Informace k zájezdu
Slovinskem na kole k Jadranu

Úvodní stránka zájezdu Slovinskem na kole k Jadranu ( Slovinsko, Chorvatsko, Julské Alpy, Balkán, Alpy, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

V první části zájezdu se budeme pohybovat v horách, čemuž odpovídá i profil trati. Ve dnech s náročnějšími horskými etapami (navržené trasy B, průměrně 50 km a převýšení cca 750 m) lze jako alternativu zvolit pohodovější cyklistiku (navržené trasy A, průměrně 40 km a převýšení cca 400 m) za poznáním přírodních i kulturních památek. Převládající asfalt občas vystřídají nezpevněné cesty, některé silnice jsou s provozem. Po dosažení pobřeží Jaderského moře bude kromě cyklistiky i možnost odpočinku na pláži. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu a během některých etap se s ním budeme potkávat, bude tedy možné si v něm ponechat aktuálně nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (canyoning a rafting) 3. den doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bovec/Bovec/
(Bovec 437 m)
https://www.yr.no/place/Slovenia/Bled/Bled_lake/
(Bled 775 m)

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Potraviny jsou ve Slovinsku zhruba 1,5x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží je srovnatelné s cenami v ČR. Také budeme potřebovat až cca 40 € na případné vstupy a 38-47 € na fakultativní aktivity v Bovci.
Výměna peněz: Výměnu peněz (euro) doporučujeme už v ČR. Na místě jsou Kč obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství záleží na každém z vás a na tom, jestli si všechno jídlo povezete z ČR nebo se chystáte jídlo dokupovat na místě (příležitost k tomu bude). Doporučujeme si s sebou k předpokládaným výdajům vzít finanční rezervu cca 20-50 € dle uvážení. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, vodní aktivity, …) lze doporučit částku cca 200 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag & berndt - WK 141 - Julische Alpen - 1 : 50 000
Kompass - 2803 - 1 : 75 000
Kartografija - Alpski Svet - zahodni del - 1 : 75 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikde není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu v horách klesnout i k 5 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo, crossové kolo.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ psího počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: Pro konzumaci jídla z naší polopenze si přibalte misku či talířek nebo ešus, hrnek a příbor.
Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost. Pití: S sebou si vezměte láhve na kolo na denní etapy, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody na úvodní etapu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Eva Kociánová - Slovinsko na kole 2007, Aleš Paděra - Slovinsko na kole - Julské Alpy MTB - květen 2008, Lucie Řehořková - Slovinsko na kole 2016.