Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách

Nepál je země nejvyšších hor světa a Himálaj si zde stále zachovává svoji nedostupnost, opuštěnost a tradiční venkovskou kulturu. Do mnoha oblastí však už velkou měrou pronikl turistický ruch a na těch nejznámějších trecích byste klid a liduprázdno hledali těžko. Trek okolo Manaslu (8163 m) je jedním z těch méně navštěvovaných treků a je určen pro všechny, kteří hledají nádhernou přírodu, vysoké opuštěné hory, zajímavé památky, přívětivé obyvatele, exotiku, dobrodružství a zároveň základní turistickou infrastrukturu jako je ubytování a jídlo. Trek vede kolem mohutného masivu Manaslu (8163 m), osmé nejvyšší hory světa. Z několika míst je nádherný výhled na masiv Annapuren a několik sedmitisícovek.

Trasa prochází různými typy kulturní krajiny, od nepálských terasovitých políček po typicky tibetskou vysokohorskou krajinu. Začínat budeme v údolí řeky Buri Gandaki mezi rýžovými políčky obklopenými tropickou džunglí v nadmořské výšce 600 m. Vegetace se bude každý den měnit, z bambusů přes listnaté a jehličnaté lesy až po drsnou velehorskou krajinu, jak budeme postupně nabírat výšku. Stejně tak bude klesat teplota. Až budou kolem jen kameny a ledovce, překonáme sedlo Larkya La (5152 m), nejvyšší bod celé trasy. Dolů půjdeme údolím řeky Dudh Kola a náš trek zakončíme napojením na známý Annapurna circuit trek, kde budeme potkávat množství trekařů směřujících na tento oblíbený okruh.

Jedná se o přechod po horských lodžích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude třeba nosit žádné zásoby a jde se tedy téměř nalehko. Na cestu se může vydat každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 8-20 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem - obvykle 4-9 hodin denně s častými přestávkami. Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Převýšení v průběhu výstupu je průměrně 500 nastoupaných metrů za den (při přechodu sedla 750 m). Při sestupu budeme ztrácet výšku rychleji, až 1500 výškových metrů za den. Během treku budeme pečlivě dbát na postupnou aklimatizaci, nejvyšším bodem treku je sedlo Larkya La (5152 m), které překonáme 16. den zájezdu. Na treku nás bude doprovázet kromě českého i místní průvodce. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

S realizací zájezdů do Nepálu počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Nepál je od konce září 2021 nově otevřený turistům, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Nepálu: splnění všech těchto podmínek: dokončené očkování, negativní PCR test (72 hod), vyplnění online registračního formuláře, vyplnění online vízového formuláře, antigenní test po příletu do Nepálu; (podrobnosti mzv.cz).
Při návratu do ČR je třeba: všichni PCR test v Nepálu (kvůli tranzitu v Dubaji) a vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu.

