Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Retezat, Paring a Piatra Craiului

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 21.07.2017 - 30.07.2017
 • 10 dní
 • 9600 Kč
 • 428
 • Tento zájezd je již obsazen.
 •  
 •  

Fagaraš (Făgăraş) - Větrné hory ...na severu mlha, na jihu travnaté a skalnaté srázy, mezi nimi ostrá hranice... vlny, vichry a déšť na pustém, skalami vroubeném urlejském jezeru... nekonečné dny pochodu nahoru a dolů...
Retezat - Jezernaté hory ...volní koně zrcadlí tváře ve večerních vodách... Na hřebeni užasneš, v jediném okamžiku se otevře nevídaný pohled - objeví se jezernaté hory... Ne zcela liduprázdno, ale u večerního ohně ještě nikdo neruší hvězdné ticho...
Paring (Parâng) - Divoké hory ...vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany...
Piatra Craiului - Králův Kámen …nebetyčné hory. Vápencové stěny se zvedají tak, že nestačíš zaklánět hlavu. Pohoří svítí jako prohnutý dračí hřbet, úzký a ostrý, a barvu mu určuje slunce…
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)

Fagaraš - největší a nejvyšší pohoří Rumunska. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi pohoří nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.
Retezat - snad nejkrásnější rumunské hory a dokonalá ukázka ledovcové činnosti někdejšího nejmohutnějšího ledovce rumunských Karpat: strmé skalní stěny, nedozírná suťoviska, žulové hřebeny. Ovšem nejhezčí jsou kaskádovitě spojená vysokohorská jezera. Ne nadarmo se Retezatu přezdívá "Jezernaté hory".
Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky jeho nejvyšší hory Parângul Mare (2519 m) budeme shlížet na ledovcové kary, jimž vévodí horská jezera.
Piatra Craiului - unikátní pohoří tvořené monumentální bělostnou vápencovou skalní hradbou. Pohoří není tak vysoké jak ostatní navštívená horstva (maximální výška 2238 m), ale díky skalnatému terénu působí neméně přitažlivě. O výjimečnosti tohoto 25 km dlouhého skalního hřebene vypovídá i jeho český překlad názvu - "Královský kámen".

Nabízíme vám jedinečný výběrový program s jednodenními túrami, na němž poznáme a projdeme čtyři nejkrásnější pohoří Jižních rumunských Karpat, z nichž tři jsou zároveň v Rumunsku nejvyšší. Zdoláme vrchol přesahující 2500 m na Fagaraši, dále nejvyšší vrchol Paringu, nejvyšší a nejkrásnější vrchol v pohoří Retezat a vystoupáme také na skalní hradbu horstva Piatra Craiului. Dva přejezdové dny jsou odpočinkové se zajímavým poznávacím programem a s krátkými túrami. Denně strávíme na túrách v průměru 7-9 hodin včetně pauz, denní převýšení je různorodé, nejčastěji mezi 900-1400 m nahoru a totéž dolů, téměř všechny túry lze zkracovat. Na túry budeme vyrážet z horských chat nalehko, pouze 7. a 9. den půjdeme cca 1,5 hodiny s věcmi na dva dny. Na ubytování si můžete kupovat místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 20-25 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 15 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Příjezd do Rumunska, výjezd silnicí Transfăgărăşan k jezeru Bâlea (2030 m). Túra v hlavním hřebeni nejvyššího pohoří Fagaraš. Přes Vf. Paltinului (2399 m) k jezeru Căltun (2130 m), sestup k turistickému komplexu Piscul Negru (1200 m). Nocleh v penzionu pod horami. (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 1350 m)
 • 3. den: Od Bâlea Lac výstup na výhledový fagarašský vrchol Vf. Vânătoarea lui Butenau (2507 m). Dále k jezeru Capra a přes sedlo Portita Arpașului sestup na jižní stranu silnice Transfăgărăşan (5 hod, ↑ 750, ↓ 1350 m). Přejezd pod pohoří Piatra Craiului, 2 noci po sobě v chatě Gura Raului.
 • 4. den: Výstup na skalní hradbu Piatra Craiului. Vzhůru monumentální soutěskou Prăpăstiile Zărneştilor na chatu Curmătura (1470 m). Okruh přes skalnatý vrchol Piatra Mica (1816 m), sestup na Gura Raului. (7 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 5. den: Přejezdový a odpočinkový den. Návštěva krásného historického města Sibiu, dokoupení zásob. Dojezd pod pohoří Paring, výjezd lanovkou nahoru, nocleh v horské chatě na Paringu, 2 noci po sobě.
 • 6. den: Výstup na nejvyšší vrchol pohoří Paring - výhledový Parângul Mare (2519 m). Tam a zpět přes vrcholy Cârja (2405 m) a Gemănarea (2426 m). (7 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 7. den: Zájemci ranní výstup na výhledový vrchol Parângul Mic (2073 m) (2,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpočinkový den. Sjezd lanovkou dolů z Paringu, návštěva krásného monastýru Lainici. Tržnice a nákupy v Petroşani. Přejezd do pohoří Retezat, v závěru s využitím místních minibusů. Krátký výstup i se všemi potřebnými věcmi od chaty Cârnic-Cascadă na výhodně položenou chatu Pietrele (1480 m) (1,5 hod, ↑ 500 m), nocleh 2 noci po sobě.
 • 8. den: Výstup přes sedlo Curmătura Bucurei (2206 m) na nejvyšší vrchol pohoří Retezat Peleaga (2509 m). Sestup zpět k chatě Pietrele přes sedlo Şaua Pelegii (2285 m) a kolem jezírek v údolí Valea Rea. (9 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
 • 9. den: Údolím Stanişoarei výstup na ikonický vrchol pohoří Vf. Retezat (2482 m), sestup stejnou cestou zpět. Se všemi věcmi z chaty Pietrele sestup ke Cârnic-Cascadă, místními minibusy k našemu busu (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1500 m). Podvečerní odjezd z Rumunska směr ČR, zastávka na nákupy.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna okolo 8 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Ve 3 horských chatách v jednotlivých pohořích, vždy na každém místě 2 noci po sobě. Výjimkou je první ubytování v penzionu pod pohořím Fagaraš, kde spíme jen 1 noc. Pokoje na horských chatách jsou nejčastěji 2-4lůžkové, někdy i vícelůžkové. Povlečení je všude k dispozici. Jednoduché, ale čisté ubytování představuje výhodně položená chata Gura Raului pod Piatra Craiului a chata Pietrele pod Retezatem, obě se společným WC na chodbě. Na Pietrele jsou sprchy pouze se studenou vodou a elektřina funguje jen 2 hodiny večer, na tuto chatu je vhodné si vzít i vlastní lehký spacák. Chata na Paringu je na standardní úrovni.

Stravování: Na všech místech ubytování je možnost si kupovat místní polopenzi - snídaně i večeře. Na chatě na Paringu a v pensionu pod Fagarašem máte snídani celkem 3x v ceně zájezdu. Na den je ideální mít studenou stravu, částečně dovezenou z ČR. Na místě bude možnost dokupovat čerstvé potraviny při přejezdech 3., 5. a 7. den. Ceny jídel v chatách jsou podobné jako na horských chatách v ČR, stejně tak ceny za potraviny v obchodech, dráže je ale na Fagaraši.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Rumunsko - informace o zemi

Cena zájezdu Hory jižního Rumunska

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, ubytování (6x v horských chatách, 1x v penzionu), 3x snídani, průvodce, vstupy do NP, místní dopravu na Retezatu, elektronické informační materiály a pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2016): nutné výdaje: zpáteční lanovku na Paring (cca 17 RON); volitelné výdaje: vyhlídková věž v Sibiu (cca 5 RON), příplatek za dvousedadlo v buse; kurz: 1 RON = 6,00 Kč (listopad 2016)

 

Hory jižního Rumunska

Fagaraš - horská turistika Fagaraš - nejvyšší rumunské pohoří Retezat - horská turistika Turistika na Fagaraši
 

Hory jižního Rumunska

Turistika na Fagaraši Rumunské hory Retezat Rumunské dobroty Retezat Retezat - rozhled z Vf. Retezat Retezat - Peleaga Fagaraš - větrné hory
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy