Informace k zájezdu
Nízké Tatry a Velká Fatra MTB

Úvodní stránka zájezdu Nízké Tatry a Velká Fatra MTB ( Slovensko, MTB speciality, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Zájezd je určen bikerům a bikerkám se zkušenostmi s jízdou v terénu. Fyzicky náročnější výjezdy na pohledově atraktivní hřebeny a horské louky s panoramatickými výhledy budou střídat prudké a místy technicky náročné sjezdy a „singletrailové“ pasáže. Denní příděl kilometrů nebude nijak velký, denně ujedeme přibližně 30-65 km. Náročnost programu určuje hlavně větší převýšení (1000-1500 m), které budeme muset překonat, a technická náročnost sjezdů. V sedle strávíme asi 3-5 hodin čistého času jízdy, což odpovídá přibližně 6-8 hod celkového času i s přestávkami. V horách je sice dostatek vody, ale musíme počítat s omezenými možnostmi občerstvení během jednotlivých etap. Na zájezdu je důležitá dobrá fyzická kondice a kolo ve výborném technickém stavu, protože v místě ubytování není možné počítat se službami cykloservisů. Absolutní nutností je horské kolo, celoodpružené kolo je velkou výhodou. Protože se budeme pohybovat v národních parcích, není mnoho prostoru pro úpravu tras, nicméně skupinkám, které budou chtít absolvovat svůj vlastní program, nebudeme bránit. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a společně s účastníky pěšího zájezdu jej budeme využívat k zajištění našeho programu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.hzs.sk/info/predpovedprehlad.php?datum=0 (všechny slovenské hory)
V horách je počasí nevyzpytatelné. V polovině srpna bývá většinou slunečno, ale očekávat lze i větrné a deštivé počasí s bouřkami. Možný rozptyl denních teplot: 10° - 25°C. Je třeba být připraven na vše.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Polopenzi máte v ceně a jídlo na den je třeba si přivézt s sebou z domova. Je dobré počítat s útratou za nápoje na chatě. Vstupné do vesnice Vlkolínec (živý skanzen) je 2 €/osoba (bude-li se vybírat). Dále můžete mít útratu např. za nákup sýrů. Na chatě je také možné využít služeb maséra (zhruba 10 € za masáž nohou a zad) či místní saunu (7 € osoba/hodina).
Ceny na Slovensku jsou mírně vyšší než u nás. Žádné další výrazné výdaje asi mít nebudete, na útratu lze tedy doporučit cca 20-40 €. Přesto doporučujeme k předpokládané útratě ještě finanční rezervu cca 20-50 €.
Výměna peněz: Na Slovensku se platí eurem. Na útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů nebude možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Velká Fatra (Harmanec, mapa č. 121, 1 : 50 000)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, celodopružené (full) je výhodou. Kolo musí být ve výborném technickém stavu, nelze počítat se službami cykloservisů.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemohou celý zájezd jen opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky. Obuv a vybavení pro jednodenní túru nalehko.
Strava: Polopenzi máte v ceně. Více viz výše kap. Stravování. Přes den na túře žádná možnost stravování není, takže s sebou z ČR: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatě je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci než na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.