Informace k zájezdu
Nepál - Manaslu trek

Úvodní stránka zájezdu Nepál - Manaslu trek ( Nepál, Himálaj, Daleké cesty, Přechody hor, Letecké zájezdy, Novinky, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Na cestu se může vydat každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 8-20 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem (3-7 hodin čistého času chůze denně). Převýšení v průběhu výstupu je průměrně 500 nastoupaných metrů za den (při přechodu sedla 750 m). Při sestupu budeme ztrácet výšku rychleji, až 1500 výškových metrů za den. Z tohoto vyplývá, že důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Během cesty budeme využívat pohostinství místních guesthousů a lodží (chat). K nocování je nutný vlastní spacák. Celou trasu absolvujeme relativně nalehko. Zájemci si mohou najmout na začátku treku nosiče. Jeden nosič může nést 20 kg, tedy výbavu pro dva trekaře. Cena za jednoho nosiče je přibližně 30 USD/den. Během treku budeme pečlivě dbát na postupnou aklimatizaci.

Aklimatizace: Postupný průběh treku umožňuje aklimatizaci pro výstup do sedla Larkya La, které překročíme 12. den treku. Jeho nadmořskou výšku (5152 m) není radno podceňovat a je možné, že během noclehu v Larkye Phedi (4450 m) budeme cítit lehké bolesti hlavy.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:
https://www.accuweather.com/cs/np/kathmandu/241809/weather-forecast/241809

V Nepálu vládne klasické monzunové počasí. Období dešťů je od června do září, nejlepší měsíce pro trekking jsou na jaře duben a květen, na podzim konec září, říjen a první půle listopadu. Tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Většina ubytovacích zařízení nemá žádné topení ani klimatizaci, v létě je období dešťů. Manaslu trek začíná v nadmořské výšce 650 m, kde vládne subtropické klima, teplé, někdy dusné a vlhké počasí. V sedle Larkya La ve výšce 5180 m je mrazivé počasí a stále fouká ledový vítr. Jih Nepálu je teplejší se subtropickým počasím, s postupem na sever přibývá nadmořská výška a s ní se mění klima na horské až vysokohorské se všemi běžnými znaky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V zapadlých oblastech Nepálu je opravdu velmi levně, my se však budeme pohybovat v místech turisticky navštěvovaných, kde jsou ceny např. za jídla v restauracích po přepočtu dost podobné cenám v ČR. Na treku - čím budeme blíže sedlu Larkya La, tedy dál od civilizace, tím budou vyšší ceny. Denní útrata v lodžích bývá kolem 15 - 19 €. Výdaje budete mít jen za jídlo (hodně individuální), suvenýry (ty dost ovlivňují výši útraty) a pár nevelkých fakultativních výdajů za vstupy. Celkově lze očekávat útratu v přepočtu cca okolo 15 000 Kč na osobu.

Výměna peněz: Nepálské rupie získáte v Kathmandu na letišti či ve městě směnou za EUR či USD. Je proto třeba mít hotovost v EUR či USD v předpokládané výši útraty a k tomu je nejlepší mít jako rezervu mezinárodní embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa nebo MasterCard. S možností platit kartou příliš nepočítejte, ale karta slouží pro případný výběr z bankomatu v Kathmandu. Co se týče EUR x USD, tak obě měny jsou rovnocenné, co do použitelnosti, u dolarů brát jen nové bankovky (nejstarší cca 2006) a nebrat nízké hodnoty (1,2,5,10 USD - bývá za ně horší kurz).

MAPY A LITERATURA

Seženete ve vybraných knihkupectvích nebo na internetu.

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Nepal 1:750 000, Marco Polo
- Nepal 1:500 000, Reise Know-How

Knižní průvodci v češtině:
- Treking v Nepálu, Lonely Planet - Svojtka, česky, 2016
- Nepál, Lonely Planet - anglicky, 2015 (10th edition)

Kvalitní podrobné mapy treků a průvodce (v angličtině) se dají také pořídit přímo v Kathmandu, levněji než v ČR.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Čím méně budete mít věcí, o to bude váš batoh lehčí. V Kathmandu v hotelu bude možné ponechat pár věcí na zpáteční cestu (oblečení). S sebou vezměte střední batoh - objem dle vašeho uvážení, doporučeno okolo 40 - 50 l. Dále budete potřebovat ještě další malý, lehký, skladný (šusťákový) batůžek o objemu cca 20 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. (Batůžek musí být snadno sbalitelný do hlavního batohu.)
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební kartu (na výběry z bankomatů, rezerva), alespoň 5 pasových fotografií, adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební kartu (na výběry z bankomatů, rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, vytištěnou letenku, vytištěné tyto pokyny. Spacák přiměřeného tepelného komfortu (tzn. zimní či třísezonní spacák, sice je „jen“ na spaní do lodžií, které jsou však ve vyšších polohách mrazivé, kvůli nedostatku palivového dříví se netopí, k ránu bývá uvnitř lehce pod nulou). Čelovka, krém na opalování (ochranný faktor 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.
Co nebereme!!!: Stan, izolační podložku, vaření, zásoby jídla, žádné horolezecké vybavení.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (velmi důrazně doporučujeme), hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, papírové kapesníčky, špunty do uší, malý ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, musíte mít vybavení do zimních i letních hor (subtropické klima), do počasí extrémního sněhového i extrémního větrného, počasí deštivého i slunečného. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...). Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Určitě doporučujeme lehkou péřovou bundu, na lodžích se topí jen v jídelně omezenou dobu zpravidla od 4 odpoledne do 9 večer (celkem kvalitní péřové bundy a spacáky se dají levně pořídit v Kathmandu). Dále kvalitní trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti chladu - teplá čepice a kapuce; proti slunci), kvalitní teplé rukavice, návleky, oblečení do lodžií a na noc.
Boty: Kvalitní boty do hor do náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, nepromokavé. Kožené pohory je nutné před odjezdem důkladně naimpregnovat. Zájezd nelze absolvovat v nízkých trekových botách. Určitě je nutné si vzít i 2. boty - lehké sandály (páskáče) nebo pantofle (crocs)(do letadla, na přezutí po túře do lodžií, ...).
Strava: Je zbytečné brát do Nepálu zásoby jídla kromě svačiny na cestu. Je však možné vzít pár energetických sladkostí: müsli tyčinky, bonbony (lipa, hroznový cukr…), čokoládu, sušené ovoce a oříšky… Na treku se budeme ráno a večer stravovat v lodžiích. Jídlo na den si nakoupíte také až během treku, případně částečně v Kathmandu.
Pití: Do letadla s sebou žádné pití vzít nesmíte. Voda se kupuje během treku balená nebo jsou cestou prameny. Doporučujeme s sebou desinfekci vody (např. Sanosil) nebo vodní filtr (např. Sawyer mini filter). Ve vyšších polohách si můžete nechat v lodžii uvařit čaj do nerezové termosky. Doporučujeme také práškové energetické nápoje.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na bolest v krku, na sražení teploty, na průjem (doporučujeme na tento zájezd silnější Ercefuryl, který je na lékařský předpis), (jinak trocha slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. okolo 15 kg (víc neunesete :) a snažte se o maximální skladnost. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - lékárnička, ...