Trekking v Peru

Andy - přechod NP Huascarán a Cordillery Huayhuash s podporou oslíků

Severní Peru je jihoamerickým trekařským rájem. Nejznámější je andské pohoří Cordillera Blanca s proslulým nejvyšším vrcholem Huascarán (6768 m). Nachází se zde také jedna z nejkrásnějších hor světa - sněhové Alpamayo. Jedná se o horstvo s nejvyšší koncentrací šestitisícových vrcholů v Jižní Americe. Pohoří Cordillera Huayhuash je relativně méně navštěvované - tedy příležitost i pro dobrodruhy. Horské laguny jsou zde snad ještě hezčí než v Cordillera Blanca. Huayhuash hostí také několik špičatých šestitisícovek, často matterhornského typu. Nejvyššími štíty jsou sněhová královna Yerupaja (6635 m) a Siula Grande (6344), na němž se odehrál slavný dramatický příběh se šťastným koncem horolezce Joea Simpsona, známý ve filmové podobě jako Pád do ticha. My však nejedeme do hor lézt, ale trekovat a užít si jejich krásy.

Po úvodní nezbytné, ovšem poutavé a scénické aklimatizaci v okolí horského města Huaraz, absolvujeme slavný trek Santa Cruz v pohoří Cordillera Blanca, patřícího do NP Huascarán. Trasa nás zavede z andské vsi Cashapampa do osady Vaqueria, z velkolepého horského údolí Santa Cruz přes sedlo Punta Union (4760 m) do údolí Huaripampa. Z refugia Perú si vychutnáme skvostnou vysokohorskou túru ve výšce téměř 5000 m s výhledem na Huascarán. Po jednodenním odpočinku, který je možné strávit v příjemných termálech, nás čeká trek v pohoří Cordillera Huayhuash. Naše putování povede z tábořiště Quartelhuain do horského městečka Cajatambo. Přejdeme čtyři andská sedla vysoká 4600-4800 m s plachtícími kondory, utáboříme se u nádherných modravých lagun, poznáme tradiční komunity Quechua. Trekový úspěch můžeme na závěr zapít peruánským národním nápojem - Piscem.

Je nezbytná dobrá fyzická kondice a zkušenosti s horskou turistikou. Dva pětidenní treky ve velké nadmořské výšce absolvujeme nalehko, s podporou oslů, kteří ponesou naše velké batohy. Denní převýšení se pohybuje nejčastěji mezi 500-700 m nahoru a totéž dolů a délky tras jsou většinou 5-8 hod včetně pauz. Treky ztěžuje velká nadmořská výška, na kterou se budeme postupně aklimatizovat. Budeme přecházet několik sedel ve výšce mezi 4600-4800 m, nejvýše se dostaneme do 4850 m a v Cordillera Huayhuash se budeme pohybovat téměř po celou dobu treku ve výškách nad 4000 m. Na túrách se nevyskytují žádné technicky náročnější partie ani pohyb po ledovci, jedná se o klasické treky, ovšem ve velké nadmořské výšce. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

