Informace k zájezdu
Makedonie na kole

Úvodní stránka zájezdu Makedonie na kole ( Makedonie, Balkán, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Zájezd tvoří zejména jednodenní cykloetapy, které jsou občas prostřídány poznáváním přírody, historie a kultury s ochutnáváním výborné makedonské kuchyně a místních vín. Na výlety budeme vyrážet nalehko jen s cyklobrašnou či malým batůžkem na den. Celkově středně náročné horské cyklotúry jsou dlouhé většinou 30-60 km, některé lze zkrátit, u některých je možné si zase přidávat. Celodenní pěší túru není nutné jít a místo ní se lze projet pod vrcholy po MTB trasách. Denní převýšení je velmi různorodé, obvykle nastoupáme od 350 do 1000 m, při sjezdech je často převýšení větší, cca 700-1500 m. Nejnáročnější je královská etapa 6. den, lze ji však zkrátit. Většinu túr lze vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Trasy vedou po asfaltových silnicích, ve vyšších polohách převážně po šotolině různé kvality s úseky vyžadujícími určitou technickou zdatnost - tyto krátké části se však dají překonat mimo sedlo kola. Úroveň značení tras nedosahuje českého standardu, pojedeme po cestách značených i neznačených. Autobus zůstává většinou s naším zájezdem. Aktuálně nepotřebné věci budeme mít po celou dobu uloženy na ubytování či v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.yr.no/en (do vyhledavače zadejte konkrétní místo z našeho programu)
http://www.accuweather.com/cs/mk/ohrid/1172/weather-forecast/1172 (Ohrid)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Pelister/forecasts/1000 (Pelister, 1000 m)
Léto je na Balkáně horké s vyššími teplotami. V horách však musíme být připraveni na jakékoliv počasí, kdy zejména při zataženu může být chladno. Déšť také není výjimkou. Mimo hory počítejte přes den s teplotami k 30 °C. V horách se naopak může ochladit i pod 10 °C. Občas se mohou vyskytnout bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Za fakultativní plavby (jezero Matka, ostrov Golem Grad na Prespě) a vstupy (Ohrid) utratíte celkem cca 25 €. Vaše další výdaje záleží na vašich chutích a potřebách - zda se budete pravidelně stravovat v místních restauracích, kolik potravin budete dokupovat. V Makedonii jsou základní potraviny mírně levnější než u nás, v restauracích jsou ceny asi jako u nás. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě finanční rezervu cca 50-70 € na osobu či platební kartu na výběry z bankomatů, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které na místě vyměníte za MKD. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích. Výběry z bankomatů jsou možné ve Skopje (2. den), v Ohridu (6., 7. a 8. den) a v Bitole (9. den). Možnosti platby kartou jsou omezené - můžete využít pro platby cestou tam a zpět na benzinkách a pro platbu ve větším marketu v Ohridu, příp. i v jiných obchodech ve městech.

MAPY A LITERATURA

Podrobnější mapy Makedonie a mapy makedonských hor nejsou v ČR k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Cyklomapy a mapy makedonských hor jsou základní a jednoduché a na našem trhu zatím nedostupné. Na místě (např. v Ohridu) však lze většinou sehnat cyklomapy pohoří Mavrovo a mapy pohoří Galičica a Pelister.
• Silniční mapy Makedonie jsou např. v měřítku 1 : 200 000 (Freytag a Berndt) a 1 : 250 000 (nakl. Gizi).

Knižní průvodci:
• Thammy Evans: Macedonia, edition 5 (průvodce edice Bradt, jedině v angličtině)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství EUR, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole, cyklistická přilba (je povinná), kvalitní zámek na kolo s delším lankem.
Doporučené vybavení: Cyklorukavice, cyklistické brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze. Malý batoh na pěší jednodenní túry, do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Kvalitní rozchozené pohorky, teleskopické hole, pravidelně užívané léky, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapy, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC).
Vhodný typ kola: Horské kolo (kolo určené pro jízdu převážně v terénu, je vybaveno plášti s hrubým vzorkem a odpruženou přední vidlicí a někdy i odpruženou zadní stavbou)
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole a jednodenní pěší túry. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo, plavky. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Pokrývku hlavy (proti slunci, příp. proti chladu). Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu.
Strava: Je vhodné využívat stravování v místních restauracích (zejména večeře). Na všech ubytování jsou v ceně snídaně. Z ČR není třeba vozit velké zásoby potravin, zejména čerstvé potraviny se dají na místě dokoupit za ceny podobné či nižší než v ČR. Nedoporučujeme s sebou vozit vlastní vybavení na vaření, na ubytování vařit na vlastním vařiči nelze. Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Pití: Na ubytování je pitná voda nebo se dá pitná voda na místě koupit. Vodu na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Článek a fotogalerie - Makedonie na kole 2018.