Makedonie na skialpech

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Severní Makedonie je dosud opomíjenou a málo navštěvovanou balkánskou perlou, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Při návštěvě makedonských zimních hor narazíte na zahraničního návštěvníka jen výjimečně a místní zatím dostatečně neobjevili krásu zimních sportů. Většinu území Severní Makedonie tvoří řada pohoří, jejichž nejvyšší vrcholy přesahují nadmořskou výšku 2700 metrů. Zasněžené a liduprázdné hory nabízí nepřeberné množství doposud jen málo objevených skialpinistických tras a dlouhých freeridových sjezdů. Vybírat budeme jak ze snadných a mírných svahů, tak i ze strmých skalnatých žlabů. Tento skialpinistický zájezd je tak vhodný pro všechny, kteří se chtějí z hor bývalého Československa posunout do vyšších nadmořských výšek.

Pro nástupy na skialpinistické túry využijeme v prvních dnech našeho dobrodružství snadno dostupné lyžařské středisko Popova Šapka (1750 m) v pohoří Šar planina. Pouze v jeho okolí narazíme na sjezdové stopy od těch, kteří využívají catski. Jakmile se dostaneme do rolbou nepřístupného terénu, budeme si v horách sami užívat parádních sjezdů po svazích, kde před námi nikdo neprojel. Náš pobyt ukončíme v pohoří Pelister na chatě Golemo ezero (2215 m), která bude po dva dny otevřena jen pro naši skupinu. Na Popově šapce i v Ohridu dostaneme místní bohatou snídani. Na chatě Golemo ezero je do ceny ubytování zahrnuta polopenze. Dopravu do Makedonie a ubytování v Popově Šapce budeme mít společné se zájezdem Makedonie - lyžování a snowboarding.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka (1750 m) na Šar Planině a rozježdění ve zdejších skvělých freeridových terénech. Odpolední skialpinistický výstup na vrchol Antena (2531 m) a sjezd. Večer úvod do lavinové prevence. ( 4 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Skialp na Popově Šapce s využitím výjezdu lanovkou na Čeripašinu (2400 m). Podle aktuálních sněhových podmínek vybereme jeden z nedalekých vrcholů jako jsou Titov vrv (2747 m) nebo Bakardan (2704 m). Během túry praktický úvod do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách. ( 7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1500 m, nebo ( 6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Z Popovy Šapky výstup na Karabunar (2600 m). Večer přejezd objednaným mikrobusem do Ohridu. ( 8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 5. den: Objednaným mikrobusem přejezd do vesnice Nizhepole (1100 m). Výstup na chatu Golemo ezero (2200 m). ( 6 hod, ↑ 1100 m)
  • 6. den: Skialp v pohoří Pelister s výstupy na vrcholy Baba (2601 m), Veternica (2420 m), Partizanski vrv (2310 m). ( 7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 7. den: Dopoledne skialp nad Golemo ezero (2200 m) a po poledni sjezd do vesnice Nizhepole (1100 m) ( 6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). Objednaným mikrobusem přejezd do Mavrova a setkání s naším autobusem. Odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v hotelu na Popově Šapce a 1x v hostel v Ohridu a 2x na chatě Golemo ezero ve společných pokojích. Na Popove Šapce a v Ohridu budeme ubytováni ve 2-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na Popově Šapce a v hostelu v Ohridu vám za příplatek 600 Kč\/os můžeme zařídit dvoulůžkový pokoj. Na chatě Golemo ezero jsou deky a povlečení k dispozici. Pokud vám bývá chladno, doporučujeme vzít s sebou lehký letní spacák.

Stravování

Na Popově Šapce a v Ohridu budeme mít snídaně připraveny přímo v hotelu. Na chatě Golemo ezero budeme mít navíc v ceně zahrnutou polopenzi. Obědy a večeře se na Popově Šapce a v Ohridu řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Ceny jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo - max. do 50 Kč. V obou lyžařských centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR. Ideálním občerstvením během dne na lyžích jsou různé varianty místní husté polévky čorba a samozřejmě různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavica.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Makedonie - informace o zemi

Makedonie na skialpech

Makedonie na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialpový přechod

Skialpový přechod po chatách i pro začátečníky (Rakousko)

Bosna a Hercegovina v zimě

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Skialpy v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Malá Fatra - skialpový kurz

Pohyb v zimním terénu a lavinový kurz (Slovensko)