Informace k zájezdu
Poloniny Podkarpatské Rusi

Úvodní stránka zájezdu Poloniny Podkarpatské Rusi ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Absolvujeme jednodenní túry po poloninách nalehko jen s malým baťůžkem na den. Každý den se po túře vrátíme zpět na ubytování, kde budeme mít uloženy všechny věci. Na túrách strávíme nejčastěji okolo 6 hod včetně pauz. S nástupy na túry nám 2x pomůže místní nákladní auto - gruzavik, který nás vyveze přes méně atraktivní partie, většinou až vysoko na poloninu, výjezdy gruzavikem jsou zážitkové. Na polonině Boržava nám výstup na hřeben usnadní lanovka. Denní převýšení je u hlavních túr proto jen okolo 400-800 m nahoru a 900-1300 m dolů. U půldenních a jednodušších túr převýšení nepřesahuje 300 m ve výstupu ani v sestupu. Většinu túr lze případně zkracovat (většinou vynecháním sestupu, tedy návratem z vrcholu stejnou cestou zpět ke gruzaviku či k lanovce). Jeden den je přejezdový, s poznáváním. Odpočinek či případný vlastní program si však můžete zařadit kdykoliv. Budeme se pohybovat převážně na poloninách, což jsou travnaté pastviny na hřbetech hor, přes které vedou pěšiny nebo širší cesty. I túry po nižších hřebenech jsou často po loukách otevřených pro výhledy. Delší sestupy z polonin nejčastěji vedou lesem. Terén je technicky nenáročný bez žádných skalnatých úseků.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoprog.ua/ru/weather/Kvasy/ (Kvasy)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Hoverla/forecasts/2061 (Hoverla, 2061 m),
https://www.yr.no/sted/Ukraina/Zakarpattia/Podobovets%E2%80%99/ (Podobovec, 672 m)
Počasí na Podkarpatské Rusi je velmi proměnlivé a těžko předpovídatelné. Přestože v údolí bude slunečno, hory mohou být zcela v mracích. Počítejte i s variantou dlouhodobějšího deště, i s tím, že týden ani nekápne a bude tropické vedro. Denní teploty se pohybují od 15 do 30 °C, v noci mohou klesnout i pod 5 °C. Je třeba počítat se zvraty počasí, které mají dosti často i dlouhodobější charakter. Typické jsou i bouřky.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Peníze budete potřebovat na lanovku na Boržavu (cca 80 UAH), na vstupné (Olbrachtovo muzeum a kostel v Koločavě, hrad Palanok, vodopád Šipot - celkem cca 100 UAH), na případné suvenýry a na nákup potravin a útratu za jídlo a pití v hospůdkách. Také viz kap. stravování. Na Podkarpatské Rusi je každopádně levněji než v ČR, což ještě zvýrazňuje strmý pád ukrajinské měny v posledních letech. S sebou doporučujeme na nákup jídla a návštěvu restaurací obnos o něco menší, než jaký byste za tyto věci utratili na obdobné dovolené v ČR - je to hodně individuální, útrata záleží opravdu jen na vašich chutích a potřebách. K předpokládané útratě si vezměte určitě i finanční krizovou rezervu - kolem 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Ukrajinská měna se jmenuje HŘIVNA = UAH (= 100 kopějek) a u nás ji seženete jen těžko. Měna v posledních letech silně devalvuje. S sebou tedy EUR (jen bankovky) nebo USD (jen nové bankovky - od roku 2006). Peníze vyměníme hned druhý den zájezdu ve směnárnách v Chustu. Nebo můžete tamtéž vybrat peníze kartou z bankomatu. Kromě cesty tam a zpět (benzinky, …) téměř nikde nelze platit kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Aurius: Černá Hora, Svidovec 1 : 50 000,
• Aurius: Borzhava 1 : 50 000
Nakladatelství Aurius vydalo více kvalitních map oblasti, některé se ale přestaly tisknout a jsou dostupné jen z posledních skladových zásob. Výše uvedené mapy z let 2013 - 2014, které pokrývají náš přechod hor, by nyní měly být v některých e-shopech dostupné.

Alternativa pro východní část Zakarpatí:
Dimap: Východní Karpaty 1 : 50 000 (Svidovec, Černohorská polonina, Rachovské hory), o něco horší, ale stále kvalitní turistická mapa, vydání 2008
Dimap: Zakarpatská oblast 1 : 250 000 - automapa

Z knižních průvodců doporučujeme:
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní karpaty, nakladatelství SKY, 2007.
Andrew Evans: Ukrajina (česky), nakl. Bradt a Jota, 2011.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Poloniny Podkarpatské Rusi - mapa navštívených míst na Google Maps:

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas, adekvátní množství cizí měny a případně platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, batůžek na jednodenní túry a výlety (cca 30 l).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby, ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), návleky, oblečení na noc. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je vhodné si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu, na lehčí výlety).
Strava: Po celou dobu našeho pobytu máme k dispozici ukrajinskou polopenzi. Co se stravy na den týče, na obou místech noclehu je poblíž obchod na koupení čerstvého jídla na den. Je vhodné a doporučené využívat maximálně místní zdroje potravin, zejména čerstvých. Také viz kap. stravování. Na první dny je z ČR vhodný chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdý a měkký sýr, paštika, džem. Z ČR můžete vzít také stravu dodávající dostatek energie a přitom lehkou, dehydratovanou - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Pití: Pitnou vodu je lepší na místě kupovat balenou. Vodu na celou cestu na místo si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. Brát s sebou alkohol z ČR je při ukrajinských příjemných cenách neekonomické, ale trocha slivovice se vždycky hodí :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotky z minulých zájezdů: Aleš Paděra - Zakarpatská Ukrajina 2006, Jirka Březina - Zakarpatská Ukrajina 2006, Martin Albrecht - Ukraine 2006, Pepa a Verča - Podkarpatská Rus 2009, kolektiv autorů - Podkarpatská Rus 2009.