Informace k zájezdu
Trekking v Peru

Úvodní stránka zájezdu Trekking v Peru ( Peru, Daleké cesty, Přechody hor, Horské přechody s podporou, Letecké zájezdy, Vysokohorská turistika )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Je nezbytná dobrá fyzická kondice a zkušenosti s horskou turistikou. Dva pětidenní treky ve velké nadmořské výšce absolvujeme nalehko, s podporou oslů, kteří ponesou naše batohy. My si poneseme jen lehké batůžky potřebné na aktuální denní túru (kromě výstupu na refugio Peru a následné túry k Laguna 69, kam osli nejdou, my tam však poneseme jen omezené množství věcí na necelé 2 dny a bez vybavení na stanování). Denní převýšení se pohybuje nejčastěji mezi 500-700 m nahoru a totéž dolů a délky tras jsou většinou 5-8 hod včetně pauz. Treky ztěžuje velká nadmořská výška, na kterou se budeme postupně aklimatizovat. První trek v Cordilleře Blanca začíná v relativně nižší nadmořské výšce 2900 m. Postupně nastoupáme výše a překonáme sedlo přes 4600 m. Největší nadmořské výšky dosáhneme 9. den, kdy se při túře z Refugia Perú dostaneme do výšky 4850 m. Následuje odpočinek ve Huarazu. V Cordilleře Huayhuash již budeme aklimatizovaní dokonale, permanentní výška přes 4000 m téměř po celou dobu treku už by neměla činit problém, váš fyzický výkon však samozřejmě ovlivní. Při treku v pohoří Huayhuash budeme přecházet 4 sedla ve výšce mezi 4600-4800 m. Na túrách se nevyskytují žádné technicky náročnější partie ani pohyb po ledovci, jedná se o klasické treky, ovšem ve velké nadmořské výšce. Chodí se po pěšinách a stezkách, v Cordilleře Huayhuash jsou stezky místy hůře patrné. V Andách nelze očekávat žádné značení stezek, ale náš Peru a And znalý průvodce se orientuje bez problémů.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.accuweather.com/en/pe/lima/264120/weather-forecast/264120 (Lima, 100 m)
https://www.yr.no/place/Peru/Ancash/Huaraz/ (Huaraz, 3059 m)
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Artesonraju/forecasts/4500 (Cordillera Blanca, 4500 m)

V horách budeme v andském létě, tedy v suchém období, což však nevylučuje možnost deště. V závislosti na nadmořské výšce se za slunečna denní teploty dostanou přes 10 °C i přes 15 °C až k možným 20 °C. V noci však teploty prudce klesají na 0 °C, i hluboko pod bod mrazu, třeba i k -10 °C.
V Limě jsou teploty vyrovnanější, přes den okolo 20 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Výměna peněz: Měnou je peruánský nový sol, který u nás neseženete. S sebou je třeba vzít USD (jedině nové bankovky, emise 2006 a novější) - na místě vyměníte na peruánské soly. Případně lze vyměnit i EUR, ale USD jsou rozšířenější měnou, kterou se na místě dá i platit, za běžné služby se kterými přijdeme do styku se však platí v místních solech.
Bankomaty: Doporučujeme vzít si určitě platební kartu (funkční, embosovaná, zejména VISA; MASTERCARD je méně přijímána), kterou můžete vybrat místní soly z bankomatu - ty jsou na letišti, v Limě i v Huarazu. Možnosti platby kartou jsou omezené - jen ve městech např. v supermarketech či v lepších restauracích… Všude v horách bude potřeba hotovost.
Ceny: Všechny výdaje jsou fakultativní. V případě jídla záleží výdaje jen na vašich volbách. Ceny za potraviny jsou podobné jako u nás. Vstupy a fakultativní výlety vás vyjdou celkem cca do 80 PEN. Určitě je třeba si vzít k předpokládané útratě další krizovou rezervu - nejlépe platební kartu či minimálně 150 USD dle vašeho uvážení.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální trekové mapy:
- Cordillera Blanca Nord 0/3a 1 : 100 000,
- Cordillera Blanca Sud 0/3b 1 : 100 000,
- Cordillera Huayhuash 0/3c 1 : 50 000

Knižní průvodci:
- Peru: Lonely Planet, angl., 2019

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
https://www.openandromaps.org/en/downloads/south-and-middle-america
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ

Nabíjení baterií (kapacitně omezené) je možné při všech noclezích v hostelech (Lima, Huaraz, Cajatambo) - tedy mezi treky a na začátku a na konci akce. Během přechodů hor baterie dobíjet nelze. Zásuvky jsou buď „americké“ na 2 ploché kolíky nebo někde klasické evropské zásuvky na 2 kulaté kolíky:
http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=PE
Každopádně je potřeba s sebou adaptér do zásuvky.
Na většině míst v horských údolích není mobilní signál, dá se však najít místy v sedlech a na hřebenech. Peru spadá u všech českých operátorů do nejdražší roamingové zóny.
Na internet je možné se připojit ve městech (wifi v hostelu či restauraci).

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Přestože vám vaše batohy povezou osli, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Rozumná váha batohu je cca 15-17 kg, s jídlem cca 20 kg. Některé věci je ideální vzít do dvojice - stan, věci na vaření, lékárnička. Je třeba batoh o objemu cca 55-75 l. Věci potřebné na denní etapy si pak ponesete v malém batohu (20-30 l), který využijete i na palubu do letadla, do mikrobusů a autobusů a na jednodenní túry a výlety.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (na výběry z bankomatů a jako rezerva), české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte s chladnými nočními teplotami, teplota přes noc bude klesat určitě pod bod mrazu, klidně až k -10 °C), čelovka, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor 50), redukce do zásuvky, velký igelitový pytel (či jiný obal) na váš hlavní batoh jako ochrana při naložení na oslíky.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sunblock na rty s vysokým ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, toaletní papír, malý ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy proti chladu i proti slunci (čepice, šátek, kšiltovka..), teplé rukavice, návleky.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor - pohory, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je vhodné si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do měst, do letadla, na přezutí po túře, …).
Strava: Jedná se o přechody hor, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy. V horách se stravujete z vlastních zásob. Je nutné vlastní vybavení na vaření - ešus, vařič, závětří, dále lžíce, nůž, otvírák. Plynovou bombu a zápalky či zapalovač nelze převážet letadlem, koupíme na místě (klasické šroubovací kartuše např. na vařič VAR). Na vaření s sebou z ČR vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, čaj, cukr, ... Ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... V Huarazu není problém sehnat před oběma treky pečivo a čerstvé ovoce na tržnici, v obchodech pak i ovesné kaše, rybí konzervy, těstoviny, sušenky, čokoládu i místní pochutiny (včetně rumu).
Pití: S sebou termosku a láhev o celkovém objemu cca 2 l, dle vaší osobní denní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Doporučujeme také práškové nápoje. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.