Silvretta

Přechod po chatách v ledovcovém království

Masiv Silvretta se rozkládá na pomezí Rakouska a Švýcarska, kde většina jeho nejvyšších vrcholů leží na hlavním alpském hřebeni, kterým probíhá i hranice obou států. Najdeme zde více než 50 třítisícových vrcholů a asi 120 ledovců. Zatímco v zimě se zde vyřádí lyžaři a v jarních měsících je tato oblast mekkou skialpinistů, v létě zde najdou nepřeberné množství úchvatných túr a výstupů vysokohorští turisté.

Naše putování budeme směřovat do samého srdce tohoto jedinečného koutu Alp, do okolí třetího nejvyššího vrcholu pohoří - 3312 m vysokého Piz Buin obklopeného ledovci a dalšími třítisícovkami. Zájezd začneme ve švýcarském údolí Unter Engandin, poté přejdeme na rakouskou stranu hřebene a přechod zakončíme nedaleko švýcarského střediska Davos-Klosters. Oporu nám poskytnou tradiční horské chaty.

Na túrách strávíme denně 6-8 hodin a zdolávat budeme převýšení až 1400 m. Trasy vedou po klasických horských stezkách a výše položených partiích sutí mimo ledovce nebo lezecké terény (náročnost podrobněji). Nocovat budeme na horských chatách, kde je možné využít polopenzi. Nemusíme se tedy trápit s těžkými a objemnými batohy. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Ve skupině bývá obvykle cca 10 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 17 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň do švýcarských Alp.
  • 2. den: Z obce Ardoz (1432 m) ve švýcarském údolí Unter Engandin výstup údolím Val Urschai s alpskými salašemi do sedla Futschölpass (2768 m) na švýcarsko-rakouské hranici. Z něj možnost výstupu na třítisícový Grenzeckkopf - Piz Faschalba (3047 m). Sestup podél potoka Futschölbach k chatě Jamtalhütte (2165 m). (8 hod, ↑ 1400 m, ↓ 650 m, s výstupem na Grenzeckkopf +2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 3. den: Z Jamtalhütte (2165 m) výstup do sedla Getschnerscharte (2839 m) s dalekými výhledy do kraje. Přes sedlo Radsattel (2652 m) s fantastickými výhledy na okolní impozantní vrcholy a ledovce. Odtud možnost výstupu na Hohes Rad (2934 m). Sestup k chatě Wiesbadenerhütte (2443 m). (6 hod, ↑ 1100 m, ↓ 850 m, s výstupem na Hohes Rad +2 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 4. den: Z Wiesbadenerhütte (2443 m) sestup k přehradě Silvretta Stausee (2050 m). Výstup kolem vodopádu, údolím Klostertal přes chatu Klostertaler Umwelthütte (2350 m) do sedla Rote Furka (2688 m) s fantastickými výhledy na Silvrettahorn (3244 m) a monumentální ledovec Silvrettagletscher. Sestup pod ledovec Silvrettagletscher na švýcarskou chatu Silvrettahütte (2341 m) (6 hod, ↑ 700m, ↓ 800m). Navíc možnost výstupu na Sattelkopf (2863 m) (+3 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
  • 5. den: Ze Silvrettahütte (2341 m) sestup podél říčky Verstandclabach do obce Monbiel (1300 m) (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 1100 m). Setkání s busem a večerní odjezd do ČR, noční přejezd Německa.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách: 1x na Jamtalhütte, 1x na Wiesbadenerhütte a 1x Silvrettahütte. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu - většinou na dvoupatrových postelích. Je nutné mít lehký spací pytel nebo vložku do spacáku (na chatách jsou deky) a povlečení na polštář. Na Jamtalhütte nejsou k dispozici erární přezůvky.

Stravování

Doporučujeme využít nabídky stravování na chatách, na chatě Jamtalhütte se lze ubytovat pouze s polopenzí. Polopenze se skládá z bohaté snídaně (včetně čaje na túru - doporučujeme vzít si termosku) a většinou tříchodové večeře (polévka, hlavní jídlo, zákusek). Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nepotkáme žádné další chaty.

Silvretta

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Ötztálské Alpy - přechod po chatách

V království ledovců pod nejvyšší horou Tyrolska

Švýcarsko - Albulské Alpy

Kesch Trek - přechod po chatách pod ledovci v blízkosti Davosu

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Schneeberg

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Stubaiské Alpy - přechod po chatách

Přechod legendární Stubaier Höhenweg v jižním Tyrolsku