Informace k zájezdu
Peru - trekking v Andách

Úvodní stránka zájezdu Peru - trekking v Andách ( Peru, Přechody hor, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Daleké cesty, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Je nezbytná dobrá fyzická kondice a zkušenosti s horskou turistikou. Dva pětidenní treky ve velké nadmořské výšce absolvujeme nalehko, s podporou oslů, kteří ponesou naše batohy. My si poneseme jen lehké batůžky potřebné na aktuální denní túru (kromě výstupu na refugio Peru a následné túry k Laguna 69, kam osli nejdou, my tam však poneseme jen omezené množství věcí na necelé 2 dny a bez vybavení na stanování). Denní převýšení se pohybuje nejčastěji mezi 500-700 m nahoru a totéž dolů a délky tras jsou většinou 5-8 hod včetně pauz. Treky ztěžuje velká nadmořská výška, na kterou se budeme postupně aklimatizovat. První trek v Cordilleře Blanca začíná v relativně nižší nadmořské výšce 2900 m. Postupně nastoupáme výše a překonáme sedlo přes 4600 m. Největší nadmořské výšky dosáhneme 9. den, kdy se při túře z Refugia Perú dostaneme do výšky 4850 m. Následuje odpočinek ve Huarazu. V Cordilleře Huayhuash již budeme aklimatizovaní dokonale, permanentní výška přes 4000 m téměř po celou dobu treku už by neměla činit problém, váš fyzický výkon však samozřejmě ovlivní. Při treku v pohoří Huayhuash budeme přecházet 4 sedla ve výšce mezi 4600-4800 m. Na túrách se nevyskytují žádné technicky náročnější partie ani pohyb po ledovci, jedná se o klasické treky, ovšem ve velké nadmořské výšce. Chodí se po pěšinách a stezkách, v Cordilleře Huayhuash jsou stezky místy hůře patrné. V Andách nelze očekávat žádné značení stezek, ale náš Peru a And znalý průvodce se orientuje bez problémů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:

V horách budeme v andském létě, tedy v suchém období, což však nevylučuje možnost deště. V závislosti na nadmořské výšce se za slunečna denní teploty dostanou přes 10 °C i přes 15 °C až k možným 20 °C. V noci však teploty prudce klesají na 0 °C, i hluboko pod bod mrazu, třeba i k -10 °C. V Limě jsou teploty vyrovnanější, přes den okolo 20 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 PEN (peruánský nový sol) = 6,1 Kč (listopad 2023)
Výměna peněz: Měnou je peruánský nový sol, který u nás neseženete. S sebou je třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) - na místě vyměníte na peruánské soly. Případně lze vyměnit i EUR, ale USD jsou rozšířenější měnou, kterou se na místě dá i platit, za běžné služby se kterými přijdeme do styku se však platí v místních solech. Doporučujeme vzít si určitě platební kartu (funkční, embosovaná, zejména VISA; MASTERCARD je méně přijímána), kterou můžete vybrat místní soly z bankomatu - ty jsou na letišti, v Limě i v Huarazu. Možnosti platby kartou jsou omezené - jen ve městech např. v supermarketech či v lepších restauracích, … Všude v horách bude potřeba hotovost.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální trekové mapy:

  • Cordillera Blanca Nord 0/3a 1 : 100 000,
  • Cordillera Blanca Sud 0/3b 1 : 100 000,
  • Cordillera Huayhuash 0/3c 1 : 50 000

Knižní průvodci:

  • Peru: Lonely Planet, angl., 2019

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.
Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline 3 mapy Peru: Ancash, Huánaco, Lima.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu. Na většině míst v horských údolích není mobilní signál, dá se však najít místy v sedlech a na hřebenech. Peru spadá u všech českých operátorů do nejdražší roamingové zóny.

Nabíjení: Nabíjení baterií (kapacitně omezené) je možné při všech noclezích v hostelech (Lima, Huaraz, Cajatambo) - tedy mezi treky a na začátku a na konci akce. Během přechodů hor baterie dobíjet nelze. Zásuvky jsou buď „americké“ na 2 ploché kolíky - typ zásuvek A nebo obdobné navíc se zemnícím kolíkem - typ zásuvek B nebo někde klasické evropské zásuvky na 2 kulaté kolíky. Každopádně je potřeba s sebou adaptér do zásuvky.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: Přestože vám váš hlavní batoh povezou na trecích osli, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Rozumná váha batohu je cca 15-17 kg, s jídlem cca 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice - stan, věci na vaření, lékárnička. Je třeba batoh o objemu cca 55-75 l. Dále doporučujeme batůžek cca 25-30 l, ve kterém ponesete potřebné věci na denní etapy a který pak využijete i na palubu letadla, do mikrobusů a autobusů (malý, skladný).
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, čelovka, toaletní papír, malý ručník, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout pod 0 °C), redukce do zásuvky, velký igelitový pytel (či jiný obal) na váš hlavní batoh jako ochrana při naložení na oslíky
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice - teplé
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. Na slabé příznaky výškové nemoci pomáhá obyčejný Ibuprofen či Paracetamol (Paralen). Případné vybavení se kortikoidy (Dexamethasone, Medrol) nebo Acetalozamidem (Diluran) pro případ výškové nemoci musíte konzultovat s lékařem.

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

V Peru platí obvyklá dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, čerstvé ovoce a zeleninu, více než 20 krabiček cigaret a 3 litry alkoholických nápojů. Dovoz běžné elektroniky potřebné pro turistiku nepodléhá clu. V případě peněz je možné bez registrace přivézt obnos do výše 10 tisíc USD. Při vstupu do země je vyplňováno celní prohlášení. K vývozu chráněných rostlin a zvířat je nutné mít povolení Ministerstva zemědělství Peru. Toto je třeba vzít v úvahu při nákupu suvenýrů např. motýlů, různých vycpaných zvířat, speciálních kůží atd.
Při odjezdu z Peru je kontrolován především vývoz kulturních předmětů. Nesmí se vyvážet žádné originální artefakty, ať již v podobě keramiky či tkaniny. K vývozu starožitností je třeba mít certifikát jejich původu a vývozní povolení vystavené Ministerstvem kultury Peru. Podobné povolení je třeba předložit také při vývozu replik, nestačí ukázat účet nebo fakturu o zakoupení uvedeného předmětu.
VARUJEME PŘED POKUSY O DOVOZ A VÝVOZ OMAMNÝCH LÁTEK: kontroly na letištích jsou velmi důkladné a tresty za pašování vysoké. Rozhodně odmítněte případné žádosti Vám málo známých osob o přepravu balíčku či jakýchkoliv předmětů nebo dárků.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR, Lima (Embajada de la República Checa)
Adresa: Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima 27, Perú
Tel.: +511/2643381, 2643374
Fax: +511/2641708
Nouzová linka: +511/2643381, 2643374, +51/998736567
E-mail: lima@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.30 - 17.00

Důležité telefony:
Telefonní předvolba Peru: +51
Policie 105
Požárníci: 116
První pomoc: 911
Červený kříž 01-266 04 81
Turistická policie: 0800-22221

Časový posun: -7 hod v době zájezdu (letní čas)