S realizací zájezdu do Peru počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Peru je z hlediska Covidu bezpečná a pro plně očkované turisty otevřená destinace, služby, restaurace a ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Peru (a vstup do všech uzavřených veřejných prostor v Peru): dokončené očkování; výjimky pro děti do 12 let; pro všechny povinné vyplnění elektronického zdravotního prohlášení; (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Limy, nocleh v Limě.
 • 2. den: Celodenní přesun busem do Huarazu, nocleh 3 noci po sobě.
 • 3. den: Ranní trh ve Huarazu s pestře oděnými indiánkami. Úvodní aklimatizační túra ze vsi Chiwipampa (3100 m) k laguně Wilcacocha (3600 m), první panoramata zasněžených andských vrcholků (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Krátká prohlídka Huarazu.
 • 4. den: Celodenní výlet za unikátní bromélií Puya raimondii s nejvyšším květenstvím na světě (až 10 m), cestou aklimatizační túra.
 • 5. den: Odjezd z Huarazu do Cashapampy (2900 m). Začátek treku Santa Cruz v pohoří Cordillera Blanca. Výstup údolím na první tábořiště Llamacoral (3600 m), v horské pampě obklopené šestitisícovkami. (6 hod, ↑ 700 m)
 • 6. den: Výstup okolo tyrkysových jezer Ichiccocha a Jatuncocha na tábořiště Taullipampa (4250 m) pod zaledněnými vrcholy And (7 hod, ↑ 650 m). Možná odbočka do údolí Arhueycocha s výhledem na slavnou horu Alpamayo (5947 m) (+1,5 hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 7. den: Strmý výstup z údolí Santa Cruz do sedla Punta Union (4760 m), nejúžasnější místo treku s famózními výhledy. Sestup kolem jezer do údolí Quebrada Huaripampa na tábořiště poblíž stejnojmenné vsi (3650 m). (10 hod, ↑ 600 m, ↓ 1100 m)
 • 8. den: Závěr přechodu mezi tradičními komunitami Quechua, přes ves Huaripampa do osady Vaqueria (3700 m) (2,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 250 m), kde nás opustí osli. Přejezd přes výhledové sedlo Portachuelo de Llanganuco (4767 m). Z Cebollapampa (3900 m) výstup na chatu Refugio Perú (4680 m), nocleh na chatě (3 hod, ↑ 800 m).
 • 9. den: Mimořádná vysokohorská túra ve výšce téměř 5000 m s výhledy na Huascarán (6768 m) k tyrkysovému jezeru Laguna 69, sestup na Cebollapampa (6-7 hod, ↑ 350m, ↓  1150 m). Přejezd do Huarazu, zastávka u jezer Llanganuco s pomníkem obětem tragédie československé expedice na Huascarán z roku 1970.
 • 10. den: Odpočinkový den. Návštěva termálů v blízkém městečku Monterrey. Zájemci fakultativně výlet na známé ruiny Chavín de Huantár z předincké éry.
 • 11. den: Brzy ráno přejezd z Huarazu divokou krajinou do pohoří Huayhuash. Naložení batohů na oslíky, strmý výstup z tábořiště Quartelhuain do sedla Cacanan (4650 m) s šancí na spatření kondorů. Sestup na tábořiště poblíž laguny Mitucocha (4250 m). (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 650 m)
 • 12. den: Táhlý výstup přes sedlo Carhuac (4620 m) na tábořiště u snad nejkrásnějšího jezera Carhuacocha (4150 m) s fantastickým panoramatem nejvyšších vrcholů Cordillery Huayhuash Yerupajá (6617 m) a Siula Grande (6344 m) (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 550 m).
 • 13. den: Kolem tří jiskřivých lagun do vysokého sedla Siula (4810 m) s jedněmi z nejlepších výhledů na sněhovou královnu Yerupajá. Sestup na tábořiště u osady Huayhuash (4350 m). (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
 • 14. den: Po staré incké stezce přes sedlo Portachuelo de Huayhuash (4760 m) a kolem jezera Laguna Viconga na tábořiště poblíž horkých pramenů (4350 m). Večerní relaxace v termálním bazénku uprostřed hor. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 15. den: Malebným údolím podél Río Pumarinri a sestup do městečka Cajatambo (3600 m), ležícího v krásné horské scenérii s terasovými políčky. Ubytování v hotelu, možnost navštívit místní hospůdky. (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 1100 m)
 • 16. den: Celodenní přejezd busem z Cajatamba do Limy.
 • 17. den: Závěr v Limě (dle času odletu). Odlet z Peru.
 • 18. den: Návrat do Prahy.

Nocování a ubytování

Při přechodech hor budeme nocovat celkem 7x ve vlastních stanech na předem určených přírodních tábořištích, která jsou bez jakéhokoliv vybavení, voda je však vždy v dosahu. Z toho 3 tábořiště jsou v pohoří Cordillera Blanca a 4 tábořiště v Cordillera Huayhuash. 1 noc v horách spíme na refugiu Perú. Mezi treky jsme 2 noci ubytovaní v civilizaci. Ve městech budeme celkem 8 nocí ubytování v cestovatelských hostelech, většinou ve společných pokojích (přerušovaně celkem 5 nocí ve Huarazu, 1 noc v Cajatambo, 2 noci v Limě). Na internet je možné se připojit v hostelu nebo ve městě v restauraci.

Stravování

Na treku vlastní strava a vlastní vaření, suroviny dovezené částečně z ČR, částečně dokoupené na místě. Plynové kartuše na vaření nakoupíme v Huarazu. Mimo hory využijeme restaurace, kde bude možnost ochutnat místní jídla a speciality - ceviche, papas rellenas, grilovaná kuřata (cena oběda 3-8 USD). Z potravin je z ČR možné vzít v rozumném množství: lehké instantní potraviny na vaření (předpřipravená jídla typu „Dobrý hostinec“, „Rychlá večeře“ či „Travellunch“, instantní bramborové kaše, instantní polévky, instantní sladké kaše, dále sůl, čaj, cukr), energetické potraviny (műsli a műsli tyčinky, čokolády, bonbony…). Vodu budeme postupně doplňovat. Je vhodné vzít také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Nutný je prostředek na dezinfekci pitné vody.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: K dálkovému přesunu z Limy pod hory a zpět využijeme dálkový autobus, na místě kolem Huarazu se budeme pohybovat převážně soukromou smluvní minibusovou dopravou.

Cestovní formality: Je třeba cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců po plánovaném návratu z Peru. Do Peru nejsou pro české občany potřeba víza. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.
Při vstupu do Peru můžete být imigračním úředníkem dotázáni na místo vašeho ubytování - uveďte: Hotel Espaňa, Lima (i přes název hotelu se jedná o hostel v centru Limy), adresa: Jirón Azangaro 105, tel.: 14285546.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 19.08.2022 - 05.09.2022
 • 18 dní
 • Číslo: 920
 • 66 000 Kč
  Bez letenky: 33 000 Kč
 • Rezervace

Trekking v Peru

Trekking v Peru

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - treking v Ťan-Šanu

K jezeru Ala Kol, do NP Ala Archa i do jurt na kumys

Tádžikistán - turistika ve Fanských horách

Tyrkysová jezera pod zaledněnými pětitisícovkami a pohostinní pastevci

Indie - trekking v Himálajích

Údolím sněžných leopardů až do Spiti a Kinnauru nalehko s podporou nosičů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Patagonie - až na konec světa

Ikonické horské špice Chile a Argentiny, ledovce a tučňáci