Program zájezd

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu. Ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Zařízení trekking permitu a místního průvodce.
 • 3. den: Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením (2015) - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu. Velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“.
 • 4. den: Přesun minibusem (6-7 hod) z Kathmandu krajem rýžových políček přes poslední větší centrum, městečko Arughat (550 m), do vesnice Soti Khola (650 m).
 • 5. den: Zahájení našeho treku údolím řeky Buri Gandaki do vesnice Machha Khola (900 m). (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 100 m)
 • 6. den: Tropickou krajinou plnou rýžových políček a kolem několika vodopádů do vesnice Jagat (1410 m). (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 100 m)
 • 7. den: Pokračování treku do vesnice Salleri (1440 m) s typickými budhistickými prvky, modlitebními zídkami, mlýnky a stúpami. Nocleh ve vesnici Deng (1860 m). (7 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
 • 8. den: Přes malebné vesničky vysoko nad údolím řeky Buri Gandaki do vesnice Ghap (2110 m) s krásnými rytinami Budhy a Milarapy. (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 150 m)
 • 9. den: Stoupání kouzelným jedlovým a rododenronovým lesem, překonávání visutých mostů přes řeky Buri Gandaki a Thum Khola přitékající z Tibetu a závěrečný trek do vesnice Namrung (2660 m). (4 hod, ↑ 650 m, ↓ 150 m)
 • 10. den: Přes starou kamennou vesničku Lihi vstoupíme do oblasti Nubri, kde už lidé mluví tibetsky. Výhledy na Manaslu North (7157 m) a Naike peak (5515 m). Noc ve vesnici Lho (3180 m). (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 100 m)
 • 11. den: Pokračování treku náhorní plošinou Shyaula s výhledy na Manaslu (8163 m), Himal Chuli (7893 m), Ngadi Chuli (7893 m). Kaňonem řeky Thosang Khola do vesnice Samagaon (3530 m). (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 200 m)
 • 12. den: Aklimatizační den v Samagaon (3530 m). Kratší výlety po okolí nebo možný celodenní výstup ke gompě Pungyen (4070 m), (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Případně náročnější výstup k základnímu táboru Manaslu base camp (4900 m). (7 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
 • 13. den: Kratší výstup kolem jezera Birendra Tal do vesnice Samdo (3860 m). Odpoledne aklimatizační výlety po okolí. (3 hod, ↑ 350 m, ↓ 50 m)
 • 14. den: Aklimatizační den v Samdo (3860 m). Kratší túry a výstupy v překrásné vysokohorské krajině. Možný i celodenní výstup do sedla Rui La (4998 m) poblíž tibetských hranic. (6 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m)
 • 15. den: Stoupání k nejvýše položené chatě na treku Dharamsala - Larkye Phedi (4450 m). Noc v nejvyšší nadmořské výšce. (4 hod, ↑ 650 m, ↓ 50 m)
 • 16. den: Přechod sedla Larkya La (5152 m). Brzký ranní start, vytrvalé stoupání podél ledovce Larkya. Ze sedla úžasné výhledy na velikány Manaslu (8163 m), Annapurna II (7937 m), Himlung Himal (7126 m) a Kang Guru (6981 m). Dlouhý sestup do osady Bimthang (3720 m). (9 hod, ↑ 750 m, ↓ 1500 m)
 • 17. den: Pokračování v sestupu podél řeky Dudh Khola s výhledy na ohromný Phungi Peak (6258 m) přes osadu Gho (2560 m) na křižovatku treků v Dharapani (1950 m). (7 hod, ↑ 50 m, ↓ 1750 m)
 • 18. den: Poslední den na treku se napojíme na známý Annapurna circuit trek. Turistů znatelně přibude a s nimi i další známky civilizace. Sestup údolím řeky Marsyangdi přes malebnou vesnici Tal (1700 m) do cíle našeho putování, vsi Jaggat (1300 m). (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 800 m)
 • 19. den: Dopolední přejezd džípy (3 hod) po rozbitých cestách do městečka Besisahar (800 m), výchozího místo treku kolem Annapuren. Poté odjezd minibusem (6 hod) do Kathmandu.
 • 20. den: Dokončení prohlídky Kathmandu: Pashupatinath - spalovací gháty a obřady na břehu řeky Bagmati; bělostný Bodhnath - jedna z největších stúp na světě. Alternativně je možné si zaplatit populární rafting. Nákupy.
 • 21. den: Odlet z Nepálu.
 • 22. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 4 noci v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat místní lodže (chaty), v nichž strávíme celkem 15 nocí. Pokoje v hotelu i v lodžích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodží se neustále zlepšuje, vlastní spacák je však nutností. Jedná se o zatím méně turistickou oblast v Nepálu, a stále musíme mít na paměti, že Nepál je jednou z nejchudších zemí světa. Lodže mají někdy za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou nebo kbelík s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžích nebo v restauracích po cestě, kde se zastavíme během dne na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, musli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje, horké ovocné nápoje, instantní kávu. Balenou pitnou vodu je možné na některých chatách dokoupit, ovšem po úpravě filtrováním nebo dezinfekcí můžeme pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu však není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 400-600 Kč na den. Dal bhat stojí v horách od 100 Kč, pivo od 100 Kč, hrnek čaje 15-25 Kč.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Z Kathmandu na začátek treku a zpět do Kathmandu pojedeme soukromým minibusem. Další přejezdy v oblasti absolvujeme džípy.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do Nepálu je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země. Vízum do Nepálu lze získat přímo na hraničním přechodu, tedy na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD.

Očkování: Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučujeme být naoočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.


Nepál - Manaslu trek

Nepál - Manaslu trek