Informace k zájezdu
Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Úvodní stránka zájezdu Nepál - krajem Šerpů pod Everestem ( Nepál, Himálaj, Daleké cesty, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o trek po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme jen malý batůžek s věcmi na den, lékárničku, vodu, energetickou tyčku a nějaké oblečení pro případ změny počasí, jde se tedy opravdu nalehko. Ostatní věci, které nebudeme během denního pochodu potřebovat, nám ponesou nosiči (limit 10 kg/osoba). Trek zvládne každý, kdo má zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Budeme se pohybovat ve vyšších, avšak ne extrémních nadmořských výškách - do 4000 m. Důležitá pro úspěšný pohyb v těchto podmínkách je postupná aklimatizace, na kterou klademe dostatečný důraz. Denní etapy trvají nejčastěji 4-6 hodin vč. pauz. Denní převýšení je průměrně 500 m nahoru a 500 m dolů. Nejvýše položená chata, kde budeme spát, je v Tengboche (3850 m). Veškeré trasy vedou po horských cestách a stezkách, zájezd neobsahuje žádné technicky náročné partie, je však třeba počítat s množstvím kamenných schodů na stezkách. Hodí se použití trekových holí. Zájezd je určen pro skupinu maximálně 13 cestovatelů.

Aklimatizace: Postupný průběh treku a maximální dosažená nadmořská výška s rezervou splňují podmínky pro přirozenou aklimatizaci. Na začátku treku zařazujeme pro zlepšení aklimatizace odpočinkový den v Namche Bazaar. Proces aklimatizace je však velmi individuální a každý člověk to zvládá jinak. Je pravděpodobné, že se téměř u každého v nadmořských výškách od 3500-4000 m projeví v určité formě nějaké příznaky horské nemoci jako je zadýchávání a zvýšená únava, případně mírná bolest hlavy či drobná nevolnost.

AKUTNÍ HORSKÁ NEMOC

Výšková nemoc nebo přesněji akutní horská nemoc (AHN, anglicky AMS - acute mountain sickness) se v nějaké formě projeví u naprosté většiny turistů ve výškách nad 3500 m n.m. Jedná se o reakci organismu na nižší tlak vzduchu ve vysoké nadmořské výšce, což způsobuje nedostatečné okysličení krve. Projevuje se bolestí hlavy, nechutí k jídlu, nevolností, motáním hlavy, zrychleným tepem, rychlejším zadýcháním při námaze, zvýšenou únavou. Tyto projevy neznamenají, že nemůžeme pokračovat do vyšších poloh, jen že je třeba dopřát tělu čas na aklimatizaci. Je dobré dodržet postup 300 až 500 výškových metrů za den (počítá se výška místa noclehu, není problém za den nastoupat 1000 m a slézt 500 m) a každých 1000 nastoupaných metrů zařadit odpočinkový den. V případě projevů AHN se nedoporučuje tzv. aktivní aklimatizace, tedy zkoušet, co tělo vydrží a dělat aklimatizační výstupy, ale naopak dopřát tělu odpočinek. Ze zkušeností vyplývá, že nejvíce případů zhoršení AHN se děje ve výšce 4000 až 4500 m n.m. Obecně platí, že pokud se lehké příznaky zhoršují, je dobré nepokračovat ve výstupu a počkat, až se problémy zmírní.

V dnešní době je dostupný kapesní pulsní oxymetr, kterým lze měřit saturaci krve kyslíkem a tepovou frekvenci. Okysličení pod 80 % může znamenat problém. Ovšem je dobré měřit si saturaci pravidelně (ráno a večer, v klidu alespoň půl hodiny po skončení pochodu) a vést si záznamy, protože problém značí až větší úbytek kyslíku a vysoký tep v klidu. Člověk by však měl být opatrný hlavně na příznaky, protože někdo zvládá vysoké výšky klidně s 80 % kyslíku a nižší tepovou frekvencí, zatímco jiný se může cítit špatně s 90 % kyslíku, když bude mít tepovku 150 v klidu. Pro úplnost, u hladiny moře je normální mít 98-99 % kyslíku v krvi. Naši průvodci bývají na zájezdu oxymetrem vybaveni.

