Informace k zájezdu
Pyreneje - přechod po chatách

Úvodní stránka zájezdu Pyreneje - přechod po chatách ( Španělsko, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Na programu je třídenní a dvoudenní přechod hor s noclehy na horských chatách, doplněný o jednodenní túry s noclehy v kempech. Jedná se o klasickou středně náročnou až náročnější horskou turistiku. Fyzickou náročnost přechodu výrazně ovlivňuje váha vašeho batohu, záleží jen na vás, zda váhu batohu minimalizujete tím, že budete při přechodech využívat stravu nabízenou na chatách. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, trvání túr včetně pauz je nejčastěji 8-10 hodin. Jednodenní túry lze zkrátit či vynechat, přechody zkracovat nelze.

Většinou se jde po horských stezkách, které jsou místy málo patrné, vedou i ve skalách a po suti, na pár místech je třeba překonat relativně náročnější úsek (lehčí lezení, řetězy, ...). Ledovec na Pico de Anetu lze přejít jedině v mačkách a s cepínem, obojí je pro výstup povinné (průvodci seznámí ty méně zkušené s používáním). V rámci zájezdu můžete vystoupit až na 3 třítisícové vrcholy. S autobusem se budeme potkávat při všech noclezích v kempech, kde celkem 4x dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. V autobusu je možné si vždy nechávat na túry a přechody aktuálně nepotřebné věci a zásoby na další průběh akce.

Vzhledem k nadmořské výšce nad 3000 m a chůzi po ledovci doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním, kartičku Alpenvereinu uplatníte i pro slevu na chatě Góriz.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Chamonix: http://www.chamonix.net/english/weather/forecast.htm
Ordesa: http://www.accuweather.com/en-us/es/aragon/ordesa/quick-look.aspx
Pico de Aneto: http://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-d-Aneto/forecasts/3404
I přes jižní geografickou polohu Pyrenejí je počasí v horách velmi proměnlivé. Může nás potkat několik dní stabilnějšího slunečného počasí, nebo přechody front a vytrvalejší déšť či náhlé silné bouřky, v nejvyšších polohách může i nasněžit. Rozsah možných denních teplot je obrovský - od teplot kolem 0 °C ve výškách nad 3000 m po vedra v nižších polohách (až ke 30 °C). Je nutné být připraven na oba extrémy. V noci mohou teploty na místech noclehu klesnout i pod 0 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete platit 2 noci za ubytování na refugiu Góriz (pro členy OEAV 12 €/noc, pro nečleny 17 €/noc), za doporučenou polopenzi na chatách dáte celkem 60 € (členové OEAV) či 70 € (nečlenové). Doporučené lanovky v Chamonix vyjdou na 26 € či 63 € dle vaší volby. Další fakultativní výdaje: sprcha na chatě Biados (2 €), MHD v Monaku (2 €), kostelíky ve Val de Boí (5-7 €), Oceánografické muzeum v Monaku (16 €).
Dále vaše výdaje záleží na tom, jestli si budete dokupovat potraviny na místě, což je několikrát možné. Ceny potravin jsou zhruba 2x vyšší než u nás, stejně tak ceny v restauracích. K předpokládané útratě doporučujeme vzít navíc cca 50-100 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Ve všech navštívených zemích (Francie, Španělsko, Monako) se platí eurem. Eura si vyměňte v ČR, na místě je za koruny určitě nevyměníte. 2. den je možnost výběru hotovosti z bankomatu v Chamonix, 8. den v Benasque, ke konci akce v Andoře a v Monaku. Platbu kartou lze nejvíce využít po cestě na benzínkách a při pobytu mimo Pyreneje - v Chamonix (lanovky, obchody), v Andoře (nákupy) a v Monaku; v samotných Pyrenejích jsou možnosti platby kartou omezené zejména na město Benasque.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Mt Blanc: IGN: č. 3630 OT Chamonix, 1 : 25 000,
Pyreneje: Ordesa y Monte Perdido 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
Valles de Chistau y Bielsa - Bachimala 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
Posets, Perdiguero 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina),
Aneto, Maladeta 1 : 25 000 (nakl. Editorial Alpina).
Knižní průvodci:
Ivo Petr - Španělské hory (nakl. Mirago, kroužková vazba).
Rough Guide: Pyreneje

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapa k zájezdu Pyreneje - přechod po chatách

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je třeba batoh vhodný pro vícedenní přechody hor po chatách o objemu cca 30-40 l. Kromě toho budete nechávat v busu aktuálně nepotřebné věci a věci na stanování. Je třeba být připraven na to, že náš bus nikdy nezajede až zcela do kempu, s dopravou zavazadel na místo nám někdy může pomoci místní auto. Spíše je třeba počítat s tím, že zavazadla si 300-500 m na místo donesete sami, což je rychlejší a operativnější. Neberte si s sebou nadměrná zavazadla a věci, které nutně nepotřebujete, kapacita busu je omezená. Je nutné dodržet celkový váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (včetně stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i pod 0 °C), čelovka, vložka do spacáku (povinná na chatách, případně na chaty velmi lehký spacák). Pro výstup na Pico de Aneto jsou povinné mačky a turistický cepín.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, plavky, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu a na chaty. Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (do busu, na lehčí výlety, na přezutí po túře; na přechody hor je brát nemusíte - na chatách jsou pantofle).
Strava: Na chatách doporučujeme využívat místní polopenzi. Vlastní vaření na chatách nedoporučujeme. Mimo přechody hor, v kempech pro vás budeme připravovat polopenzi z naší polní kuchyně (snídaně, večeře o 2 chodech), s sebou si vezměte: jídelní misku či ešus + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku. O stravě také viz kap. stravování. Jídlo na den si vezměte převážně z ČR, dokupovat čerstvé potraviny lze na začátku a konci akce a mezi přechody hor. Ze studeného jídla s sebou: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem; ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny... Pití: S sebou vezměte láhve o objemu cca 1,5 - 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotky z minulých zájezdů do Pyrenejí: Aleš Paděra - Pyreneje 2006, Petr Matucha - Pyreneje 2007.