Informace k zájezdu
Přírodní perly západního Norska - letecky

Úvodní stránka zájezdu Přírodní perly západního Norska - letecky ( Norsko, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Během zájezdu nás čekají túry o průměrné délce 6-9 hodin a převýšení 700-1100 m, 7. a 8. den je převýšení menší. Některé dny je možné si vybrat mezi kratší a delší variantou programu (A nebo B) nebo túru úplně vynechat a zvolit si individuální program. Pohybovat se budeme po značených horských stezkách v trávě i v suti a kamení. Na několika túrách překonáme kratší úseky jištěné lany a řetězy. Na náročnosti jednotlivých výletů se nemalou měrou podílí i počasí. Pro norské hory jsou typické náhlé zvraty počasí. I když statistiky uvádí, že počasí je v létě podobné jako u nás, je nutné počítat s možností nízkých teplot, častým a intenzivním deštěm a silným větrem. Změny počasí mohou být rychlejší, než jsme z domova zvyklí. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž budeme mít uloženy všechny aktuálně nepotřebné věci.

Vzhledem k náročnosti terénu (na několika túrách jistící lana a řetězy) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách: https://norge.cz/norsko/aktualni-pocasi-v-norsku nebo na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu. Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. V horách je počasí velmi proměnlivé, často větrné, s velkým množstvím srážek. Při nocování u jezer mohou noční teploty klesnout až k nule. Proto nezapomeňte na teplé spacáky a teplé spodní prádlo. Rukavice, zimní čepice a návleky jsou běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém a repelent (blízkost vody). Protože se budeme pohybovat v přímořských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme z domova zvyklí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Norsku jsou vyšší než u nás. Pokud ale nakupujete v supermarketu nejlevnější potraviny ve slevě, dostanete se často na ceny podobné našim. Orientační ceny základních potravin nebo suvenýrů najdete např. na https://norge.cz/norsko/ceny-mena/345-ceny-potravin-a-zbozi-v-norsku
Výměna peněz: V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Doporučujeme vzít s sebou minimálně 800-1000 NOK na osobu (suvenýry, vstupy do muzeí, pohlednice, loď po Halnefjordu, apod., s výjimkou potravin).
Norské koruny nakoupíte ve směnárně. Důrazně doporučujeme vyměnit si norské koruny již v ČR. Od roku 2014 nedrží pobočky norských bank hotovost a výměna eur na norské koruny je velmi obtížná, ne-li nemožná. Platit se dá platební kartou nebo norskými korunami vybranými z bankomatu - ty jsou dostupné téměř všude. Při přejezdu Švédska není během pauz možné platit jinak, než švédskými korunami nebo platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a průvodce:
• Eidfjord (1 : 50 000), Hardangervidda Vest (1 : 50 000), Folgefonna nasjonalpark (1 : 50 000) - mapy je možné nakoupit buď v ČR, nebo až na místě.
• pro všeobecnou orientaci v Norsku se může hodit např. Freytag & Berndt: Skandinavien Atlas, 1 : 300 000 a 1 : 400 000 (asi 600 Kč).
• průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
• průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota 2005
• průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad . Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Norsko

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 18 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Při nedodržení váhy zavazadel riskujeme přetížení autobusu.
Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, kartičku zahraničního cestovního pojištění a kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, stan, spacák (i při ubytování v chatkách), karimatku, kvalitní oblečení do přírody, kvalitní obuv do hor, malý batoh na jednodenní túry.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, hygienické potřeby, opalovací krém s UV filtrem, sluneční brýle do hor kategorie 3 a vyšší, světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, pláštěnku na batoh apod.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, atd., 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice/klobouk, rukavice, pláštěnku.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití, utěrku, jídlo na cesty, které vám dodá energii (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lucie Mixánová - Západní Norsko 2015, Petr Václavík - Západní Norsko 2017.