Nepál - krajem Šerpů

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Trek nalehko s podporou nosičů v Nepálu s výhledy na nejvyšší horu světa Mt. Everest (8848 m) je obrovským zážitkem. Během trekkingu oblastí Solo Khumbu se nám otevřou nepřekonatelné výhledy na osmitisícovky Mt. Everest a Lhotse, jako na dlani budeme mít i další slavné zaledněné velikány - Tabouche, Nuptse či Ama Dablam. Naše trasa povede od přistávací plochy v Lukle do centra národu Šerpů - Namche Bazaar. Odtud vyrazíme na čtyřdenní okruh přes tradiční šerpské vesnice Thame, Khunde, Khumjung a Tengboche. Terasovitá políčka budou střídat jehličnaté a rododendronové lesy i velehorská krajina s jedinečnými výhledy na okolní horské masívy a praskající ledovce. Na každém kroku se budeme setkávat s buddhismem, který budou připomínat nejenom kláštery, modlitební mlýnky a mniši, ale také všudypřítomné modlitební vlaječky, stúpy a kamenné zídky mani. V Kathmandu se zase seznámíme s hinduismem. Trek je určen všem, jež chtějí zažít dobrodružství v zemi s obrovským přírodním a kulturním bohatstvím, kde po staletí žijí usměvaví lidé uprostřed Himálaje, a nechtějí strádat zimou a zadýchávat se v extrémnější nadmořské výšce základního tábora pod Everestem.

Jedná se o trek po horských lodžích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. My si poneseme jen malý batůžek s věcmi na den, jde se tedy nalehko, ostatní věci nám ponesou nosiči. K těmto věcem nebude přístup během dne, ale vždy až na chatě, kde budeme spát. Trek zvládne každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Budeme se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, nejvýše však do 4000 m. Na postupnou aklimatizaci klademe vzhledem k nadmořské výšce dostatečný důraz, volný den na odpočinek je zařazen v Namche Bazaar. V horách strávíme celkem 9 dní. Denní etapy trvají nejčastěji 4-6 hodin včetně pauz. Denní převýšení je průměrně 500 m nahoru a 500 m dolů. Veškeré trasy vedou po horských cestách a stezkách, zájezd neobsahuje žádné technicky náročné partie, je však třeba počítat s množstvím kamenných schodů na stezkách. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Delší a náročnější varianty zájezdu jsou akce Nepál - Everest trek nebo odlehlejší Nepál - Everest trek přes tři sedla.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu, ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Vyřízení formalit k treku.
 • 3. den: Atraktivní let z Kathmandu do Lukly na slavné letiště Tenzing-Hillary (2800 m). Předání zavazadel nosičům. Trek do vesnice Monjo, vstupní brány do národního parku Sagarmatha. (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 4. den: Krátký, ale poměrně strmý výstup do centra národu Šerpů a turistického ruchu - slavný Namche Bazaar (3480 m). Namche je centrem celého údolí Solo Khumbu, na místních tržnicích je neobyčejně rušno. Možnost dokoupit levné i značkové turistické vybavení. (4 hod, ↑ 700 m, ↓ 50 m)
 • 5. den: Aklimatizační den - odpočinek v Namche. Možnost návštěvy informačního centra NP Sagarmatha s výhledem na Mt. Everest a muzea Šerpů. Doplňování sil v místních vyhlášených restauracích, pekárnách a kavárnách.
 • 6. den: Trek do vesnice Thame (3750 m) v údolí řeky Bhote Kosi. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 250 m)
 • 7. den: Z Thame přes vesnici Khunde (3850 m) do Khumjungu (3800 m). Obě vesnice si oblíbil Sir Edmund Hillary, který v Khunde postavil nemocnici a v Khumjungu školu. Zajímavé jsou i barevně sjednocené zelené střechy. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 500 m)
 • 8. den: Túra do oblíbeného poutního místa Tengboche (3850 m) s vyhlášeným klášterem - gompou, který kdysi patřil k nejrozlehlejším stavbám v oblasti. Jedinečná příležitost k fotografiím modlitebních vlaječek, působivého vrcholu Ama Dablam (6812 m) a také Everestu (8848 m). Pravidelná večerní i ranní puja s mantrami mnichů. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 500 m)
 • 9. den: Z Tengboche přes údolí řeky Dudh Kosi zpět do Namche Bazaar. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Sestup do údolí řeky Dudh Kosi do vsi Monjo. (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 700 m)
 • 11. den: Návrat do Lukly. Závěr treku, rozloučení s místním průvodcem a nosiči. (5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 12. den: Odlet z Lukly. Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením v roce 2015 - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu.
 • 13. den: Rezerva pro případ posunutí letu z Lukly nebo jiných nenadálých okolností. Jinak dokončení prohlídky Kathmandu: Pashupatinath - spalovací gháty a obřady na břehu řeky Bagmati; bělostný Bodhnath - jedna z největších stúp na světě; velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“. Alternativně je možné si zaplatit populární rafting. Večeře v některé z vyhlášených horolezeckých hospod s četnými stopami českých horolezců.
 • 14. den: Odlet z Nepálu.
 • 15. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 3x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat místní himálajské lodže (chaty). Jejich kvalita se neustále zlepšuje, stále však musíme mít na paměti, že je Nepál jednou z nejchudších zemí světa. Pro spaní v lodžích je nutný kvalitní třísezónní spacák. Ve výbavě většiny pokojů bývají přikrývky nebo deky, kterými můžeme vylepšit tepelný komfort spacáku. Lodže mají za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou, WC je většinou splachovací, někde suché.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžích nebo v restauracích po cestě, kde se zastavíme během dne na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévku, ovesnou kaši) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou) či spring rolls. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na místě se dají dokoupit i energetické tyčinky či jiná doplňková strava. Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu však není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 500-700 Kč na den. Dal bhat stojí v horách od 150 Kč, pivo od 120 Kč, čaj od 30 Kč.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Do oblasti Everestu poletíme z Kathmandu do Lukly a zpět malým letadlem.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Vízum do Nepálu lze získat přímo na hraničním přechodu, tedy na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD.

Očkování: Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučujeme očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nepál - krajem Šerpů

Nepál - krajem Šerpů

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Indie - trekking v Himálajích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru nalehko s podporou nosičů

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)