Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách

Nepál je země nejvyšších hor světa a Himálaj si zde stále zachovává svoji nedostupnost, opuštěnost a tradiční venkovskou kulturu. Do mnoha oblastí však už velkou měrou pronikl turistický ruch a na těch nejznámějších trecích byste klid a liduprázdno hledali těžko. Trek okolo Manaslu (8163 m) je jedním z těch méně navštěvovaných treků a je určen pro všechny, kteří hledají nádhernou přírodu, vysoké opuštěné hory, zajímavé památky, přívětivé obyvatele, exotiku, dobrodružství a zároveň základní turistickou infrastrukturu jako je ubytování a jídlo. Trek vede kolem mohutného masivu Manaslu (8163 m), osmé nejvyšší hory světa. Z několika míst je nádherný výhled na masiv Annapuren a několik sedmitisícovek.

Trasa prochází různými typy kulturní krajiny, od nepálských terasovitých políček po typicky tibetskou vysokohorskou krajinu. Začínat budeme v údolí řeky Buri Gandaki mezi rýžovými políčky obklopenými tropickou džunglí v nadmořské výšce 600 m. Vegetace se bude každý den měnit, z bambusů přes listnaté a jehličnaté lesy až po drsnou velehorskou krajinu, jak budeme postupně nabírat výšku. Stejně tak bude klesat teplota. Až budou kolem jen kameny a ledovce, překonáme sedlo Larkya La (5152 m), nejvyšší bod celé trasy. Dolů půjdeme údolím řeky Dudh Kola a náš trek zakončíme napojením na známý Annapurna circuit trek, kde budeme potkávat množství trekařů směřujících na tento oblíbený okruh.

Jedná se o přechod po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude třeba nosit žádné zásoby. Na tento trek se může vydat každý, kdo má zkušenosti s vícedenními přechody hor a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 8-20 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem - obvykle 4-9 hodin denně s častými přestávkami (náročnost podrobněji). Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Převýšení v průběhu výstupu je průměrně 500 nastoupaných metrů za den (při přechodu sedla 750 m). Při sestupu budeme ztrácet výšku rychleji, až 1500 výškových metrů za den. Během treku budeme pečlivě dbát na postupnou aklimatizaci, nejvyšším bodem treku je sedlo Larkya La (5152 m), které překonáme 16. den zájezdu. Na treku nás budou doprovázet kromě českého i místní průvodci. Pojedeme v malé skupině do 17 cestovatelů.

Program zájezd

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu večer. Ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Zařízení trekking permitu a místního průvodce.
 • 3. den: Zařízení trekking permitu a místního průvodce. Prohlídka turistické čtvrti Thamel.
 • 4. den: Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením (2015) - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu. Velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“.
 • 5. den: Přesun minibusem (6-7 hod) z Kathmandu krajem rýžových políček přes poslední větší centrum, městečko Arughat (550 m), do vesnice Soti Khola (650 m).
 • 6. den: Zahájení našeho treku údolím řeky Buri Gandaki do vesnice Machha Khola (900 m). (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 100 m)
 • 7. den: Tropickou krajinou plnou rýžových políček a kolem několika vodopádů do vesnice Jagat (1410 m). (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 100 m)
 • 8. den: Pokračování treku do vesnice Salleri (1440 m) s typickými budhistickými prvky, modlitebními zídkami, mlýnky a stúpami. Nocleh ve vesnici Deng (1860 m). (7 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
 • 9. den: Přes malebné vesničky vysoko nad údolím řeky Buri Gandaki do vesnice Ghap (2110 m) s krásnými rytinami Budhy a Milarapy. (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 150 m)
 • 10. den: Stoupání kouzelným jedlovým a rododendronovým lesem, překonávání visutých mostů přes řeky Buri Gandaki a Thum Khola přitékající z Tibetu a závěrečný trek do vesnice Namrung (2660 m). (4 hod, ↑ 650 m, ↓ 150 m)
 • 11. den: Přes starou kamennou vesničku Lihi vstoupíme do oblasti Nubri, kde už lidé mluví tibetsky. Výhledy na Manaslu North (7157 m) a Naike peak (5515 m). Noc ve vesnici Lho (3180 m). (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 100 m)
 • 12. den: Pokračování treku náhorní plošinou Shyaula s výhledy na Manaslu (8163 m), Himal Chuli (7893 m), Ngadi Chuli (7893 m). Kaňonem řeky Thosang Khola do vesnice Samagaon (3530 m). (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 200 m)
 • 13. den: Aklimatizační den v Samagaon (3530 m). Kratší výlety po okolí nebo možný celodenní výstup ke gompě Pungyen (4070 m), (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Případně náročnější výstup k základnímu táboru Manaslu base camp (4900 m). (7 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
 • 14. den: Kratší výstup kolem jezera Birendra Tal do vesnice Samdo (3860 m). Odpoledne aklimatizační výlety po okolí. (3 hod, ↑ 350 m, ↓ 50 m)
 • 15. den: Aklimatizační den v Samdo (3860 m). Kratší túry a výstupy v překrásné vysokohorské krajině. Možný i celodenní výstup do sedla Rui La (4998 m) poblíž tibetských hranic. (6 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m)
 • 16. den: Stoupání k nejvýše položené chatě na treku Dharamsala - Larkye Phedi (4450 m). Noc v nejvyšší nadmořské výšce. (4 hod, ↑ 650 m, ↓ 50 m)
 • 17. den: Přechod sedla Larkya La (5152 m). Brzký ranní start, vytrvalé stoupání podél ledovce Larkya. Ze sedla úžasné výhledy na velikány Manaslu (8163 m), Annapurna II (7937 m), Himlung Himal (7126 m) a Kang Guru (6981 m). Dlouhý sestup do osady Bimthang (3720 m). (9 hod, ↑ 750 m, ↓ 1500 m)
 • 18. den: Pokračování v sestupu podél řeky Dudh Khola s výhledy na ohromný Phungi Peak (6258 m) přes osadu Gho (2560 m) na křižovatku treků v Dharapani (1950 m). (7 hod, ↑ 50 m, ↓ 1750 m)
 • 19. den: Poslední den na treku se napojíme na známý Annapurna circuit trek. Turistů znatelně přibude a s nimi i další známky civilizace. Sestup údolím řeky Marsyangdi přes malebnou vesnici Tal (1700 m) do cíle našeho putování, vsi Jaggat (1300 m). (5 hod, ↑ 150 m, ↓ 800 m)
 • 20. den: Dopolední přejezd džípy (3 hod) po rozbitých cestách do městečka Besisahar (800 m), výchozího místa treku kolem Annapuren. Poté odjezd minibusem (6 hod) do Kathmandu.
 • 21. den: Dokončení prohlídky Kathmandu: Pashupatinath - spalovací gháty a obřady na břehu řeky Bagmati; bělostný Bodhnath - jedna z největších stúp na světě. Alternativně je možné si zaplatit populární rafting. Nákupy.
 • 22. den: Odlet z Nepálu a večerní návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 5 nocí v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat místní lodžie (chaty), v nichž strávíme celkem 15 nocí. Pokoje v hotelu i v lodžiích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodžií se neustále zlepšuje, vlastní spacák je však nutností. Jedná se o zatím méně turistickou oblast v Nepálu, a stále musíme mít na paměti, že Nepál je jednou z nejchudších zemí světa. Lodžie mají někdy za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou nebo kbelík s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché. Dále se nabízí většinou za poplatek možnost připojení k wifi, v Kathmandu není připojení na wifi zdarma problém.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžiích - snídaně, večeře, nebo v restauracích po cestě. Čím budeme dál od civilizace, tím budou vyšší ceny, jídlo musí vynést nosiči. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, müsli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje (ve vyšších polohách stojí za to nechat si uvařit čaj do nerezové termosky), horké ovocné nápoje, kávu (v některých chatách mají i kávovar). Balenou pitnou vodu je možné koupit kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním (např. Sawyer mini filter) nebo dezinfekcí (např. Sanosil) můžete pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Vezměte si s sebou také lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaší osobní žíznivosti).
Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 2500-4000 NPR na den (ceny rostou se vzdáleností od civilizace). Dal bhat stojí v horách 600-900NPR, pivo 500-850 NPR, čaj 80-200 NPR, espresso 250-500 NPR, balená voda v Kathmandu 20-30 NPR/litr, v horách od 100 NPR/litr. Je zbytečné brát do Nepálu jakékoliv zásoby jídla. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na místě si nekupujte pouličně vyráběnou zmrzlinu, pijte jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dejte raději čaj místo vody (jistota převaření), zásadně odmítejte pití s ledem. Je nutné dávat si pozor na to, co jíte a od koho to kupujete.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Z Kathmandu na začátek treku a zpět do Kathmandu pojedeme soukromým minibusem. Další přejezdy v oblasti absolvujeme džípy.

Pronájem nosičů: Na trek je možné si pronajmout nosiče (jeden unese 20 kg = výbava pro dva trekaře) a cena za jednoho nosiče je cca 30 USD/den. Rezervace probíhá dopředu, úhrada služby pak probíhá až na místě v hotovosti. Váš zájem prosím uveďte v přihlášce.

Cestovní formality: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Víza do Nepálu On Arrival získáte přímo na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD. Před odletem je třeba vyplnit online vízový formulář - žádost o tzv. Pre Arrival Visa. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Je potřeba mít 4 pasové fotografie k vyřízení permitů.

Očkování: Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučujeme být naoočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nejste si jistí, jaký zájed do Nepálu zvolit? Podívejte se srovnání zájezdů do Nepálu!

Nepál - Manaslu trek

Nepál - Manaslu trek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách