Nepál - krajem Šerpů

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Trek nalehko s podporou nosičů v Nepálu s výhledy na nejvyšší horu světa Mt. Everest (8848 m) je obrovským zážitkem. Během trekkingu oblastí Solo Khumbu se nám otevřou nepřekonatelné výhledy na osmitisícovky Mt. Everest a Lhotse, jako na dlani budeme mít i další slavné zaledněné velikány - Tabouche, Nuptse či Ama Dablam. Naše trasa povede od přistávací plochy v Lukle do centra národu Šerpů - Namche Bazaar. Odtud vyrazíme na čtyřdenní okruh přes tradiční šerpské vesnice Thame, Khunde, Khumjung a Tengboche. Terasovitá políčka budou střídat jehličnaté a rododendronové lesy i velehorská krajina s jedinečnými výhledy na okolní horské masívy a praskající ledovce. Na každém kroku se budeme setkávat s buddhismem, který budou připomínat nejenom kláštery, modlitební mlýnky a mniši, ale také všudypřítomné modlitební vlaječky, stúpy a kamenné zídky mani. V Kathmandu se zase seznámíme s hinduismem. Trek je určen všem, jež chtějí zažít dobrodružství v zemi s obrovským přírodním a kulturním bohatstvím, kde po staletí žijí usměvaví lidé uprostřed Himálaje, a nechtějí strádat zimou a zadýchávat se v extrémnější nadmořské výšce základního tábora pod Everestem.

Jedná se o trek po horských lodžích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. My si poneseme jen malý batůžek s věcmi na den, jde se tedy nalehko, ostatní věci nám ponesou nosiči. K těmto věcem nebude přístup během dne, ale vždy až na chatě, kde budeme spát. Trek zvládne každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Budeme se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, nejvýše však do 4000 m. Na postupnou aklimatizaci klademe vzhledem k nadmořské výšce dostatečný důraz, volný den na odpočinek je zařazen v Namche Bazaar. V horách strávíme celkem 9 dní. Denní etapy trvají nejčastěji 4-6 hodin včetně pauz. Denní převýšení je průměrně 500 m nahoru a 500 m dolů. Veškeré trasy vedou po horských cestách a stezkách, zájezd neobsahuje žádné technicky náročné partie, je však třeba počítat s množstvím kamenných schodů na stezkách. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Delší a náročnější varianty zájezdu jsou akce Nepál - Everest trek nebo odlehlejší Nepál - Everest trek přes tři sedla.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu, ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Vyřízení formalit k treku.
 • 3. den: Atraktivní let z Kathmandu do Lukly na slavné letiště Tenzing-Hillary (2800 m). Předání zavazadel nosičům. Trek do vesnice Monjo, vstupní brány do národního parku Sagarmatha. (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 4. den: Krátký, ale poměrně strmý výstup do centra národu Šerpů a turistického ruchu - slavný Namche Bazaar (3480 m). Namche je centrem celého údolí Solo Khumbu, na místních tržnicích je neobyčejně rušno. Možnost dokoupit levné i značkové turistické vybavení. (4 hod, ↑ 700 m, ↓ 50 m)
 • 5. den: Aklimatizační den - odpočinek v Namche. Možnost návštěvy informačního centra NP Sagarmatha s výhledem na Mt. Everest a muzea Šerpů. Doplňování sil v místních vyhlášených restauracích, pekárnách a kavárnách.
 • 6. den: Trek do vesnice Thame (3750 m) v údolí řeky Bhote Kosi. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 250 m)
 • 7. den: Z Thame přes vesnici Khunde (3850 m) do Khumjungu (3800 m). Obě vesnice si oblíbil Sir Edmund Hillary, který v Khunde postavil nemocnici a v Khumjungu školu. Zajímavé jsou i barevně sjednocené zelené střechy. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 500 m)
 • 8. den: Túra do oblíbeného poutního místa Tengboche (3850 m) s vyhlášeným klášterem - gompou, který kdysi patřil k nejrozlehlejším stavbám v oblasti. Jedinečná příležitost k fotografiím modlitebních vlaječek, působivého vrcholu Ama Dablam (6812 m) a také Everestu (8848 m). Pravidelná večerní i ranní puja s mantrami mnichů. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 500 m)
 • 9. den: Z Tengboche přes údolí řeky Dudh Kosi zpět do Namche Bazaar. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Sestup do údolí řeky Dudh Kosi do vsi Monjo. (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 700 m)
 • 11. den: Návrat do Lukly. Závěr treku, rozloučení s místním průvodcem a nosiči. (5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 12. den: Odlet z Lukly. Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením v roce 2015 - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu.
 • 13. den: Rezerva pro případ posunutí letu z Lukly nebo jiných nenadálých okolností. Jinak dokončení prohlídky Kathmandu: Pashupatinath - spalovací gháty a obřady na břehu řeky Bagmati; bělostný Bodhnath - jedna z největších stúp na světě; velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“. Alternativně je možné si zaplatit populární rafting. Večeře v některé z vyhlášených horolezeckých hospod s četnými stopami českých horolezců.
 • 14. den: Odlet z Nepálu.
 • 15. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 3x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat celkem na 9 nocí místní himálajské lodže (chaty). Pokoje v hotelu i v lodžích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodží se neustále zlepšuje, stále však musíme mít na paměti, že je Nepál jednou z nejchudších zemí světa. Pro spaní v lodžích je nutný kvalitní třísezónní spacák. Ve výbavě většiny pokojů bývají přikrývky nebo deky, kterými můžeme vylepšit tepelný komfort spacáku. Lodže mají za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou, WC je většinou splachovací, někde suché.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžích nebo v restauracích po cestě, kde se zastavíme během dne na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévku, ovesnou kaši) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou) či spring rolls. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na místě se dají dokoupit i energetické tyčinky či jiná doplňková strava. Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu však není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 500-700 Kč na den. Dal bhat stojí v horách od 150 Kč, pivo od 120 Kč, čaj od 30 Kč.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Do oblasti Everestu poletíme z Kathmandu do Lukly a zpět malým letadlem.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Vízum do Nepálu lze získat přímo na hraničním přechodu, tedy na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD.

Očkování: Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučujeme očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 17.10.2021 - 31.10.2021
 • 15 dní
 • Číslo: 9012
 • 55 500 Kč
 • Rezervace

Nepál - krajem Šerpů

Nepál - krajem Šerpů

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách