Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Severní Makedonie je dosud opomíjenou a zvláště v zimě málo navštěvovanou balkánskou perlou, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Většinu území Severní Makedonie tvoří pohoří, jejichž nejvyšší vrcholy přesahují nadmořskou výšku 2700 m. Zasněžené a liduprázdné hory nabízí nepřeberné množství doposud jen málo objevených skialpinistických tras a dlouhých freeridových sjezdů. Pro nástupy na skialpinistické túry využijeme v prvních dnech našeho dobrodružství snadno dostupné lyžařské středisko Popova Šapka (1750 m) v pohoří Šar planina. Pouze v jeho okolí narazíme na sjezdové stopy od těch, kteří využívají catski. Jakmile se dostaneme do rolbou nepřístupného terénu, budeme si v horách užívat samoty a parádních sjezdů po svazích, kde před námi nikdo neprojel. Druhou část pobytu strávíme v liduprázdném pohoří Pelister na tradiční horské chatě Golemo ezero (2215 m), která bude otevřena jen pro naši skupinu. Na Popově Šapce i v Ohridu dostaneme místní bohatou snídani. Na chatě Golemo ezero je do ceny ubytování zahrnuta polopenze a všechny věci osobní potřeby si na chatu vyneseme vlastními silami.

Tento zájezd je vhodný pro zkušené i pokročilé skialpinisty, kteří již mají v horách něco za sebou, mají zvládnutou techniku jízdy ve volném terénu, chtějí poznat něco nového, a přitom se vyhnout tradičním přelidněným skialpinistickým oblastem. Vybírat budeme jak ze snadných a mírných svahů, tak i ze strmých žlabů. Trasy budeme operativně přizpůsobovat momentálním sněhovým a povětrnostním podmínkám tak, abychom si výstupy i sjezdy náležitě užili (náročnost podrobněji). Vysoká nadmořská výška, absence tradičních lyžařských středisek, pohostinní místní obyvatelé a panenská krása zimních hor jsou zárukou nevšedních zážitků daleko od civilizace. Dopravu do Makedonie a ubytování v Popově Šapce budeme mít společné se zájezdem Makedonie - skialp na Šar Planině a v Mavrovu a Lyžování v Makedonii.

Termín zájezdu stanovujeme vždy do období, kdy v místě konání obvykle panují klasické zimní podmínky. V případě, že by však počasí nebo sněhové podmínky nebyly dobré, bude průvodce na místě organizovat alternativní, turisticko-poznávací program.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka (1750 m) na Šar Planině a rozježdění ve zdejších skvělých freeridových terénech. Odpolední skialpinistický výstup na vrchol Antena (2531 m) a sjezd ( 4 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večer úvod do lavinové prevence.
 • 3. den: Skialp na Popově Šapce s využitím výjezdu lanovkou na Čeripašinu (2400 m). Podle aktuálních sněhových podmínek vybereme jeden z nedalekých vrcholů jako jsou Titov vrv (2747 m) nebo Bakardan (2704 m) ( 7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1500 m) nebo ( 6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1200 m). Během túry praktický úvod do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách.
 • 4. den: Z Popovy Šapky výstup na Karabunar (2600 m) ( 8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Večer přejezd objednaným mikrobusem do Ohridu. Večerní prohlídka města patřícího do UNESCO.
 • 5. den: Mikrobusem přejezd do vesnice Nizhepole (1100 m) a výstup na chatu Golemo ezero (2200 m). ( 4 hod, ↑ 1100 m)
 • 6. den: Skialp v pohoří Pelister s výstupy a sjezdy na svazích vrcholů Veternica (2420 m) a Partizanski vrv (2310 m) s výhledem na nejvyšší bod pohoří Baba (2601 m). ( 7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 7. den: Dopoledne skialp nad Golemo ezero (2200 m) a po poledni sjezd do vesnice Nizhepole (1100 m) (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). Mikrobusem přejezd do Gostivaru a setkání s naším autobusem. Odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v horském hotelu Scardus na Popově Šapce, 1x v hotelu v Ohridu a 2x na chatě Golemo ezero ve společných pokojích. Na Popově Šapce budeme ubytováni v nejlepším místním hotelu v moderních 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je umístěn kousek od sjezdovky a je v něm k dispozici restaurace, wellness a wifi. V Ohridu budeme ubytováni v nově zrekonstruovaných 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na obou místech vám za příplatek 600 Kč/os. můžeme zařídit 2lůžkový pokoj, svůj zájem o něj uveďte v přihlášce. Na chatě Golemo ezero nás čekají skromnější podmínky vysokohorské chaty. Spí se na palandách v 4-12lůžkových pokojích. Jsou zde k dispozici vlněné deky a povlečení. Pokud vám ale bývá chladno, doporučujeme vzít s sebou lehký letní spacák. Na chatu Golemo Ezero si musíme všechno vynést sami v batohu během výstupu na pásech. Sprcha na chatě není, WC jsou suchá před chatou. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na Popově Šapce a v Ohridu máme v ceně ubytování snídani. Obědy a večeře se řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Na chatě Golemo ezero je v ceně zahrnuta polopenze. Ceny v oblastech, které navštívíme, jsou obvykle nižší nebo podobné jako u nás, pouze někde může být dražší pivo. V Popově Šapce jsou menší obchody se základním výběrem potravin a laskomin, specifičtější potraviny je potřeba přivést si z domu (energetické gely, proteinové tyčinky, speciální pečivo atd.). Jídlo na svačiny a obědy na skialpových túrách si doporučujeme vzít už z domu. Chaty a občerstvovací zařízení se vyskytují pouze v blízkosti lanovek, kolem kterých projdeme pouze na začátku a konci některých túr. Na Pelisteru budeme úplně sami bez možnosti nákupu potravin, jídlo na túry si musíme přinést s sebou.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

 • 23.02.2025 - 02.03.2025
 • 8 dní
 • Číslo: 142
 • 20 100 Kč
 • Rezervace

Video Skialp v Makedonii 2019 (Jan Pala):


Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard a freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Planině a v Mavrovu

Nenáročné skialpové túry v liduprázdných horách

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Silvretta na skialpech

Vysokohorský skialp s panoramatem třítisícovek (Rakousko)

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier