Informace k zájezdu
Pobaltím na kole

Úvodní stránka zájezdu Pobaltím na kole ( Estonsko, Lotyšsko, Litva, Cykloturistika nenáročná, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 2

Zájezd je určen pro cykloturisty a hlavně milovníky památek. Cyklistika v Pobaltí není moc náročná, denní etapy se budou pohybovat od 30 do 60 km s malým převýšením. Většinu tras je možné alternativně prodloužit i zkrátit, popř. úplně vynechat. Jedinou záludností může být protivítr a nečekané písečné pasáže na našich cyklotrasách. Jedná se o cyklozájezd s podporou autobusu, to znamená, že všechny etapy pojedeme nalehko (s věcmi potřebnými pro danou etapu) a zavazadla nám na místo dalšího noclehu přepraví autobus. Přesuny mezi jednotlivými lokalitami absolvujeme autobusem (9. den nás čeká noční přejezd). Většinou budeme jezdit po asfaltových a šotolinových cestách, kromě trekových a crossových kol tedy vyhovují i kola horská. Během některých etap bude možnost odložení nakoupených suvenýrů či přebytečného oblečení v autobuse.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.orai.lt
http://www.meteoprog.lv/lv/

Počasí v Pobaltí je podobné našemu, teploty jsou v létě stejné jako u nás. Je zde však o něco větrněji.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,895 Kč
V Litvě, Lotyšsku i Estonsku se platí eurem. Pro výpravy do Pobaltí si vyměňte euro již v ČR. Kartou je možné platit na benzinkách a ve většině obchodů velkých měst.

MAPY A LITERATURA

Mapy oblastí, které navštívíme, u nás nejsou běžně dostupné. Pro zájemce doporučujeme mapy těchto lokalit:

 • Palanga
 • Kurská kosa
 • NP Gauja
 • Ostrov Saaremaa
 • NP Lahemaa
 • NP Aukštaitija

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Zásuvky pro dobíjení telefonů jsou na recepci nebo u sociálních zařízeních. Redukce není třeba.

PŘEPRAVA KOL

 • Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol.

Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování zvolte adekvátní velikost stanu (pro jednotlivce či dvojice malý nebo max. střední stan).
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
  • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu
 • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo.
 • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Estonsku
Lahe 4, 101 50 Tallinn
Tel: +372/6274400, tel. KO: +372/6274 404, +372/6274 403
Fax: +372/6314716

Email: tallinn@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.cz/tallinn
Úřední hodiny: pondělí až pátek 08:30-12:00 a 12:45-17:00
Úřední hodiny konzulárního oddělení: úterý, čtvrtek 10:00-12:00
Důležitá telefonní čísla: Rychlá zdravotnická pomoc 112, Policie 110
Časový posun: +1 hod.


Velvyslanectví České republiky v Lotyšsku
Čehijas Respublikas véstniecíba
Elizabetes iela 29a, LV-1010 Riga
Tel: +371/67338179, Konzulární oddělení +371/67338184

Nouzová linka +371/29463947
Email: riga@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/riga
Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.45-17.15
Úřední hodiny KO: út, čt 09.00-11.00
Důležitá telefonní čísla: SOS linka 112, Požární služba 01, Policie 02, První pomoc 03
Časový posun: +1 hod.


Velvyslanectví České republiky v Litvě
Čekijos Respublikos Ambasada
Birutes g. 16, LT-08117 Vilnius, Lithuania
Tel: +370/5/2661040, Konzulární oddělení +370/5/2661063
Fax: +3705/2661066
Nouzová linka +370/69941596

Email: vilnius@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/vilnius
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 09.00-12.00
Důležitá telefonní čísla: Zdravotnická pomoc 03, Policie 02, Hasiči 01, Společná krizová linka 112
Časový posun: +1 hod.