Pyreneje - přechod po chatách

Národní parky Ordesa, Possets a Maladeta (Španělsko)

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My navštívíme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Projdeme francouzskou i španělskou část Národního Parku Ordesa, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů (Ordesa, Aňisclo a Pineta). Nad Ordesou vystoupáme na dva třítisícové vrcholy (Taillón, Mt. Perdido), obnažené vrásy na svazích zde hrají nejpestřejší paletou barev. Přejdeme do přírodního parku Possets y Maladeta, přes dvě horská sedla, až do údolí Benasque. V závěru vystoupíme na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404 m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. V andorských Pyrenejích pak navštívíme jezero Engolasters ukryté vysoko v horách nad hlavním městem Andorra la Vella.

Na programu je třídenní a dvoudenní přechod hor s noclehy na horských chatách, doplněný o jednodenní túry s noclehy v kempech. Na horských chatách lze využít i místní polopenzi a je tak možné jít téměř nalehko. V kempech dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Jedná se o středně náročnou až náročnější horskou turistiku, na několika místech je pár skalnatých úseků zajištěných řetězy, na Pico de Aneto se jde i po ledovci. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, na túrách strávíme denně nejčastěji 8-10 hodin včetně přestávek. Všichni zájemci o výstup na Pico de Aneto musí mít povinně mačky a cepín, ty vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Dopravu a část programu máme společné se zájezdem Pyreneje.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 14 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: Francouzské Chamonix. Varianty: A: Unikátní lanovkou na vyhlídkovou špici Aiguille du Midi (3842 m) - čtyřtisícové ledovcové hory s Mt. Blancem "na dosah". Pohodová túra po výhledové trase Grand Balcon k ledovcovému splazu Mer de Glace s ledovcovou jeskyní, sjezd do Chamonix zubačkou (túra 3 hod, ↑ 200 m, ↓ 400 m). B: Túra z Bréventu (2525 m) k mléčnému jezeru Lac Blanc (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 1150 m). Noční přejezd Francií.
 • 3. den: Třídenní trek v NP Ordesa: Ze sedla Col de Tentes (2208 m) výstup do impozantní skalní brány Breche de Roland (2807 m), magickou vrásovou krajinou na chatu Góriz (2200 m) (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Možnost přidat výstup na vrchol třítisícovky Taillón (3146 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 4. den: Nalehko kolem jezírka Lago Helado a vrásových hor na nejvyšší vrchol NP Ordesa Monte Perdido (3355 m), návrat k chatě Góriz (8 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Navíc možnost túry do fantastického kaňonu Ordesa (+3 hod, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
 • 5. den: Velkolepý přechod po GR 11 nad "rozřezanou zemí" - kaňonem Aňisclo, sestup do údolí Pineta (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 1500 m). Setkání s busem, nocleh v kempu.
 • 6. den: Dvoudenní přechod po trase GR 11: Z Parzánu (1150 m) výstup do výhledového sedla s horským jezerem Urdizeto (2377 m), sestup do údolí Chistau pod masiv druhé nejvyšší pyrenejské hory Pico de Posets. Nocleh na chatě Biadós (1740 m). (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 900 m)
 • 7. den: Túra kouzelným přírodním parkem Possets y Maladeta: Přes sedlo Chistau (2577 m) k chatě Estós (1890 m) a dále dolů do údolí Benasque (cca 1350 m) (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 1250 m). Setkání s busem, nocleh v kempu Aneto tři noci po sobě.
 • 8. den: Snazší výšlap nalehko: Místní dopravou na La Besurtu, výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masiv Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 700 m). Navíc možný výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Podvečerní návštěva kamenného městečka Benasque, nákupy.
 • 9. den: Vyvrcholení zájezdu: Brzy ráno výjezd místním busem na La Besurtu (1890 m), výstup okolo chaty Renclusa na hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí, Pico de Aneto (3404 m), návrat okruhem se sestupem do údolí Plan dels Aigualluts. (10-11 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m)
 • 10. den: Přejezd z Pyrenejí do hornatého knížecího státu Andorra - odpolední výjezd k jezeru Engolasters nacházejícím se nad hlavním městem Andorra de la Vella. Od jezera sestup přes sedlo Jovel (1780 m), údolím řeky Madriu až do centra (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 650 m), prohlídka města, nákupy. Noční přejezd Francií.
 • 11. den: Knížectví Monako - prohlídka druhého nejmenšího státu na světě: pobřežní útesy, výhledy na jachtové přístavy, zahrady se subtropickou vegetací, bělostná katedrála, Knížecí palác, okruh F1, slavné kasino v Monte Carlu, koupání ve vodách Středozemního moře. Fakultativní návštěva Oceánografického muzea s akvárii se žraloky a světem tropických moří. Podvečerní odjezd.
 • 12. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna po poledni.

Ubytování a nocování

2x na horské chatě Góriz a 1x na chatě Biados ve vlastních spacácích ve společných noclehárnách na patrových postelích. Na obou chatách je možnost teplé sprchy, na chatě Góriz zdarma, na chatě Biados za příplatek 2 €. Spaní v chatě Góriz si zaplatíte na místě, jelikož jsou zde možné slevy pro členy OEAV. Na chatě Biados je cena pro všechny stejná, proto je nocleh na této chatě v ceně zájezdu. Mezi přechody hor spíme 4x v kempech ve vlastních stanech - 1x v kempu Pineta a 3x v kempu Aneto. Oba kempy mají čisté WC, teplé sprchy a bazén.

Stravování

4x polopenzi z naší polní kuchyně, a to ve dnech, kdy jsme s naším autobusem. Večeře (2 chody) dostaneme ve dnech: 5, 7, 8, 9 a snídaně ve dnech: 6, 8, 9, 10. Vzhledem k časové organizaci a programu bude 9. den na snídani studený balíček. Na horské chatě Góriz je nutné využít místní polopenzi, která není součástí ceny zájezdu. Na chatě Biados je polopenze volitelná a zájem o ní je nutné nahlásit již při přihlašování na zájezd, jelikož je nutné jídlo předem na chatě nahlásit. Jídlo na den si můžete vzít s sebou z ČR na první přechod, dále je možné si dokoupit čerstvé potraviny mezi přechody hor v místních potravinách (5., 7., 8. a 9. den v kempu, 8. den navíc i v městečku) a na začátku a konci akce (2., 10. a 11. den). Případná návštěva restaurace s ochutnáním místních specialit je ideální na závěr v Monaku.

 • 28.07.2022 - 08.08.2022
 • 12 dní
 • Číslo: 378
 • 15 800 Kč
 • Rezervace

Pyreneje - přechod po chatách

Pyreneje - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Pyreneje

Hory, národní parky, kaňony a památky Aragonie

Nejvyšší hory Korsiky po GR 20

Přechod severní části GR 20 s výstupy na nejvyšší vrcholy

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Tour de l'Oisans - přechod NP Écrins

Legendární horský trek nebetyčnými horami Dauphinských Alp (Francie)