Informace k zájezdu
Hory Makedonie

Úvodní stránka zájezdu Hory Makedonie ( Makedonie, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Absolvujeme tři horské makedonské přechody - čtyřdenní v pohoří Šar Planina a na masivu Korab, dvoudenní v NP Galičici a také v NP Pelister. První dva přechody jdeme natěžko se vším potřebným vybavením, spíme tedy na horských tábořištích ve vlastních stanech. Do přechodů jsou však vloženy i tři jednodenní či půldenní vrcholové výstupy nalehko. Odlišný je poslední přechod Pelisteru, kde se spí na horské chatě s místní polopenzí, a tudíž není třeba nést stan ani karimatku a je možné jít téměř nalehko. Horské přechody střídá poznávání makedonského Ohridu s trochou odpočinku a koupáním. Na jednotlivé přechody si vezmeme vždy jen potřebnou část zásob. S autobusem se uvidíme vždy mezi přechody hor, kdy bude možné si doplnit zásoby jídla z busu a dokoupit čerstvé potraviny.
Na středně náročných přechodech hor budeme denně trávit nejčastěji 6-8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je velmi různorodé, někdy převažují výstupy (maximálně cca 1400 m), jindy sestupy (maximálně také cca 1400 m). V průměru se denní převýšení pohybují okolo 1000 m nahoru a totéž dolů. Makedonské hory s výjimkou Galičnice a Pelisteru nejsou tak dobře značené, jak jsme zvyklí z jiných evropských hor. Stezky jsou kamenité, jindy vedou po horských loukách, v nižších partiích mezi lesy, zejména na Šar Planině se stezky zcela ztrácejí či vůbec neexistují, náš průvodce se však i v náročnějším terénu orientuje bez problémů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.yr.no/en/ (do vyhledávacího okna stačí zadat místo z našeho programu)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Golem-Korab/forecasts/2864 (Golem Korab, 2864 m)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pelister/forecasts/2601 (Pelister, 2061 m)
Léto je na Balkáně horké s vyššími teplotami. V horách však musíme být připraveni na jakékoliv počasí, kdy zejména při zataženu může být velmi chladno. Déšť také není výjimkou. Mimo hory počítejte přes den s teplotami k 30 °C. V horách se naopak může ochladit i k 5 °C. Občas se mohou vyskytnout bouřky.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR = 61,61 MKD; 100 MKD (denár) = 40,05 Kč (listopad 2023)
V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které na místě vyměníte za denáry. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích podhorských vesniček. Výběr z bankomatu je možný ve Skopje (2. den) a v Ohridu (6., 7. a 8. den). Možnosti platby kartou jsou omezené - můžete využít pro platby cestou tam a zpět na benzinkách a pro platbu ve větším supermarketu v Ohridu.

MAPY A LITERATURA

Mapy makedonských hor jsou základní a jednoduché a na našem trhu zatím nedostupné. Na místě (např. v Ohridu) však lze většinou sehnat mapy pohoří Galičica, oblasti Mavrovo a Pelister.
Knižní průvodci:

  • Ivo Petr: Hory Balkánu (nakl. Mirago, kroužková vazba) - zahrnuje i hory Makedonie
  • Thammy Evans: Macedonia, edition 5 (průvodce edice Bradt, jedině v angličtině)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu celé Severní Makedonie.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l, optimální váha 15-17 kg, max. 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu),vložka do spacáku na chatu na Pelisteru
  • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
    • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
    • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
    • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
    • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
    Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho).

Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.

  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

Občané České republiky mohou vstupovat na území Makedonské republiky s platným cestovním pasem. Na základě jednostranného rozhodnutí makedonských úřadů mohou vstupovat občané ČR a dalších zemí EU na území Makedonské republiky i na základě předložení platného občanského průkazu, který je uznáván jako cestovní doklad. V případě cestování na občanský průkaz je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře - průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opuštění území Makedonské republiky. Z tohoto důvodu doporučujeme cestovat s platným cestovním pasem!
Doporučujeme také pořídit si fotokopii dvoustrany pasu s fotkou pro snadnější řešení v případě jeho ztráty. Fotokopii mějte odděleně od pasu.
Pokud máte v pase razítko z Kosova, můžete mít v Srbsku problém - pak je lepší cestovat přes Srbsko na občanský průkaz.

Do Makedonie můžete bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu odpovídající době pobytu v zemi a účelu cesty, nepředpokládá se, že byste tyto limity měli překročit. Alkohol je omezen na 2 l vína a 1 litr destilátu.
Někdy bývá odbavení na těchto hranicích velmi přísné a zdlouhavé (např. i kontroly zavazadel). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Makedonie bývala dříve relativně divočejší balkánská země, posledních více jak 10 let byla bezpečnostní situace stabilizovaná a pobyt v zemi je v současné době bezpečný.
V Makedonii je třeba dát pozor:
• Na ovčácké psy, kteří mohou být agresivní při hlídání svého stáda nebo salaše. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Je proto vhodné nosit hůl nebo klacek, ideální jsou teleskopické hole a chodit alespoň ve dvojici. Někdy velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
• Na své věci. Potenciální riziko krádeže je cca stejné jako u nás, ale pro jistotu přijměte základní bezpečnostní opatření: Pokud jste 2, rozdělte si peníze mezi sebe, a peníze noste vždy u sebe, nejlépe na těle (tělové ledvinky, kapsičky na krku pod tričkem, ...), odděleně noste kopie svých dokladů, zbytečně na sebe neupozorňujte ukazováním více peněz na veřejnosti, ...

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Makedonii
Ambasada na Republika Češka vo Republika Severna Makedonija
Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje
Tel.: +389/2/3109805, +389/2/3178945
Tel. konzulární oddělení: +389/2/3081200, +389/2/3081102
Fax: +389/2/3178380
Nouzová linka: +389/70 314 502 (pouze volání a nikoliv textové zprávy)
Email: skopje@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/skopje
Provozní hodiny úřadu po-čt 07.45-16.45, pá 07.45 - 14.15

Důležitá telefonní čísla - Makedonie: předčíslí + 389, Policie 192, Hasiči 193, První pomoc 194, Informace 188


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Jan Pala - Makedonie 2016 - článek + Makedonie 2017 - článek