Informace k zájezdu
Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Úvodní stránka zájezdu Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru ( Makedonie, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Skialp )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4


Po prvním freeridovém aklimatizačním dnu na Popově Šapce se budeme věnovat už jenom skialpinistickým výletům v pohořích Šar planina a Pelister. V Šar planině využijeme vždy jeden výjezd lanovkou na hřeben, abychom si usnadnili přístup do volného terénu. Téměř na hranicích Makedonie a Řecka se v pohoří Pelister budeme pohybovat nejspíš úplně sami v okolí jediné vysokohorské chaty v celé Makedonii. Podle aktuálních sněhových podmínek budeme vybírat sjezdy různé obtížnosti tak, aby si je užil opravdu každý.

POČASÍ

Webkamery:
Popova Šapka

Počasí:
Popova Šapka (www.snow-forescast.com)
Popova Šapka (www.yr.no)
Golemo ezero (www.yr.no)

Sníh:
Makedonie-sněhové zpravodajství

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Makedonii jsou obvykle nižší než u nás, v horských střediscích jsou podobné jako v ČR, pivo může být dražší (cca do 50 Kč). V obou ski centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR.

Výměna peněz: Pro výměnu je nejlepší si vzít eura, peníze vyměníme na benzínce na hranicemi nebo v Tetovu. Další výměna je pak možná při přejezdu do Ohridu. Většinu služeb lze platit přímo eurem, ale je třeba si vzít nějaké drobnější (pětieurové a desetieurové) bankovky.

MAPY A LITERATURA

Makedonie je jedna z mála zemí Evropy, která zatím nemá mapové pokrytí hor na rozumné úrovni. Mnohem lepší jsou pro Makedonii OpenStreet mapy, které si můžete stáhnout do mobilu.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: Je třeba, aby s sebou každý účastník měl kompletní výbavu pro pohyb na skialpech - skialpový set (boty, lyže, pásy a hole), lavinový set (pípák, lopata a sonda). K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA, batoh s upínáním na lyže o objemu cca 35-45 l a lyžařskou helmu. Váš zájem o půjčení vybavení (lavinový set) jste uvedli v poznámce přihlášky. Adekvátní množství eur, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimě rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka s náhradními bateriemi, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), pokud vám bývá chladno, doporučujeme vzít lehký spacák, který použijete na chat Golemo ezero, ...
Oblečení: Pohodlné oblečení do chaty i na skialpy - funkční spodní prádlo (Merino, Coolmax), tepelnou vrstvu (fleece, Merino) a větruodolné a nepromokavé svrchní oblečení (Gore-tex, Windstopper aj.), kvalitní a teplé ponožky. Čepice, kvalitní teplé i slabší rukavice (proti větru, i rezervní) jsou samozřejmostí. Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Na túry doporučujeme dostatek tekutin a termosku s teplým čajem. Všechny dny programu bude možné v čase oběda navštívit horskou chatu a najíst se. Pokud se nebudete chtít stravovat v restauraci, vezměte si svačinu na celý den. Možnosti dokoupení jídla na místě jsou omezené.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

Video ze Skialpu v Makedonii 2020 od Paliče:

Skimo in Pelister National Park in winter 2020 od Paliče.