Informace k zájezdu
Pobaltím na kole

Úvodní stránka zájezdu Pobaltím na kole ( Lotyšsko, Litva, Estonsko, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1

Zájezd je určen pro cykloturisty a hlavně milovníky památek. Cyklistika v Pobaltí není nijak náročná. Denní etapy se budou pohybovat od 30 do 60 km a převýšení je zanedbatelné. Většinu tras je možné alternativně prodloužit i zkrátit, popř. úplně vynechat. Jedinou záludností může být protivítr a nečekané písečné pasáže na našich cyklotrasách. Jedná se o cyklozájezd s podporou autobusu, to znamená, že všechny etapy pojedeme nalehko (s věcmi potřebnými pro danou etapu) a zavazadla nám na místo dalšího noclehu přepraví autobus. Přesuny mezi jednotlivými lokalitami absolvujeme autobusem (9. den nás čeká noční přejezd). Většinou budeme jezdit po asfaltových a šotolinových cestách, kromě trekových a crossových kol tedy vyhovují i kola horská. Během některých etap bude možnost odložení nakoupených suvenýrů či přebytečného oblečení v autobuse.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.orai.lt
http://www.meteoprog.lv/lv/
http://ilm.www.ee/
Počasí v Pobaltí je podobné našemu, teploty jsou v létě stejné jako u nás. Je zde však o něco větrněji.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V Litvě, Lotyšsku i Estonsku se platí eurem. Ceny v Litvě jsou stejné jako u nás. Hlavní jídlo v restauraci stojí cca 80-120 Kč, točené pivo cca 25 Kč, bochník chleba cca 25 Kč. V Lotyšsku a Estonsku je asi 1x dráž než u nás.
Výměna peněz: Pro výpravy do Pobaltí si vyměňte euro již v ČR. Litva zavedla euro od 1. 1. 2015, proto se zde můžete setkat i s uvedením původních cen. Přepočet byl
1 € = 3,45280 LTL (litevský litas). Kartou je možné platit na benzinkách a ve většině obchodů velkých měst. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 200 €. Záleží, zda si potraviny budete dokupovat na místě (příležitost k tomu bude) nebo si vše povezete z ČR.

MAPY A LITERATURA

Mapy oblastí, které navštívíme, u nás nejsou běžně dostupné. Pro zájemce doporučujeme mapy těchto lokalit:
Palanga
Kurská kosa
NP Gauja
Ostrov Saaremaa
NP Lahemaa
NP Aukštaitija

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, valuty, české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, stan, spacák, karimatku.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, toaletní papír, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, telefon vč. nabíječky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Crossové kolo, trekové kolo.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: Pro konzumaci jídla z naší polopenze si přibalte misku či talířek, hrnek a příbor.
Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem,… V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.