Informace k zájezdu
Raxalpe - ferraty pro začátečníky

Úvodní stránka zájezdu Raxalpe - ferraty pro začátečníky ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Pro pohyb v mírně náročném terénu, po zajištěných cestách s náročností B-C, je potřebná fyzická i psychická zdatnost, jistá chůze a absence strachu z výšek. Délka denních túr je přibližně 4-6 hodiny čistého času chůze (tedy cca 6-8 hodin i s přestávkami). Převýšení mezi údolím a vrcholovou náhorní plošinou Hohe Wand a Raxalpe je cca 900 m a budeme se pohybovat v nadmořské výšce do 1800 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, můžeme tedy vyrazit nalehko a vše nepotřebné si ponechat v autobuse nebo na chatě.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://cz.bergfex.com/raxalpe/wetter/
Počítejte s nevyzpytatelným horským počasím, nepodceňte teplé, nepromokavé oblečení a kvalitní obutí. Rozmezí denních teplot v Raxech se může na náhorní plošině pohybovat od cca 0 °C do 20 °C, na nižším Hohe Wandu je rozmezí cca mezi 8-25 °C. V chladnějších nejvyšších polohách na náhorní plošině Raxů jsou v jarních termínech pravděpodobné zbytky tajícího sněhu - stezky mohou být místy podmáčené, ale ferraty bývají čisté a bez sněhu. V září už se může teoreticky objevit nový sníh

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vaše výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat na chatě večeře. Kupovat je možné i obědy nebo občerstvení na chatách přes den. Pokud nebudete mít vložku do spacáku či lehký spacák, počítejte s příplatkem 4 € za povlečení. Doporučujeme si s sebou vzít cca 20-50 € na útratu a dále finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny ani výběru z bankomatu. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
● Kompass: 210 Wiener Hausberge, Rax, Schneeberg 1 : 35 000 (zahrnuje Raxalpe i Hohewand).
● Kompass: 212 Hochschwab Mariazell 1 : 35 T KOM
● Freytag & Berndt: WK 022 Semmering-Rax-Schneeberg 1 : 50 000 (zahrnuje Raxalpe) a WK 023 Rosaliengebirge,
● Hohe Wand, Forc 1 : 50 000 (zahrnuje Hohewand), příp. WK 5012 Hohe Wand, Schneeberg 1 : 35 000 (Hohe Wand).
● V některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách lze narazit i na ferraty z "naší" oblasti, stejně tak jsou informace o horách v některých průvodcích po horách - Rakouské Alpy. Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Vybavení doporučujeme sbalit do cestovní tašky a věci potřebné na túru do menšího batohu. Zavazadla poneseme max. 300 m od autobusu na ubytování. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku či lehký spacák nebo sešité prostěradlo, přezůvky, malý batoh cca 30 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Vezměte si i jiné lehké boty, např. sandály (páskáče - aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu).
Strava: Snídaně je v ceně v místě ubytování. Doporučujeme využít možnosti stravování na chatách. Přes den na túře si můžeme zajít na oběd nebo se občerstvit v některé z chat cestou. S sebou si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, svačinu, energetické tyčinky.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
• Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou
jeho součástí.
• Rukavice doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na:
http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne