Pobaltím na kole

Cyklistika pohádkovou krajinou Litvy, Lotyšska a Estonska

Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko se sice postupně zbavují stop sovětské minulosti, ovšem stále zůstávají stranou zájmu masového turismu. A to i přesto, že se zde nacházejí starobylá města, jedinečné národní parky a žijí zde přátelští a vstřícní lidé, kteří s otevřenou náručí přivítají každého, kdo má zájem o poznání jejich země.

Rovinaté Pobaltí je jako stvořené pro cyklisty. Nečekají na nás strmé kopce, ale příjemně zvlněný terén a pohodové projížďky krásnou krajinou, které si můžeme zpestřit návštěvou místních hospůdek, koupáním v jezerech nebo v Baltském moři. Za pěkného počasí není zdaleka tak studené, jak se obvykle předpokládá. Prohlédneme si hlavní města všech pobaltských republik - Rigu, Tallinn a Vilnius. Na kole se projedeme po NP Kurská kosa a navštívíme i další NP - Gauja, Vilsaandi Lahemaa, Aukštaitija a Trakai. Místní kuchyni můžeme ochutnávat plnými doušky v průběhu každého dne.

Na programu zájezdu jsou jednodenní výlety na kole, většinu etap je možné přizpůsobit vašim potřebám. Průměrná délka denních etap je 50 km a převýšení je minimální (náročnost podrobněji). Nocovat budeme ve vlastních stanech v kempech a připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 14 hod z Brna přes Olomouc a Ostravu, noční přejezd Polska.
 • 2. den: Odpoledne ubytování v kempu (na 2 noci) a projížďka po pobřeží Baltského moře do oblíbeného přímořského letoviska Palanga s 500 metrů dlouhým molem, překrásnými písečnými plážemi, jedinečným muzeem jantaru a rozlehlou botanickou zahradou. (↔ 35 km)
 • 3. den: Trajektem z Klajpedy na poloostrov Kurská kosa (UNESCO). Celodenní vyjížďka mezi rybářskými vesničkami a tradičními domky s originálními korouhvemi na střechách, zastávka na Hoře čarodějnic s řadou vyřezávaných soch. Ochutnávka místní speciality - uzené ryby. Koupaní v moři, kochání se písečnými dunami, díky nimž se Kurské kose přezdívá "Baltská Sahara" (↔ 55 km). Alternativně lze prodloužit o návštěvu města Klaipeda a dojet až do kempu (↔ 90 km).
 • 4. den: Den bez kola. Autobusem k Hoře křížů. Odpoledne prohlídka historického centra Rigy (UNESCO) s proslavenými památkami - Rižský dóm, meziválečný Památník svobody. Přejezd do kempu v NP Gauja, ubytování na 2 noci.
 • 5. den: Cyklistika v "Lotyšském Švýcarsku", NP Gauja. Budeme obdivovat zříceniny hradů Sigulda a ohromí nás Turaida, největší jeskyně v Pobaltí s romantickou pověstí. (↔ 50 km)
 • 6. den: Den bez kola. Autobusem na největší estonský ostrov Saaremaa. Zastávka v tradiční vesničce Koguva, větrné mlýny v Angle a meteoritický kráter v Kaali. Ubytování v kempu na 2 noci v blízkosti města Kuresaare s působivým biskupským hradem.
 • 7. den: Celodenní cyklistika po ostrově Saaremaa: Možnost volby etap: A: Návštěva hlavního města ostrova Kuresaare a větrných mlýnů, patřícím k symbolům ostrova i celého Estonska. B: K pobřežnímu NP Vilsandi. C: Podél pobřeží k majákům. V případě dobrého počasí možnost koupání v moři. (↔ 60 km)
 • 8. den: Den bez kola. Prohlídka Tallinnu (UNESCO), hlavního města Estonska: pohádkové historické centrum, malebné středověké uličky, gotické domy a zachovalé hradby a na návrší Toompea, pravoslavná katedrála Alexandra Něvského. Ubytování v kempu v NP Lahemaa na 1 noc.
 • 9. den: Celodenní vyjížďka po NP Lahemaa: krajem rašelinišť, bludných balvanů a rybářských vesniček na břehu Finského zálivu. Asfaltové i prašné cesty přes krásné lesy a bobří stezky až k moři (↔ 55 km). Návštěva vodopádů Jagala Juga a noční přejezd do Litvy.
 • 10. den: Ráno příjezd do NP Aukštaitija, přezdívanému litevský "jezerní labyrint". Celodenní výlet na kole po parku s návštěvou jedinečného muzea včelařství a "výstup" na nejvyšší horu celého národního parku (177 m) s okouzlujícím výhledem. Možnost ochutnání místních kulinářských specialit jako jsou zeppeliny a šašliky (↔ 45 km).
 • 11. den: Den bez kola. Prohlídka barokního Vilniusu (UNESCO), hlavního města Litvy: historické centrum s Gediminasovou věží, gotický kostel Sv. Anny nebo Brána úsvitu. Odpolední přejezd do Trakai
 • 12. den: Na kole ke známému vodnímu hradu Trakai, bývalému sídlu litevských panovníků, uprostřed čistého jezera vhodného ke koupání. (↔ 30 km). Večerní odjezd a noční přejezd Polska.
 • 13. den: Návrat přes Ostravu a Olomouc do Brna v odpoledních hodinách.

Nocování

9x v 6 různých kempech ve vlastních stanech (2x v Lotyšsku, 4x v Litvě, 3x v Estonsku). Kvalita pobaltských kempů se liší, vždy v nich ale naleznete základní sociální zařízení a společenské zázemí. V některých kempech je i restaurace a wifi. Zásuvky pro dobíjení telefonů jsou na recepci nebo u sociálních zařízeních. Redukce není třeba. Jedna noc v průběhu zájezdu je přejezdová a strávíme ji v autobusu.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 12. den snídaní. Trasy jsou naplánované tak, aby bylo možné se každý den někde občerstvit (oběd, pozdní oběd). Ceny jsou cca o 10 % vyšší než u nás. Možnost dokoupení potravin je přibližně každý druhý den.

Pobaltím na kole

Pobaltím na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů