Pobaltím na kole

Cyklistika pohádkovou krajinou Litvy, Lotyšska a Estonska

Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko se sice postupně zbavují stop sovětské minulosti, ovšem stále zůstávají stranou zájmu turistů. A to i přesto, že se zde nacházejí starobylá města, jedinečné národní parky a žijí zde přátelští a vstřícní lidé, kteří s otevřenou náručí přivítají každého, kdo má zájem o poznání jejich země.

Rovinaté Pobaltí je jako stvořené pro cyklisty. Nečekají na nás strmé kopce, ale příjemně zvlněný terén a pohodové projížďky krásnou krajinou, které si můžeme zpestřit návštěvou místních hospůdek, koupáním v jezerech nebo v Baltském moři. Za pěkného počasí není zdaleka tak studené, jak se obvykle předpokládá. Prohlédneme si hlavní města všech pobaltských republik - Rigu, Tallinn a Vilnius. Na kole se projedeme po Kurské kose a navštívíme i bezpočet NP - Gauja, Lahemaa a Aukštaitija. Místní kuchyni můžeme ochutnávat plnými doušky v průběhu každého dne.

Na programu zájezdu jsou jednodenní výlety na kole, každou etapu je možné přizpůsobit vašim potřebám. Průměrná délka denních etap je 50 km a převýšení je minimální. Nocovat budeme ve vlastních stanech v kempech a na tábořištích a připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 14 hod z Brna přes Olomouc a Ostravu, noční přejezd Polska.
 • 2. den: Odpoledne ubytování v kempu a projížďka po pobřeží Baltského moře do oblíbeného přímořského letoviska Palanga s 500 metrů dlouhým molem, překrásnými písečnými plážemi, jedinečným muzeem jantaru a rozlehlou botanickou zahradou. (↔ 35 km)
 • 3. den: Trajektem z Klajpedy na poloostrov Kurská kosa (UNESCO). Celodenní vyjížďka mezi rybářskými vesničkami a tradičními domky s originálními korouhvemi na střechách, zastávka na Hoře čarodějnic s řadou vyřezávaných soch. Pokocháme se písečnými dunami, díky nimž se Kurské kose přezdívá "Baltská Sahara". (↔ 55 km)
 • 4. den: Návštěva Hory křížů. Odpoledne prohlídka historického centra Rigy (UNESCO) s proslavenými památkami - Rižský dóm, meziválečný Památník svobody.
 • 5. den: Cyklistika v "Lotyšském Švýcarsku", NP Gauja. Budeme obdivovat zříceniny hradů Sigulda a ohromí nás Turaida, největší jeskyně v Pobaltí s romantickou pověstí. (↔ 50 km)
 • 6. den: Autobusem na největší estonský ostrov Saaremaa. Zastávka v tradiční vesničce Koguva, větrné mlýny v Angle a meteoritický kráter v Kaali. Ubytování v kempu v blízkosti města Kuresaare s působivým biskupským hradem, v podvečer možnost cykloprojížďky nebo procházky po okolí.
 • 7. den: Celodenní cyklistika po ostrově Saaremaa: návštěva hlavního města ostrova Kuresaare a větrných mlýnů, patřícím k symbolům ostrova i celého Estonska. V případě dobrého počasí možnost koupání v moři. (↔ 60 km)
 • 8. den: Prohlídka Tallinnu (UNESCO), hlavního města Estonska: pohádkové historické centrum, malebné středověké uličky, gotické domy a zachovalé hradby a na návrší Toomepea, pravoslavná katedrála Alexandra Něvského.
 • 9. den: Celodenní vyjížďka po NP Lahemaa: krajem rašelinišť, bludných balvanů a rybářských vesniček na břehu Finského zálivu. Asfaltové i prašné cesty přes krásné lesy a bobří stezky až k moři (↔ 55 km). Návštěva vodopádů Jagala Juga a noční přejezd do Litvy.
 • 10. den: Příjezd do NP Aukštaitija, přezdívanému litevský "jezerní labyrint". Celodenní výlet na kole po parku s návštěvou jedinečného muzea včelařství a "výstup" na nejvyšší horu celého národního parku (177 m) s okouzlujícím výhledem. Možnost ochutnání místních kulinářských specialit jako jsou zeppeliny a šašliky. (↔ 45 km)
 • 11. den: Na kole ke známému vodnímu hradu Trakai, bývalému sídlu litevských panovníků, uprostřed čistého jezera vhodného ke koupání. (↔ 30 km)
 • 12. den: Prohlídka barokního Vilniusu (UNESCO), hlavního města Litvy: historické centrum s Gediminasovou věží, gotický kostel Sv. Anny nebo Brána úsvitu. Večerní odjezd a noční přejezd Polska.
 • 13. den: Návrat přes Ostravu a Olomouc do Brna v odpoledních hodinách.

Nocování

9x v 6 různých kempech ve vlastních stanech (2x v Lotyšsku, 4x v Litvě, 3x v Estonsku). Kvalita pobaltských kempů se liší, vždy v nich ale naleznete základní sociální zařízení a společenské zázemí. V některých kempech je i obchůdek s potravinami, restaurace a wifi.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 12. den snídaní. Trasy jsou naplánované tak, aby bylo možné se každý den někde občerstvit (oběd, pozdní oběd). Ceny jsou cca o 10 % vyšší než u nás. Možnost dokoupení potravin je přibližně každý druhý den.

Pobaltím na kole

Pobaltím na kole