách náhorní plošiny a úbočím do Bükkszentkereszt, zážitkový sjezd do termálů v Miskolctapolca. Návštěva přírodních termálních jeskynních lázní Barlangfürdo. (↔ 65 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 5. den: Z Bogács přes Cserépfalu dlouhým údolím k osadě Hollóstető. Odtud úbočím k vyhlídce u osady Szikla a jedním z mnoha sjezdů až do Répáshuta (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 200 m). Setkání s autobusem a přejezd Maďarska. Přes Bratislavu, do Brno příjezd ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház v obci Bogács ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

Chutná polopenze ve standardu místní gastronomie. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu. Ceny potravin i jídel jsou podobné jako u nás (polévka 900 HUF, zeleninový salát 900 HUF, hlavní jídlo 2 500 HUF, pizza 1 200 HUF, pivo 750 HUF, džus 350 HUF, pitná voda 300 HUF).

Charakteristika a náročnost


Čekají nás jednodenní trasy s délkou 40 až 65 km a převýšením do 1100 m ve středně náročném kopcovitém terénu. Budeme se pohybovat převážně po zpevněných šotolinových cestách i asfaltových silnicích a turistických pěšinách, na kterých strávíme denně 3-5 hodin čistého času jízdy, což odpovídá 5-7 hodinám i s mnoha přestávkami. Na jednotlivé etapy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo autobusu. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem, či se přidat k pěšímu zájezdu Turistika v severním Maďarsku nebo méně náročnému cyklistickému zájezdu Maďarské národní parky na kole.

MTB v maďarských národních parcích

MTB v maďarských národních parcích