Informace k zájezdu
Silvretta arena MTB

Úvodní stránka zájezdu Silvretta arena MTB ( Švýcarsko, Rakousko, Alpy, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Zájezd je určen bikerům a bikerkám s dobrou fyzickou kondicí, odpovídajícím vybavením a se zkušenostmi s jízdou po single trailech. Absolutní nutností je horské kolo, full je velkou výhodou. Denní porce je v základních variantách okolo 50 km a převýšení až 1000 m ve stoupání, ve sjezdu ještě více. Ačkoliv budeme hlavně na stoupání využívat lanovky, některé úseky jsou strmé a nevyhneme se ani tlačení kola. Většinu tras lze krátit, ale i prodloužit. Více než 2/3 tras pojedeme mimo asfalt. Skupinkám, které si budou chtít zvolit program individuální, nebudeme bránit.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Kappl:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/kappl
Silvretta Bielerhöhe:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/vorarlberg/silvretta-bielerhoehe-gaschurn-partenen
Innsbruck:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/innsbruck/prognose/9-tage
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25 °C. V nejvyšších polohách (až 2400 m) narazíme na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy, v blízkosti ledovců, ...). Teoreticky se může i v druhé polovině června ve vyšších polohách objevit čerstvý sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě dostanete místní polopenzi. Výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Potraviny jsou v Rakousku zhruba 1,5-2x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží jsou srovnatelné s cenami v ČR. Cena jídla na chatách: pivo cca 4 €, hlavní jídlo 8-12 €, polévka od cca 4 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, v obcích (Kappl) je možnost v obchodech platba kartou či výběr z bankomatu, na horských chatách však kartou platit nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Kompass 41 Silvretta, Verwallgruppe 1 : 50 000
Alternativně:
• Freytag & Berndt WK 374 Montafon-Silvretta 1 : 50 000
• Freytag & Berndt WK 254 Landeck, Reschenpass, Samnaungruppe, Paznaun 1 : 50 000
Co se týče knižních průvodců, lze narazit na info o Silvrettě a Verwallských Alpách v některých obecných průvodcích po Rakouských Alpách.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována ve speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost. Do batohu na kolo si připravte drobnosti a svačiny na první etapu.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) (výhodný je batoh s hydrovakem - Camelbag, ale určitě není podmínkou), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo (celoodpružené (full) je výhodou). Elektrokola na tento zájezd nedoporučujeme.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s delším lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky, plavecká čepice a případně brýle.
Strava: V ceně ubytování je polopenze. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Polopenze začíná až večeří. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy