Informace k zájezdu
Pyreneje - přechod po chatách

Úvodní stránka zájezdu Pyreneje - přechod po chatách ( Španělsko, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Na programu je třídenní a dvoudenní přechod hor s noclehy na horských chatách, doplněný o jednodenní túry s noclehy v kempech. Jedná se o klasickou středně náročnou až náročnější horskou turistiku. Fyzickou náročnost přechodu výrazně ovlivňuje váha vašeho batohu. Záleží jen na vás, zda váhu batohu minimalizujete tím, že budete při přechodech využívat stravu nabízenou na chatách. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, délka túr včetně pauz je nejčastěji 8-11 hodin. Jednodenní túry lze zkrátit či vynechat, přechody prakticky zkracovat ani ukončit nelze.

Náročnější je výstup na vrchol Pico de Aneto (náročnost 4), který však absolvovat nemusíte; ledovec na Anetu lze přejít pouze za použití cepínu a stoupacích želez (maček) které lze upevnit jen na vysokou a pevnou trekingovou obuv. Pro výstup na vrchol jsou povinné mačky, cepín a přilba (průvodci případně seznámí ty méně zkušené s používáním). Mačky, cepín a přilbu vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Upozorňujeme, že nesmeky v žádném případě nenahrazují mačky stejně tak turistické hole nenahrazují cepín!
Většinou se jde po horských stezkách, které jsou místy málo patrné, vedou i ve skalách a po suti, na pár místech je třeba překonat relativně náročnější úsek (lehčí lezení, řetězy, ...). S autobusem se budeme potkávat při všech noclezích v kempech, kde celkem 4x dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. V autobusu je možné si vždy nechávat na túry a přechody aktuálně nepotřebné věci a zásoby na další průběh akce.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Chamonix: http://www.chamonix.net/english/weather/forecast.htm
Ordesa: http://www.accuweather.com/en-us/es/aragon/ordesa/quick-look.aspx
Pico de Aneto: http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-d-Aneto/forecasts/3404

I přes jižní geografickou polohu Pyrenejí je počasí v horách velmi proměnlivé. Může nás potkat několik dní stabilnějšího slunečného počasí nebo přechody front a vytrvalejší déšť či náhlé silné bouřky, v nejvyšších polohách může i nasněžit. Rozsah možných denních teplot je obrovský - od teplot pod bodem mrazu (např. - 7 °C ) nejen ve vyšších polohách hor až po vedra v nižších polohách či údolích např. 30 °C). Je nutné být připraven na velké extrémy. V noci mohou teploty i na místech noclehu klesnout i pod 0 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,265 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR. Na místě je platba kartou a výběr hotovosti z bankomatů možný pouze v některé dny. 2. den je možnost výběru hotovosti z bankomatu v Chamonix, 8. den v Benasque, ke konci akce v Andoře a v Monaku. Platbu kartou lze nejvíce využít po cestě na benzínkách a při pobytu mimo Pyreneje - v Chamonix (lanovky, obchody), v Andoře (nákupy) a v Monaku; v samotných Pyrenejích jsou možnosti platby kartou omezené, zejména na město Benasque.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Mt Blanc: IGN: č. 3630 OT Chamonix, 1 : 25 000,
  • Pyreneje: Ordesa y Monte Perdido 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
  • Valles de Chistau y Bielsa - Bachimala 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
  • Posets, Perdiguero 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
  • Aneto, Maladeta 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina).

Knižní průvodci:

  • Ivo Petr - Španělské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba).
  • Rough Guide: Pyreneje

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro potřeby zobrazení map v oblastech, ve kterých se budeme pohybovat, není třeba stahovat mapy celého Španělska, ale pouze jeden dotčený region, kterým je Aragonie (Severovýchod). Pro potřeby zobrazení offline map v Andorře je pak nutné stáhnout mapu i této země.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Nabíjení telefonů je v kempech možné na veřejných místech, případně v kuchařském stanu, bude-li na to kapacita. Na chatách dle možností, na veřejných místech po dohodě s ubytovateli.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování zvolte adekvátní velikost stanu (pro jednotlivce či dvojice malý nebo max. střední stan). V autobusu budete nechávat aktuálně nepotřebné věci a věci na stanování. Je třeba být připraven na to, že náš bus nikdy nezajede až zcela do kempu, s dopravou zavazadel na místo nám někdy může pomoci místní auto. Spíše je třeba počítat s tím, že zavazadla si 300-500 m na místo donesete sami, což je rychlejší a operativnější.
  • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 0 °C, případně na chaty velmi lehký spacák)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“). Na chatách Góriz a Biadós jsou k dispozici přezůvky, to samé se předpokládá i na chatě Lucien Briet, která je v letošním programu zařazena poprvé.
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), návleky na boty. Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a turistický cepín. Těm, co neplánují výstup na Pico de Aneto, a nebudou tak mít povinnou výbavu, doporučujeme přibalit nesmeky pro případ výskytu sněhu ve vyšších nadmořských výškách.
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
    Tipy a vychytávky:
    Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.

Na chatách doporučujeme využívat místní polopenzi. Vlastní vaření nedoporučujeme.

Mimo přechody hor pro vás budeme v kempech připravovat polopenzi z naší polní kuchyně - s sebou: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka

  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Do Andorry se doporučuje cestovat s platným cestovním pasem, jelikož občané ČR mohou podle platné andorrské a české legislativy vstupovat na území Andorry jen s tímto dokladem, více informací zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/andorra/cestovani/documents.html

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Francii
Ambassade de la République Tchèque
15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris
Tel: +331/40651300,
sekretariát - 40651301
Fax: +331/40651313
Nouzová linka +33/607764394
Email: paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-13.00, 13.30-17.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 09.00-13.00, 13.00-17.30

Konzulární oddělení velvyslanectví ČR ve Francii
18, rue Bonaparte, 75006 Paris
Tel: +33/144320200
Fax: +331/44320212
Nouzová linka: +33/607764394
Email: consulate.paris@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/paris
Úřední hodiny pro veřejnost: po-st, pá 09.30-12.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc (SAMU) 15, Policie - pohotovostní služba 17, Hasiči 18, SOS linka 112


Velvyslanectví ČR ve Španělsku - Madrid
Embajada de la República Checa
Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid
Tel: +34 91 353 1880, KO: +34 91 353 1897 - 96 - 80 (ústředna)
Fax: +34 91 353 1885
Nouzová linka: +34 69 998 2307
Email: madrid@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/madrid
Úřední hodiny velvyslanectví: 8,30-17,00 hod.
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, úterý a čtvrtek 10-12 hod., středa 10-14 hod.

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112


FOTOGRAFIE


Fotky z minulých zájezdů do Pyrenejí: Aleš Paděra - Pyreneje 2006, Petr Matucha - Pyreneje 2007.