Ferratový kurz - Raxalpe

Škola via ferrata - kurz pohybu po zajištěných cestách (Rakousko)

V blízkosti Vídně v pohořích Hohe Wand a Raxalpe je vybudováno mnoho skalních zajištěných cest vhodných pro úplné začátečníky, kteří se s tímto adrenalinovým, ale přitom bezpečným trávením volného času chtějí seznámit. Kurz je vhodný i pro ty, kteří již mají nějaké zkušenosti, ale zároveň se chtějí zdokonalit a dozvědět se o ferratách více. Během jednoho víkendu se seznámíme s bezpečnostními zásadami pohybu po zajištěných skalních cestách (tzv. via ferrata, klettersteig) a každý budeme mít jedinečnou možnost otestovat své schopnosti a dovednosti.

Zkušení instruktoři nás nejprve naučí správně používat výstroj a výzbroj potřebnou ke zdolávání zajištěných cest. Teoreticky a následně i prakticky nás připraví k výstupu. Během kurzu si budeme moci postupně vyzkoušet několik zajištěných cest rozdílné obtížnosti. Akce je určena pro max. 14 účastníků. Na každých 7 účastníků je přidělen jeden zkušený a kvalifikovaný instruktor, který se nám bude po celou dobu věnovat. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou účasti je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost.

Náročnost zajištěných cest na této akci je A až D. Spát budeme na moderní horské chatě a do terénu budeme vyrážet nalehko. Pro výstup po tzv. via ferratách - cestách zajištěných ocelovými lany, případně i žebříky - musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Zapůjčení tohoto vybavení je zahrnuto v ceně a bude vám předáno po příjezdu na místo. Velikost zapůjčeného vybavení je univerzální (rozsah na postavu cca 40-120 kg). Pokud máte vybavení vlastní, vezměte si ho s sebou.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ráno v 9 hod na parkovišti u horské chaty Weichtalhaus. Na krátkých, cvičných ferratách seznámení se správným používáním vybavení a s bezpečnostními pravidly pohybu. Po obědě na chatě Weichtalhaus přesun k osadě Gleißenfeld na kratší intenzivní ferratu Pittentaler Klettersteig (C/D) vedoucí na vrchol se zříceninou Tureckého hradu, úchvatné výhledy na masiv Hohe Wandu, následně návrat na ubytování. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
  • 2. den: Pravá horská ferrata Hans von Haidsteig (C/D) na vrchol Preiner Wand (1783 m) (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). V případě nepříznivého počasí v horách ferrata Wildenauersteig (D) s dojištěním na Hohe Wandu (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Ukončení kurzu a odjezd zpět do ČR kolem 16 hod.

Ubytování

1x na moderní horské chatě Weichtalhaus. Spí se na patrových postelích ve společné noclehárně, potřeba je vlastní spacák, povlečení na polštář, přezůvky a ručník. Na chatě je restaurace, pitná voda, WC a sprcha. Nabíjení mobilních telefonů a foťáků je možné jen na určených místech. Wifi připojení k internetu je k dispozici, na chatě je nižší kvalita signálu pro MT.

Stravování

V ceně je zahrnuta základní snídaně formou bufetu 2. den (pečivo, máslo, pomazánka, marmeláda, sýry, uzeniny, jogurt, káva, čaj). Doporučujeme si koupit na horské chatě i večeři. Polévky stojí 5-6 €, hlavní jídlo 11-15€. Jídlo na svačiny a obědy je třeba mít s sebou z ČR. Vaření během dne nebude možné. Druhý den po zdolání závěrečné ferraty je možnost občerstvení na horské chatě pod vrcholem.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

Doprava:
1) Mikrobusem za příplatek 800 Kč z Brna. Z Brna vyjíždíme kolem 6 hod.
2) Vlastní dopravou. Z Prahy celkem asi 1050 km a z Brna asi 650 km (v km jsou zahrnuty i přesuny na místě). Dálniční poplatky v Rakousku 9 €. Sraz účastníků na parkovišti u horské chaty Weichtalhaus.

V poznámce do přihlášky prosím uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Ferratový kurz - Raxalpe

Ferratový kurz - Raxalpe