Informace k zájezdu
Sardinie - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Sardinie - pohodová turistika ( Itálie, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Délka túr je přibližně 3-4 hodiny čistého času chůze, což odpovídá asi 5-6 hodinám i s mnoha přestávkami. Túry jsou nenáročné (kromě výstupu na Monte Cupetti), denní převýšení je v rozmezí 250 - 400 m nahoru i dolů. Jen 7. den je náročnější, kdy nás čeká převýšení 1050 m. Vždy je možné udělat si odpočinkový den spojený s koupáním v moři. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, který nám pomůže zajistit program.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://cs.thetimenow.com/weather/italy/arzachena
http://www.accuweather.com/cs/it/arzachena/215071/weather-forecast/215071
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí teplé a suché, ale už jsme na Sardinii zažili deštivo a teploty kolem 10 °C. Proto doporučujeme připravit se na oba extrémy. Mohou nás zastihnout rychlé změny počasí, které jsou pro tuto oblast typické, zejména odpolední bouřky. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin - ideální jsou iontové nápoje.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Chleba: 1-1,5 € za kg, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 6-10 €, hlavní jídlo v restauraci: od 8 €, pivo v restauraci: 2-4 €, káva nebo víno v restauraci: od 1 €, zmrzlina: 1-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 40 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme si vzít kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Itálie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme některou z těchto originálních map:
Kompass: Sardegna Nord, 1 : 50 000, soubor 4 map
EUROCART: Costa Smeralda, 1 : 65 000
Jako tištěného průvodce můžete použít např.:
Freytag & Berndt: Sardinie - průvodce na cesty
Rough Guides: Sardinie - turistický průvodce

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění. Pro mobilhomy viz oddíl Ubytování. Pro stanovou variantu: spolehlivý stan (nejlépe samonosný), spacák, karimatka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, pláštěnka (i na batoh), batoh (cca 20-30 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty, oblečení do pohody i nepohody. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 3. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu).
Strava: Miska, lžíce či příbor, hrníček na pití - pro stanovou variantu, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Sardinie 2020 - report a fotogalerie.