Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Fagaraš (Făgăraş) - Větrné hory ...na severu mlha, na jihu travnaté a skalnaté srázy, mezi nimi ostrá hranice... vlny, vichry a déšť na pustém, skalami vroubeném urlejském jezeru... nekonečné dny pochodu nahoru a dolů...
Paring (Parâng) - Divoké hory ...vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany...
Piatra Craiului - Králův Kámen …nebetyčné hory. Vápencové stěny se zvedají tak, že nestačíš zaklánět hlavu. Pohoří svítí jako prohnutý dračí hřbet, úzký a ostrý, a barvu mu určuje slunce…
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)

Fagaraš - největší a nejvyšší pohoří Rumunska. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi pohoří nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.
Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky jeho nejvyšší hory Parângul Mare (2519 m) budeme shlížet na ledovcové kary, jimž vévodí horská jezera.
Piatra Craiului - unikátní pohoří tvořené monumentální bělostnou vápencovou skalní hradbou. Pohoří není tak vysoké jako ostatní navštívená horstva (maximální výška 2238 m), ale díky skalnatému terénu působí neméně přitažlivě. O výjimečnosti tohoto 25 km dlouhého skalního hřebene vypovídá i jeho český překlad názvu - "Královský kámen".

Nabízíme vám jedinečný výběrový program s jednodenními túrami, na němž poznáme a projdeme tři nejkrásnější pohoří Jižních rumunských Karpat, z nichž dvě jsou zároveň v Rumunsku nejvyšší. Postupně zdoláme vrchol přesahující 2500 m na Fagaraši, dále nejvyšší vrchol Paringu, a vystoupáme také na skalní hradbu horstva Piatra Craiului. Pátý den je přejezdový a odpočinkový s návštěvou krásného historického města Sibiu. Denně strávíme na túrách 5-9 hodin včetně pauz, denní převýšení je různorodé, nejčastěji mezi 800-1300 m nahoru a totéž dolů, téměř všechny túry lze zkracovat (náročnost podrobněji). Na túry budeme vyrážet nalehko. Ubytováni budeme v penzionech a horských chatách s místní polopenzí. Ve skupině bývá obvykle 20-25 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Rumunska, výjezd silnicí Transfăgărăşan k jezeru Bâlea (2030 m). Od Bâlea Lac výstup na výhledový fagarašský vrchol Vf. Vânătoarea lui Butenau (2507 m). Od jezera Capra krásnou hřebenovkou přes Iezerul Caprei (2418 m) zpátky k jezeru Balea Lac (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Nocleh v penzionu pod horami.
  • 3. den: Túra v hlavním hřebeni nejvyššího pohoří Fagaraš. Přes Vf. Paltinului (2399 m) k jezeru Căltun (2130 m), okruhem k Ceaușescovu tunelu (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 850 m). Přejezd pod pohoří Piatra Craiului, 2 noci po sobě v penzionu v Zărneşti.
  • 4. den: Výstup na skalní hradbu Piatra Craiului. Vzhůru monumentální soutěskou Prăpăstiile Zărneştilor na chatu Curmătura (1470 m). Okruh přes skalnatý vrchol Piatra Mica (1816 m), sestup na Gura Raului. (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Přejezdový a odpočinkový den. Návštěva krásného historického města Sibiu, dokoupení zásob. Dojezd pod pohoří Paring, výjezd autobusem nebo lanovkou nahoru, nocleh v horské chatě na Paringu, 2 noci po sobě.
  • 6. den: Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Paring - výhledový Parângul Mare (2519 m). Tam a zpět přes vrcholy Cârja (2405 m) a Gemănarea (2426 m). (7 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 7. den: Ranní výstup na výhledový vrchol Parângul Mic (2073 m) (2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Sjezd lanovkou dolů z Paringu, návštěva krásného monastýru Lainici. Tržnice, prohlídka města a nákupy v Petroşani. Podvečerní odjezd z Rumunska směr ČR, zastávka na nákupy.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna okolo 8 hod.

Ubytování

2x v penzionu v Zarnesti, 1x v penzionu v Cartisoaře a 2x na horské chatě na Paringu. Pokoje jsou nejčastěji 2-4lůžkové, v prvním ubytování až 6lůžkové, většinou se společným sociálním zařízením. Povlečení je všude k dispozici. 2lůžkový pokoj v penzionech 2., 3., a 4. noc vám zajistíme za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na všech místech ubytování máme v ceně místní polopenzi - snídaně a večeře. Na den je ideální mít studenou stravu, částečně dovezenou z ČR, hospody během túr nepotkáme. 5. den v Sibiu a 7. den v Petrosani je možné si dát oběd v restauraci. Na místě bude možnost dokupovat čerstvé potraviny při přejezdech 3. a 5. den. Ceny za potraviny v obchodech jsou podobné jako v ČR.

Hory jižního Rumunska

Hory jižního Rumunska

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid