Informace k zájezdu
Škola via ferrata - Raxalpe

Úvodní stránka zájezdu Škola via ferrata - Raxalpe ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Víkendovky, Otevřené země, Kurzy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Začínat budeme lehčími ferratami, vrcholem akce je pak náročnější ferrata Hans von Haidsteig, klasifikovaná ve stupnici A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) v nejobtížnějším místě jako D, kde je však dostatek míst na odpočinek. Kratší ferrata Pittentaler Klettersteig nedaleko Hohe Wandu má klasifikaci C. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice účastníků a absence strachu z výšek. První den je převýšení menší - cca 300 m. Pohybovat se budeme do 900 m n. m. Převýšení druhý den mezi nástupem z údolí a vrcholovou náhorní plošinou Raxalpe je cca 1000 m, které absolvujeme ve výstupu i v sestupu. Pohybovat se budeme do 1800 m n. m. V případě nepříznivého počasí v horách je možné zdolat ferratu obdobné obtížnosti na Hohe Wandu, kde bývá vzhledem k nižší nadmořské výšce lepší počasí. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou účasti je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Během zájezdu budeme využívat vlastní dopravu nebo dopravu s průvodcem za příplatek. První den zaparkujeme 100 m od chaty, kde budeme ubytováni a v blízkém okolí se budeme pohybovat na cvičných skalách přibližně 3 hodiny. Odpoledne se přemístíme do cca 30 km vzdálené obce Gleißenfeld, kde nás čeká další část ferratového programu. Po jeho ukončení se vrátíme zpět na chatu s ubytováním. Druhý den ráno se krátce přesuneme na parkoviště v obci Prein an der Rax, kde zanecháme vozidla až do ukončení kurzu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/niederoesterreich/schneeberg
Počítejte s nevyzpytatelným horským počasím, nepodceňte teplé, nepromokavé oblečení a kvalitní obutí. V chladnějších nejvyšších polohách na náhorní plošině Raxů jsou v jarních termínech pravděpodobné zbytky tajícího sněhu - stezky mohou být místy podmáčené, ale ferraty bývají čisté a bez sněhu. V září se naopak již můžeme setkat s ranními mrazíky a již se může objevit první sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vaše výdaje na místě záleží, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat na chatě večeře. Kupovat je možné i obědy nebo občerstvení na chatách přes den. Pokud nebudete mít vložku do spacáku či lehký spacák, počítejte s příplatkem 4 € za povlečení. Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny nebo výběru z bankomatu. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
● Kompass (č. 210): Wiener Hausberge, 1 : 35 000 (pokrývá vše důležité)
● Kompass (č. 228): Wiener Hausberge, Schneeberg, Rax 1 : 25 000 (alternativní mapa k předchozí)
● Freytag & Berndt (WK 023): Rosaliengebirge - Hohe Wand, 1 : 50 000 (alternativní mapa k předchozí)
Popis rakouských ferrat na internetu: https://www.bergsteigen.com/

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: https://goo.gl/Ep0Nva
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Do batohu si sbalte věci na túru prvního dne. Věci nutné k nocování a pro túru druhého dne si budete moci nechat v automobilu, se kterým je poté možné parkovat nedaleko chaty.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku či lehký spacák nebo sešité prostěradlo, přezůvky, malý batoh cca 30-40 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinná výzbroj a výstroj na zajištěné cesty via ferrata (zahrnutá v ceně zájezdu).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, …; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, …), „šusťák" (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Boty: kvalitní „rozchozené“ boty do hor nebo lehčí trekovky. Boty je vhodné před odjezdem dobře naimpregnovat. Vezměte si i jiné lehké boty, např. sandály (páskáče - aby si nohy po celodenní túře odpočinuly).
Strava: Sobotní večeři je možné zakoupit na místě, nedělní snídaně je v ceně zájezdu. Jinak je možné vlastní stravování. Přes den na túře druhého dne si můžeme zajít na oběd nebo se občerstvit v některé z chat cestou. S sebou si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby.
Návrh jídla (pro inspiraci): Štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, čaj, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Zapůjčení povinného vybavení je zahrnuto v ceně. Veškeré součásti vybavení jsou univerzálně seřiditelné. Vybavení vám bude předáno po příjezdu na místo. Pokud máte vlastní, určitě vezměte s sebou.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

Povinné vybavení od nás dostanete zapůjčené jako VIA FERRATA KOMPLET. Lze si zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Michal Lollok - Raxalpe a Hohewand 2007, David Hainall - Hohen wand a Raxalpe 2010, idnes.cz - ferátový ráj pro začátečníky, Daniel Ševčík - Feraty Raxalpe a Hohe Wand 2009, Jirka Vackář - Hohe Wand a Rax - via ferraty 2010, Simona Kozáková - Škola via ferrata 2010 a koláže z ferrat