Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Severní Makedonie je dosud opomíjenou a zvláště v zimě málo navštěvovanou balkánskou perlou, v níž se mísí křesťanské a muslimské kulturní vlivy. Při návštěvě makedonských zimních hor narazíte na zahraničního návštěvníka jen výjimečně a místní zatím dostatečně neobjevili krásu zimních sportů. Většinu území Severní Makedonie tvoří pohoří, jejichž nejvyšší vrcholy přesahují nadmořskou výšku 2700 metrů. Zasněžené a liduprázdné hory nabízí nepřeberné množství doposud jen málo objevených skialpinistických tras a dlouhých freeridových sjezdů. Vybírat budeme jak ze snadných a mírných svahů, tak i ze strmých skalnatých žlabů. Tento skialpinistický zájezd je tak vhodný pro všechny, kteří se chtějí z hor bývalého Československa posunout do vyšších nadmořských výšek, a přitom se vyhnout tradičním přelidněným skialpinistickým oblastem.

Pro nástupy na skialpinistické túry využijeme v prvních dnech našeho dobrodružství snadno dostupné lyžařské středisko Popova Šapka (1750 m) v pohoří Šar planina. Pouze v jeho okolí narazíme na sjezdové stopy od těch, kteří využívají catski. Jakmile se dostaneme do rolbou nepřístupného terénu, budeme si v horách sami užívat samoty a parádních sjezdů po svazích, kde před námi nikdo neprojel. Náš pobyt ukončíme v pohoří Pelister na chatě Golemo ezero (2215 m), která bude po dva dny otevřena jen pro naši skupinu. Vysoká nadmořská výška, absence tradičních lyžařských středisek, pohostinný chatař a panenská krása zimních hor jsou zárukou nevšedních zážitků daleko od civilizace. Na Popově šapce i v Ohridu dostaneme místní bohatou snídani. Na chatě Golemo ezero je do ceny ubytování zahrnuta polopenze. Dopravu do Makedonie a ubytování v Popově Šapce budeme mít společné se zájezdem Makedonie - lyžování a snowboarding.

Aktuálně - vstup do Makedonie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka (1750 m) na Šar Planině a rozježdění ve zdejších skvělých freeridových terénech. Odpolední skialpinistický výstup na vrchol Antena (2531 m) a sjezd ( 4 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večer úvod do lavinové prevence.
 • 3. den: Skialp na Popově Šapce s využitím výjezdu lanovkou na Čeripašinu (2400 m). Podle aktuálních sněhových podmínek vybereme jeden z nedalekých vrcholů jako jsou Titov vrv (2747 m) nebo Bakardan (2704 m) ( 7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1500 m) nebo ( 6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1200 m). Během túry praktický úvod do lavinové problematiky a bezpečného pohybu v horách.
 • 4. den: Z Popovy Šapky výstup na Karabunar (2600 m) ( 8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Večer přejezd objednaným mikrobusem do Ohridu.
 • 5. den: Objednaným mikrobusem přejezd do vesnice Nizhepole (1100 m) a výstup na chatu Golemo ezero (2200 m). ( 4 hod, ↑ 1100 m)
 • 6. den: Skialp v pohoří Pelister s výstupy na některé z vrcholů Baba (2601 m), Veternica (2420 m), Partizanski vrv (2310 m). ( 7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 7. den: Dopoledne skialp nad Golemo ezero (2200 m) a po poledni sjezd do vesnice Nizhepole (1100 m) ( 6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). Objednaným mikrobusem přejezd do Gostivaru a setkání s naším autobusem. Odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v hotelu na Popově Šapce, 1x v hotelu v Ohridu a 2x na chatě Golemo ezero ve společných pokojích. Na Popove Šapce budeme ubytováni ve 2-4lůžkových pokojích nižší kvality s vlastním sociálním zařízením. V Ohridu budeme ubytováni v nově zrekonstruovaných 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Na obou místech vám za příplatek 600 Kč/os. můžeme zařídit 2lůžkový pokoj. Na chatě Golemo ezero jsou k dispozici deky a povlečení. Pokud vám ale bývá chladno, doporučujeme vzít s sebou lehký letní spacák.

Stravování

Na Popově Šapce a v Ohridu máme v ceně ubytování snídani. Obědy a večeře se řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Na chatě Golemo ezero je v ceně zahrnuta polopenze. Ceny v oblastech, které navštívíme, jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo (max. do 50 Kč). V obou lyžařských centrech jsou menší obchody s dostatečným výběrem potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR. Ideálním občerstvením během dne na lyžích jsou různé varianty místní husté polévky čorba a samozřejmě různě upravené (nejčastěji grilované) maso s přílohou nebo čevapi a pljeskavica.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.), Makedonie - informace o zemi

 • 05.03.2023 - 12.03.2023
 • 8 dní
 • Číslo: 142
 • 15 800 Kč
 • Rezervace

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier