Silvretta

Ledovcový přechod s třítisícovými vrcholy

Masiv Silvretta se rozkládá na pomezí Rakouska a Švýcarska, kde většina jeho nejvyšších vrcholů leží na hlavním alpském hřebeni, kterým probíhá i hranice obou států. Najdeme zde více než 50 třítisícových vrcholů a asi 120 ledovců. Zatímco v zimě se zde vyřádí lyžaři a v jarních měsících je tato oblast mekkou skialpinistů, v létě zde najdou nepřeberné množství úchvatných túr a výstupů vysokohorští turisté.
Naše putování budeme směřovat do samého srdce tohoto jedinečného koutu Alp, do okolí třetího nejvyššího vrcholu pohoří - 3312 m vysokého Piz Buin obklopeného ledovci a dalšími třítisícovkami. Zájezd začneme ve švýcarském údolí Unter Engandin, poté přejdeme na rakouskou stranu hřebene a přechod zakončíme nedaleko švýcarského střediska Davos-Klosters. Oporu nám poskytnou tradiční horské chaty.

Zájezd je vhodný nejen pro náročnější vysokohorské turisty, ale i pro ty, kteří se s ledovcovou turistikou teprve seznamují. Na túrách strávíme denně 6-12 hodin a zdolávat budeme převýšení až 1 300 m. K výstupu na vrcholy využijeme turistické ledovcové trasy, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu a 2x karabinu HMS). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na horských chatách, kde je možné využít polopenzi. Nemusíme se tedy trápit s těžkými a objemnými batohy. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Ve skupině bývá obvykle cca 10 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 17 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň do švýcarských Alp.
  • 2. den: Z obce Ardoz (1432 m) ve švýcarském údolí Unter Engandin výstup údolím Val Urschai s alpskými salašemi do sedla Futschölpass (2768 m) na švýcarsko-rakouské hranici. Z něj možnost výstupu na třítisícový Grenzeckkopf - Piz Faschalba (3047 m). Přechod podél potoka Futschölbach k chatě Jamtalhütte (2165 m). (6 hod, ↑ 1300 m, ↓ 600 m, s výstupem na Grenzeckkopf +2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 3. den: Z Jamtalhütte (2165 m) přes ledovec Jamtalferner do sedla Obere Ochsenscharte (2970 m), odtud náročnější výstup na Dreiländerspitze (3197 m), ležící na hranici Švýcarska, Tyrolska a Vorarlbergska. Po ledovci Vermuntgletscher k celní chatce Unterstandshütte (2798 m) a sestup k chatě Wiesbadenerhütte (2443 m). (6 hod, ↑ 1100 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Z Wiesbadenerhütte (2443 m) výstup na ledovec Ochsentaler Gletscher a do sedla Buinlücke (3056 m). Z něj na třetí nejvyšší vrchol oblasti Silvretta, 3312 m vysoký Grosser Piz Buin, s jedinečným kruhovým výhledem. Návrat na chatu Wiesbadenerhütte. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 5. den: Z Wiesbadenerhütte (2443 m) výstup na ledovec Ochsentaler Gletscher a za sedlem Grüne Kuppe traverzem do sedla ve výšce 2900 m a pak hřebenem s lehkým skalním lezením (I-II+ UIAA) na Silvrettahorn (3244 m) s úžasným výhledem na mocné ledovcové království. Náročný sestup do sedla Fuorcla dal Cunfin (3043 m) a po ledovci Silvrettagletscher na švýcarskou chatu Silvrettahütte (2341 m) a pak podél říčky Verstandclabach do obce Monbiel (1300 m) (12 hod, ↑ 1000 m, ↓ 2000 m). Setkání s busem a večerní odjezd do ČR, noční přejezd Německa.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách: 1x na Jamtalhütte a 2x na Wiesbadenerhütte. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu - většinou na dvoupatrových postelích. Je nutné mít lehký spací pytel a povlečení na polštář. Na Jamtalhütte nejsou k dispozici erární přezůvky.

Stravování

Doporučujeme využít nabídky stravování na chatách, na chatě Jamtalhütte se lze ubytovat pouze s polopenzí. Polopenze se skládá z bohaté snídaně (včetně čaje na túru - doporučujeme vzít si termosku) a většinou tříchodové večeře (polévka, hlavní jídlo, zákusek). Na chatě Wiesbadenerhütte stojí polopenze 45 €. Během sestupu z hor 5. den zájezdu budeme procházet kolem švýcarské chaty Silvrettahütte, kde bude možné zakoupit občerstvení dle denní nabídky. Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nepotkáme žádné další chaty.

Silvretta