Přírodní perly západního Norska - letecky

Fjordy, vodopády, ledovce a národní parky

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Divoká, nespoutaná krása a nesmírná rozmanitost přírody nás bude provázet na každém kroku. Budeme se pohybovat v krajích překrásných velkolepých fjordů, obrovských vodopádů, průzračných jezer, mohutných hor i zvlněných náhorních plošin, krajích bájných božstev, skřítků a obrů.

Během zájezdu budete moci poznat velkou rozmanitost přírody západní části severského Norska. Hned na začátek se vydáme za nejkrásnějšími výhledy v Norsku na majestátní horu Gausta, z níž za dobrého počasí dohlédneme až 180 km daleko. Čeká nás i návštěva proslulého skalního výčnělku ve tvaru jazyku Trolltunga, vybíhající 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. Z výšky i zblízka nás uchvátí fjordy Lysefjord, Sorfjord, Hardangerfjord a Eidfjord. Navštívíme národní park na poloostrově Folgefonna a vydáme se k jednomu z jeho ledovců - modravému Bueru. Lodí i pěšky se vydáme na cestu divokou náhorní plošinou národního parku Hardangervidda. Nemine nás ani návštěva nejznámějšího norského vodopádu Vøringsfossen a ještě než Norsko opustíme, prohlédneme si jeho hlavní město Oslo.

Během jednodenních túr se budeme pohybovat po značených cestách, nejčastěji horských pěšinách, často s kamenitými a méně často i exponovanými úseky. Mnohdy nás čekají strmé výstupy na svahy fjordů. Délka jednotlivých výletů je průměrně 6-9 hodin s převýšením kolem 700-1000 m. U delších výletů si lze vybrat mezi dvěma variantami odlišné náročnosti nebo lze etapu zkrátit. Některé dny lze túru zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek v chatkách a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Pokud chcete ušetřit za letenku, můžete jet na zájezd Přírodní perly západního Norska autobusem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na letiště v Oslu, přímo z letiště přejezd místním vlakem (cca 1 hod) do městečka Drammen, setkání s autobusovou skupinou a další program již společný. Zastávka u největšího norského dřevěného sloupového kostela Heddal.
  • 2. den: Půldenní výlet na vrchol Gausta (1883 m), horu s nejkrásnějšími výhledy v Norsku (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Odpoledne přejezd do kempu.
  • 3. den: A: Túra mezi ledovcem a mořem na vrchol Mannen (1294 m) s nádhernými výhledy na hordalandské pobřeží s jeho ostrovy (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). B: Navíc výstup na horu Englafjell (+2 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
  • 4. den: A: Od hráze jezera Ringedalsvatnet výstup na zvlněnou plošinu okraje Hardangerviddy. Na konci zasloužená odměna - perla jihozápadního Norska - trolí jazyk Trolltunga (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). B: Výlet po břehu jezera Ringedalsvatnet (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
  • 5. den: A: Svěžím údolím Buerdalen k jednomu z ramen mohutného folgefonnského ledovce Buerbreenu (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). B: Pro zájemce výstup k jezeru Buervatnet údolím s jezírky a kouzelnými osadami Liasete a Fossasete (+3 hod, ↑ +550 m, ↓ +550 m).
  • 6. den: A: Z Lofthusu pěšinou a po mniších schodech Munketreppene s krásnými výhledy na Sørfjord a jeden z nejdelších norských vodopádů Skrikjo až ke „kouřícímu“ vodopádu Rjukande. Malý okruh mezi jezírky a říčkami zvlněné náhorní plošiny (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1100 m). B: Navíc po zvlněné náhorní plošině až k jezeru Opesjovatnet a okruhem zpět (+1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Alternativně lze zkrátit a vrátit se dříve stejnou cestou zpět.
  • 7. den: Den ve znamení nejznámějšího norského kaskádovitého vodopádu Vøringsfossen: Výlet z jeho horní vyhlídky přes náhorní plošinu a údolím řeky Bjoreio až k úpatí vodopádu s netradičními pohledy zespodu. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 600 m)
  • 8. den: Z Halne vyjížďka lodí po Halnefjordu, túra typickou norskou zádumčivou náhorní plošinou Hardangervidda mezi říčkami, jezírky a mokřinami (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Alternativně možnost zkrácení túry s návratem lodí.
  • 9. den: Přejezd do Osla a individuální prohlídka města s možností navštívit např. Frognerův park se sochami významného norského sochaře Gustava Vigelanda či olympijský areál Holmenkollen.
  • 10. den: Dokončení prohlídky Osla, muzea na poloostrově Bygdoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram). Krátký přesun vlakem z centra Osla na letiště (cca 25 min), odlet do Prahy.

Ubytování a nocování

1x v kempu v oblasti Telemark, 4x v kempu u fjordu Maurangerfjorden, 3x v blízkosti vodopádů Voringfossen a 1x v Oslu. Nabízíme vám dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách za příplatek 2800 Kč/os. Vzhledem k chladnějšímu a deštivějšímu norskému klimatu doporučujeme chatkovou variantu. Většinou se jedná o dřevěné chatičky pro 4-6 osoby. Chatičky mají v různých kempech různou úroveň vybavení. K dispozici jsou deky a polštáře, povlečení a ručníky si vezměte vlastní. Chatičky jsou většinou vybaveny elektrickým vařičem a malou ledničkou, bývá zde i malé elektrické topení. V Oslu jsou chatičky bez vybavení. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená pitná voda. Sprcha bývá za příplatek 10-20 NOK. V kempu v Garenu (6.-8. den) je možnost využít saunu zdarma. Kapacita chatek je omezená. Svůj zájem o ubytování v chatkách uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 1. den večeří a končí 10. den snídaní. Potraviny je během většiny dní možné po domluvě s průvodci dokoupit v supermarketech. Ceny v obchodech jsou v Norsku přibližně 3x vyšší než u nás, alkohol je ještě dražší.

Další informace k zájezdu

Zavazadla do autobusu/do letadla:
Svá zavazadla si můžete zdarma naložit 1. den autobusové varianty zájezdu autobusem při odjezdu autobusu na nástupních místech Brno, Jihlava-Pávov , Praha-Opatov a vyzvednout na stejných místech 12. den autobusového zájezdu. V případě zájmu o tuto variantu do poznámky v přihlášce uveďte, na kterém nástupním místě zavazadlo do autobusu naložíte.
Nebo si zavazadla můžete vzít s sebou do letadla. Příruční zavazadlo do 8 kg je v ceně letenky. Odbavené podpalubní zavazadlo je za přípletek 2000 Kč celkem za oba směry (max. 20 kg,). Svůj zájem o odbavené zavazadlo do letadla uveďte do poznámky v přihlášce.
Doprava na místě: Autobusem společně se zájezdem Západní Norsko autobusem.

Cestovní formality: Pro cestu do Norska potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Norsko - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Přírodní perly západního Norska - letecky

Přírodní perly západního Norska - letecky