V případě ignorování projevů AHN se můžou rozvinout závažnější formy výškové nemoci.

Jedná se o výškový otok plic (anglicky HAPE - high altitude pulmonary edema), kdy se kvůli nedostatku kyslíku začne v plicích hromadit voda. Projevuje se to velkou únavou, zrychleným dýcháním, postižený není schopen ujít více jak několik kroků bez odpočinku ani po rovině a dech se neuklidní ani během pauzy. Dýchání se ještě zhorší, když si postižený lehne. Jediným řešením je bezodkladný sestup do nižší nadmořské výšky, ovšem často je třeba postiženého snést nebo evakuovat vrtulníkem, pokud už není schopen pohybu sám. Pokud je k dispozici kyslík, pomůže to postiženému nabrat síly k sestupu, nebo počkat na vrtulník. Je to život ohrožující stav, který na začátku vypadá jen jako velká únava, ale během pár hodin se rapidně zhorší!!

Druhou nebezpečnou formou je výškový otok mozku (anglicky HACE - high altitude cerebral edema), kdy se začne voda hromadit v mozku. Projevuje se to silnou bolestí hlavy, zmateností, motáním hlavy, poruchami myšlení a artikulace, jednoduše se dá popsat stav jako pokročilá opilost. Pokud člověk nepil alkohol a chová se jako hodně opilý, je vážné podezření na otok mozku. Opět je nutné dostat postiženého rychle do nižší nadmořské výšky. I tady se jedná o život ohrožující stav, kdy postižený zpravidla není schopen samostatného pohybu.

Existují léky pro pomoc při AHN - Diamox nebo česká verze Diluran, které jsou na předpis. O užívání a dávkování se poraďte s lékařem.

V Nepálu celkově a v údolí Khumbu pod Mt. Everestem obzvlášť není problém evakuace turistů postižených vážnější formou AHN vrtulníkem (samozřejmě se tak dá řešit i případný úraz). Je třeba mít odpovídající cestovní pojištění, protože záchrana vrtulníkem stojí od 5000 USD výše. Námi nabízené cestovní pojištění tyto záchranné akce pokrývá. Vrtulník postiženého zpravidla dopraví do Kathmandu, kde je nejlepší zdravotní péče v Nepálu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:

V Nepálu vládne klasické monzunové počasí. Období dešťů je od června do září, nejlepší měsíce pro trekking jsou na jaře - duben a květen, na podzim - konec září, říjen a listopad. Tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Jih Nepálu je teplejší se subtropickým počasím, s postupem na sever přibývá nadmořská výška a s ní se mění klima na horské až vysokohorské se všemi běžnými znaky. V horách na treku se připravte na denní teploty -5 až +20 °C s ohledem na nadmořskou výšku, v noci ve vyšších polohách bývá hluboko pod bodem mrazu.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 100 NPR (rupie) = 19 Kč (říjen 2022), 1 USD (dolar) = 23,224 Kč
Výměna peněz: Nepálské rupie získáte v Kathmandu na letišti či ve městě směnou za EUR či USD. Je proto třeba mít hotovost v EUR či USD v předpokládané výši útraty a k tomu je nejlepší mít mezinárodní embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa nebo MasterCard. Co se týče volby měny EUR x USD - obě měny jsou rovnocenné co do použitelnosti, u dolarů brát jen nové bankovky (nejstarší série 2006) a nebrat nízké hodnoty (1,2,5 USD - bývá za ně horší kurz).
S možností platit kartou příliš nepočítejte, ale karta slouží pro případný výběr z bankomatu v Kathmandu a jako rezerva. Bankomaty si účtují poplatky za výběry, mnohé nemusí fungovat a mají poměrně nízké limity. Není vhodné na ně spoléhat jako na hlavní zdroj peněz. Nejistý bankomat je i v Namche Bazaaru a v Lukle.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Everest base camp, 1 : 50000, Nepa maps
 • Everest trekking map and complete guide: mapa 1 : 75000, Nepa maps (angl.)
 • Nepal 1 : 750000, Marco Polo
 • Nepal 1 : 500000, Reise Know-How

Knižní průvodci v češtině:

 • Treking v Nepálu, Lonely Planet - Svojtka, česky, 2016
 • Nepál, Lonely Planet - Svojtka, česky, 2013

Mapy a průvodce (v angličtině) se dají také pořídit přímo v Kathmandu, a určitě levněji než v ČR.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapy Nepálu: Central Region a Eastern Developement Region.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokud chcete být více v kontaktu, je výhodné pořídit si místní SIM kartu (různí operátoři) v ceně cca 100 Kč a za dalších 100 Kč nabít kredit. Ceny volání (i do Evropy), SMS i mobilních dat jsou pak výrazně nižší než s českou SIM. V civilizaci je pokrytí signálem výborné, v horách je mimo větší vesnice horší.

Nabíjení: Nabíjení baterií je samozřejmě možné při noclezích v hotelu v Kathmandu. Nabíjet ale lze i v lodžiích na treku - většinou však za poplatek, který roste se stoupající nadmořskou výškou. Zásuvky jsou téměř stejné jako u nás, není třeba žádná redukce, jen někdy hůře drží. Můžete se setkat i s odlišnými zásuvkami (3 kulaté kolíky ve tvaru rovnostranného trojúhelníka). Pokud budete nabíjet nadstandardní množství baterií, doporučujeme rozdvojku do zásuvky. Mobilní signál se ve vyšších polohách a dále od civilizace zeslabuje a může se místy ztrácet, místy je signál dobrý.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. V Kathmandu v hotelu bude možné ponechat pár věcí na zpáteční cestu (oblečení). Hlavní zavazadlo vám po celou dobu treku (z Lukly do Lukly) ponesou nosiči.
 • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), spacák přiměřeného teplotního komfortu (tzn. zimní či třísezonní spacák, sice je „jen“ na spaní do lodžií, které jsou však ve vyšších polohách mrazivé, kvůli nedostatku palivového dříví se netopí, k ránu bývá uvnitř lehce pod nulou). Teleskopické hole důrazně doporučujeme. V případě namrzlého sněhu se zde mohou hodit nesmeky (lze levně pořídit v Namche Bazaaru).
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do chladného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), teplejší oblečení na noc, návleky, teplé rukavice, doporučujeme i lehkou nebo teplejší péřovou bundu
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Zájezd nelze absolvovat v nízkých trekových botách.
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis). Smog v Kathmandu a studený suchý vzduch a zvířený prach na treku způsobují časté záněty horních cest dýchacích, bolení v krku a dráždivý kašel. Doporučujeme vybavit se léky proti kašli a bolení v krku, případně lze dokoupit v Kathmandu.

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Je zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, spacího pytle a holí. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 NPR.
Při odletu (odjezdu) ze země jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Nepálu dovezeno, a suvenýry.
Častokrát jsou však turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz.
Vedle starožitností je dále zakázáno vyvážet drahokamy a polodrahokamy, jakékoli předměty ze živočichů. Cla se pohybují v rozmezí 10-20 % z hodnoty zboží.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Indii
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Telefon: +91-11-2415 5200
Fax: +91-11-2415 5270
Nouzová linka: +91 9910999460
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: mzv.cz/newdelhi
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00-16.30
úřední hodiny pro veřejnost: úterý 09.00-11.00

Důležitá telefonní čísla v Indii: policie 100, záchranná služba 102, hasiči 101

Honorární konzulát České republiky v Nepálu
Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu, Nepal
Tel.: +977-1-4259528
Fax: +977-1-4248001
E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz

Důležitá telefonní čísla v Kathmandu:
Ambulance červeného kříže: (01) 228094
Policie, Durbar Sguare: (01) 211162
Hasiči: (01) 221177

Časový posun v Nepálu:
- plus 3:45 hod v době letního času
- plus 4:45 hod v době zimního času