Informace k zájezdu
Makedonie na kole

Úvodní stránka zájezdu Makedonie na kole ( Makedonie, Balkán, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Základní cykloetapy jsou dlouhé většinou 30-60 km, denní převýšení je velmi různorodé, nastoupáme převážně od 400 do 1000 m, sjezdy bývají však delší, nejčastěji 700-1500 m. Na cykloetapách strávíme denně asi 6-9 hod (včetně všech zastávek), čistý čas jízdy na kole je asi 3-5 hod. Trasy vedou po asfaltových silnicích, ve vyšších polohách převážně po šotolině různé kvality s úseky vyžadujícími určitou technickou zdatnost. Některé kratší úseky cest jsou s větším množstvím volných kamenů. Pokud si v takových úsecích nejste jistí, můžete přes tyto úseky kolo vést. Hodí se mít kolo vybavené dobrými plášti. Většinu etap lze zkrátit či prodloužit nebo si zařadit odpočinek či vlastní program. Cykloetapy jsou občas prostřídány pěšími túrami s výstupy na nejvyšší vrcholy pohoří Šar planina a Pelister nebo pohodovými výlety s poznáváním historie, kultury a výborné makedonské kuchyně u Ochridského jezera. Pěší túry jsou sice zařazeny v základním programu zájezdu, ale můžete místo nich zvolit alternativní cyklovariantu. Pokud se na túry chytáte, je dobré si vzít vhodnou turistickou obuv. Na etapy budeme vyrážet nalehko s vybavením jen na jeden den. Ostatní věci budeme mít na ubytování nebo v autobuse.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.yr.no/en (do vyhledavače zadejte konkrétní místo z našeho programu)
http://www.accuweather.com/cs/mk/ohrid/1172/weather-forecast/1172 (Ohrid)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Pelister/forecasts/1000 (Pelister, 1000 m)
Léto je na Balkáně horké s vyššími teplotami. V horách však musíme být připraveni na jakékoliv počasí, kdy zejména při zataženu může být chladno. Déšť také není výjimkou. Mimo hory počítejte přes den s teplotami k 30 °C. V horách se naopak může ochladit i pod 10 °C. Občas se mohou vyskytnout bouřky.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR = 61,61 MKD; 100 MKD (denár) = 40,05 Kč (listopad 2023)
V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které na místě vyměníte za MKD. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích. Výběry z bankomatů jsou možné ve Skopje (2. den), v Ohridu (6., 7. a 8. den) a v Bitole (9. den). Možnosti platby kartou jsou omezené - můžete využít pro platby cestou tam a zpět na benzinkách a pro platbu ve větším marketu v Ohridu, příp. i v jiných obchodech ve městech.

MAPY A LITERATURA

Podrobnější mapy Makedonie a mapy makedonských hor nejsou v ČR k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Cyklomapy a mapy makedonských hor jsou základní a jednoduché a na našem trhu zatím nedostupné. Na místě (např. v Ohridu) však lze většinou sehnat cyklomapy pohoří Mavrovo a mapy pohoří Galičica a Pelister.
  • Silniční mapy Makedonie jsou např. v měřítku 1 : 200 000 (Freytag a Berndt) a 1 : 250 000 (nakl. Gizi).

Knižní průvodci:

  • Thammy Evans: Macedonia, edition 5 (průvodce edice Bradt, jedině v angličtině)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu celé Severní Makedonie.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 20-40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo., náhradní brzdové destičky
  • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh na pěší jednodenní túry, do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě, kvalitní rozchozené pohorky, teleskopické hole
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l. Na ubytování je pitná voda nebo se dá pitná voda na místě koupit. Vodu na celou cestu do Makedonie si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

Občané České republiky mohou vstupovat na území Makedonské republiky s platným cestovním pasem. Na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů mohou vstupovat občané ČR a dalších zemí EU na území Makedonské republiky i na základě předložení platného občanského průkazu, který je uznáván jako cestovní doklad. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opuštění území Makedonské republiky. Z tohoto důvodu doporučujeme cestovat s platným cestovním pasem!
Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
Pokud máte v pase razítko z Kosova, můžete mít v Srbsku problém - pak je lepší cestovat přes Srbsko na občanský průkaz.

Do Makedonie můžete bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu odpovídající době pobytu v zemi a účelu cesty, nepředpokládá se, že byste tyto limity měli překročit. Alkohol je omezen na 2 l vína a 1 litr destilátu.
Někdy bývá odbavení na těchto hranicích velmi přísné a zdlouhavé (např. i kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Makedonie bývala dříve relativně divočejší balkánská země, posledních více jak 10 let byla bezpečnostní situace stabilizovaná. V roce 2015 došlo k incidentu ve městě Kumanovo, přestřelce mezi policií a ozbrojenou skupinou hlásící se ke kosovským Albáncům. Od té doby se žádné další incidenty neobjevily. Horské oblasti, kde se náš zájezd pohybuje, byly klidné.
Makedonie byla v nedávných letech vystavena přílivu uprchlíků a migrantů a její policejní a armádní síly byly aktivovány v hlavních přestupních příhraničních bodech (Gevgelija a Tabanovce). V roce 2016 však byly pro uprchlíky uzavřeny řecko-makedonské hranice, čímž tranzit uprchlíků přestal. Pobyt na území Makedonie je v současné době bezpečný. Situaci nadále sledujeme, zejména ve vztahu k oblastem, kde se náš zájezd pohybuje, v případě bezpečnostního rizika bychom situaci řešili.
V Makedonii je třeba dát pozor:
• Na ovčácké psy, kteří mohou být agresivní při hlídání svého stáda nebo salaše. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek, ideální jsou teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
• Na své věci. Potenciální riziko krádeže je cca stejné jako u nás, ale pro jistotu přijměte základní bezpečnostní opatření: Pokud jste 2, rozdělte si peníze mezi sebe, a peníze noste vždy u sebe, nejlépe na těle (tělové ledvinky, kapsičky na krku pod tričkem, ...), odděleně noste kopie svých dokladů, zbytečně na sebe neupozorňujte ukazováním více peněz na veřejnosti, ...

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Makedonii
Ambasada na Republika Češka vo Republika Severna Makedonija
Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje
Tel.: +389/2/3109805, +389/2/3178945
Tel. konzulární oddělení: +389/2/3081200, +389/2/3081102
Fax: +389/2/3178380
Nouzová linka: +389/70 314 502 (pouze volání a nikoliv textové zprávy)
Email: skopje@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/skopje
Provozní hodiny úřadu po-čt 07.45-16.45, pá 07.45 - 14.15

Důležitá telefonní čísla - Makedonie: předčíslí + 389, Policie 192, Hasiči 193, První pomoc 194, Informace 188


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


David Hainall - Článek a fotogalerie - Makedonie na kole 2018.