Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Pojeďte do míst, kde vysoké vrcholky hor vyrůstají z křišťálově čistých vod Ohridského a Prespanského jezera. Kde značených cest a horských chat je poskrovnu, kde místo turistů narazíte na tradiční pastevecké komunity a příroda je dosud nespoutaná a divoká. Po sestupu z hor se můžeme vykoupat v příjemných jezerních vodách, vyzkoušet místní rybí speciality a ochutnat lahodná vína. Navštivte s námi jeden z nejkrásnějších koutů Balkánu, tajemnou Severní Makedonii, dříve, než si jej najde masový turismus.

Absolvujeme tři přechody nádherných makedonských hor - čtyřdenní v pohoří Šar Planina zakončený na nejvyšším vrcholu Makedonie Golem Korab (2764 m), dvoudenní v NP Galičica a také v NP Pelister. Šar Planina je nejpřitažlivějším pohořím Makedonie - odlehlé divoké horstvo podél hranice s Kosovem s ojedinělými přírodními krásami v nekonečném moři pastvin. Golem Korab je druhý nejvyšší vrchol bývalé Jugoslávie a současně nejvyšší vrchol Makedonie i Albánie. Hřeben pohoří Galičica z bělostných vápenců s teplomilnou vegetací se táhne mezi 2 jezerními perlami - Velkým Prespanským a Ohridským jezerem. Horský obr Pelister drží se svými 2601 m výškové prvenství v jižní Makedonii. Jeho hřebeny dosud nesou stopy těžkých bojů z 1. světové války. Mezi přechody hor si odpočineme v Ohridu (UNESCO), v místě nabitém zajímavostmi včetně pravoslavných chrámů, a vykoupeme se v Ohridském jezeře.

Denně strávíme na túrách cca 6-8 hod včetně všech přestávek s denním převýšením kolem 1000 m nahoru a totéž dolů (výstup na Korab až 1400 m). Nocovat budeme v horách na tábořištích, mezi jednotlivýmí přechody v hotelech a na Pelisteru na horské chatě. Ve skupině bývá obvykle kolem 12 osob. Dopravu a menší část programu máme společné s dalšími zájezdy do Makedonie.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 13 hod z Brna přes Bratislavu, Maďarsko a noční Srbsko.
 • 2. den: Dopolední příjezd do Makedonie. Atraktivní skalnatý kaňon řeky Tresky s malebným jezerem Matka. Výstupy po stezkách nad jezerem - vyhlídky, kříže na skalách, klášter Sv. Nikoly. Výlet lodí přes jezero s prohlídkou jeskyně Vrelo. Kratší návštěva hlavního města Skopje. Večerní přejezd do horského střediska Popova Šapka, nocleh v hotelu.
 • 3. den: Zahájení čtyřdenního přechodu pohoří Šar Planina. Z Popovy Šapky nástup na tábořiště pod horou Turčin. Ze sedla nalehko výstup na nejvyšší vrchol pohoří Šar Planina a 2. nejvyšší vrchol Makedonie, Titov Vrv (2747 m). (natěžko 6 hod, ↑ 900 m, ↓ 300 m; nalehko 2 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m)
 • 4. den: Přechod okolo Trpeznice na hranici s Kosovem, nádhernou výhledovou trasou přes Čelepinski Vrv (2554 m), po stezkách bačů i volným terénem pod vrcholy Rudoka a Golema Vraca, do srdce Šar Planiny. (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 950 m)
 • 5. den: Putování pod vrcholy Mala Vraca a Črna Karpa, podél hraničního hřebene mezi Makedonií a Kosovem. Sestup do údolí Štirovnica (1460 m) oddělující pohoří Šar Planina od masívu Korab. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1000 m)
 • 6. den: Nalehko výstup na nejvyšší vrchol Makedonie a Albánie - magický hraniční Golem Korab (2764 m). Skvělé vrcholové panorama (nalehko 7 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). Setkání s autobusem a přejezd na ubytování v hotelu nedaleko městečka Struga.
 • 7. den: Ohrid: Místní dopravou do Ohridu. Dopolední relaxace a koupání v jezeře. Pro zájemce krátká prohlídka města - výhled z pevnosti Samuil s hradbami, chrám sv. Klimenta a nádherný monastýr sv. Jovan Kaneo u jezera. Zahájení dvoudenního přechodu NP Galičica s unikátní polohou mezi jezery Ohrid a Prespa. Z vesnice Velestovo nástup do hor na vápencové hřbety, táboření u Kuka Šarbojca. (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 350 m)
 • 8. den: Pokračování přechodu hřebene Galičice do sedla Lipona livada (1568 m) (4,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 200 m). Setkání s autobusem. Nalehko možný výstup na nejvyšší vrchol makedonské Galičice, Magaro (2254 m) s výhledy na jezera (3 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Nocleh v hotelu nedaleko městečka Struga.
 • 9. den: Nalehko dvoudenní přechod NP Pelister v masivu Baba. Z osady Nizhepole výstup k nádhernému jezeru Golemo Ezero, nocleh ve stejnojmenné horské chatě u jezera. (4-5 hod, ↑ 1100 m)
 • 10. den: Okolo Maleho Ezera výstup na nejvyšší vrchol Pelister (2601 m). Dolů kolem pozůstatků nemocnice z 1. sv. války nebo po skalnaté „Rocky trail“ do lyžařského střediska Magarevo (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 1450 m). Setkání s autobusem a odjezd z Makedonie, noční přejezd přes Srbsko.
 • 11. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna okolo 17 hod.

Nocování a ubytování

V horách na tábořištích ve vlastních stanech. Zdroj vody je většinou v dosahu. Horší situace s vodou je jen v NP Galičica, kde bývá potřeba si pitnou vodu na jeden a půl dne nést s sebou. V NP Pelister spíme na horské chatě, tudíž tento přechod není potřeba nést stan (je však potřeba spacák nebo vložka do spacáku). V civilizaci spíme 1x v hotelu na Popově Šapce převážně ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a 2x v hotelu v Ohridu ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na ubytování na Popově Šapce i v Ohridu je možnost dobíjet baterie, redukce není třeba.

Stravování

Vlastní strava, převážně dovezená z ČR, během přechodů hor vlastní vaření. Mezi přechody hor se 6. a 8. den setkáme s busem a vyzvedneme si zásoby na další průběh. V Ohridu je možné 7. a 8. den dokoupit čerstvé potraviny. Na hotelu na Popově Šapce a 2x v hotelu v Ohridu máte snídani v ceně. Snídaně jsou podávány formou bufetu. Na hotelu na Popově Šapce v úvodu akce doporučujeme koupit si večeři. V restauracích na břehu Ohridského jezera je možnost ochutnat na večeři v restauracích místní rybí speciality. Na chatě Golemo Ezero dostaneme místní polopenzi. Pokud máte nějaké dietní omezení, prosím, uveďte jej v poznámce u přihlášky (chataři je potřeba tyto informace nahlásit s dostatečným předstihem a polopenzi objednat). Ceny za potraviny v Makedonii jsou srovnatelné s ČR nebo mírně nižší, totéž platí o cenách jídel v restauracích a na horské chatě.

Hory Makedonie

Hory Makedonie

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid