Pyreneje - přechod po chatách

Národní parky Ordesa, Possets a Maladeta (Španělsko)

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My navštívíme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Projdeme francouzskou i španělskou část Národního Parku Ordesa, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů (Ordesa, Aňisclo a Pineta). Naskytnou se nám úžasné výhledy do kaňonu Ordesa. Obnažené vrásy na jeho svazích hrají nejpestřejší paletou barev. Přejdeme do přírodního parku Possets y Maladeta, přes dvě horská sedla, až do údolí Benasque. V závěru se nabídne možnost výstupu na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404 m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. V andorských Pyrenejích pak navštívíme malebná jezera Tristaina ukrývající se vysoko v horách.

Na programu je třídenní a dvoudenní přechod hor s noclehy na horských chatách, doplněný o jednodenní túry s noclehy v kempech. Na horských chatách lze využít i místní polopenzi a je tak možné jít téměř nalehko. V kempech dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Jedná se o středně náročnou až náročnější horskou turistiku, na několika místech je pár skalnatých úseků zajištěných řetězy, na Pico de Aneto se jde i po ledovci. Denní převýšení se pohybuje většinou mezi 750-1500 m ve výstupu a totéž v sestupu, na túrách strávíme denně nejčastěji 8-10 hodin včetně přestávek. Všichni zájemci o výstup na Pico de Aneto musí mít povinně mačky, cepín a přilbu, ty vám můžeme půjčit z naší půjčovny. Dopravu a část programu máme společné se zájezdem Pyreneje.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 14 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: Francouzské Chamonix. Varianty: A: Unikátní lanovkou na vyhlídkovou špici Aiguille du Midi (3842 m) - čtyřtisícové ledovcové hory s Mt. Blancem "na dosah". Pohodová túra po výhledové trase Grand Balcon k ledovcovému splazu Mer de Glace s ledovcovou jeskyní, sjezd do Chamonix zubačkou (túra 3 hod, ↑ 200 m, ↓ 400 m). B: Túra z Bréventu (2525 m) k mléčnému jezeru Lac Blanc (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 1150 m). Noční přejezd Francií.
 • 3. den: Třídenní trek v NP Ordesa: Ze sedla Col de Tentes (2208 m) výstup do impozantní skalní brány Breche de Roland (2807 m), magickou vrásovou krajinou na chatu Góriz (2200 m) s výhledy na třítisícové Monte Perdido. Možnost přidat výstup na vrchol třítisícovky Taillón (3146 m) (+2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Nocleh na chatě 2 noci po sobě.
 • 4. den: Nalehko kolem jezírka Lago Helado a vrásových hor na nejvyšší vrchol NP Ordesa Monte Perdido (3355 m), návrat k chatě Góriz (8 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Navíc možnost túry do fantastického kaňonu Ordesa (+3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m).
 • 5. den: Velkolepý přechod po GR 11 nad "rozřezanou zemí" - kaňonem Aňisclo, dlouhý sestup do údolí Pineta (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 1500 m). Setkání s busem, nocleh v kempu.
 • 6. den: Dvoudenní přechod po trase GR 11: Z Parzánu (1150 m) výstup do výhledového sedla s horským jezerem Urdizeto (2377 m), sestup do údolí Chistau pod masiv druhé nejvyšší pyrenejské hory Pico de Posets. Nocleh na chatě Biadós (1740 m). (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 900 m)
 • 7. den: Túra kouzelným přírodním parkem Possets y Maladeta: Přes sedlo Chistau (2577 m) k chatě Estós (1890 m) a dále dolů do údolí Benasque (cca 1350 m) (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 1250 m). Setkání s busem, nocleh v kempu Aneto tři noci po sobě.
 • 8. den: Snazší výšlap nalehko: Místní dopravou na La Besurtu, výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masiv Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 700 m). Navíc možný výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Podvečerní návštěva kamenného městečka Benasque, nákupy.
 • 9. den: Vyvrcholení zájezdu: Brzy ráno výjezd místním busem na La Besurtu (1890 m), výstup okolo chaty Renclusa na hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí, Pico de Aneto (3404 m). Návrat okruhem se sestupem na Plan dels Aigualluts (10-11 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m). Náročnost výstupu je do značné míry závislá na počasí, aktuální situaci na ledovci, množství a kvalitě sněhu.
 • 10. den: Přejezd z Pyrenejí do hornatého knížecího státu Andorra - odpolední výstup k jezerům Tristaina ve středisku Vallnord (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Podvečerní zastávka v hlavním městě Andorra de la Vella, prohlídka města, nákupy. Noční přejezd Francií.
 • 11. den: Knížectví Monako - prohlídka druhého nejmenšího státu na světě: pobřežní útesy, výhledy na jachtové přístavy, zahrady se subtropickou vegetací, bělostná katedrála, Knížecí palác, okruh F1, slavné kasino v Monte Carlu, koupání ve vodách Středozemního moře. Fakultativní návštěva Oceánografického muzea s akvárii se žraloky a světem tropických moří. Podvečerní odjezd.
 • 12. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna po poledni.

Ubytování a nocování

2x na horské chatě Góriz a 1x na horské chatě Biadós ve společných noclehárnách na patrových postelích. Deky jsou k dispozici, z hygienických důvodů je třeba vlastní vložka do spacáku, případně můžete nést vlastní spacáky. Na obou chatách je možnost teplé sprchy, na chatě Góriz zdarma, na chatě Biados za příplatek 2 €. Spaní v chatě Góriz včetně povinné polopenze si zaplatíte na místě (možná sleva pro členy OEAV). Na chatě Biados je cena pro všechny stejná, proto je nocleh na této chatě v ceně zájezdu. Mezi přechody hor spíme 4x v kempech ve vlastních stanech - 1x v kempu Pineta a 3x v kempu Aneto. Oba kempy mají čisté WC, teplé sprchy a bazén.

Stravování

4x polopenzi z naší polní kuchyně, a to ve dnech, kdy jsme s naším autobusem. Večeře (2 chody) dostaneme ve dnech: 5, 7, 8, 9 a snídaně ve dnech: 6, 8, 9, 10. Vzhledem k programu a časové organizaci bude 9. den na snídani studený balíček. Na horské chatě Góriz je nutné využít místní polopenzi, která není součástí ceny zájezdu. Na chatě Biadós je polopenze volitelná, ale zájem o ní je nutné nahlásit již při přihlašování na zájezd, jelikož je nutné jídlo předem na chatě objednat. Jídlo na den si můžete vzít s sebou z ČR na první přechod, dále je možné si dokoupit čerstvé potraviny mezi přechody hor v místních potravinách (5., 7., 8. a 9. den v kempu, 8. den navíc i v městečku) a na začátku a konci akce (2., 3., 4., 10. a 11. den). Případná návštěva restaurace s ochutnáním místních specialit je ideální na závěr v Monaku, případně v městečku Aínsa či Benasque.

Pyreneje - přechod po chatách

Pyreneje - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman's Trail - osmidenní přechod nalehko s ubytováním

Tour de l'Oisans - přechod NP Écrins

Legendární horský trek nebetyčnými horami Dauphinských Alp (Francie)