Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři

Slovinsko, jedna z nejmenších zemí Evropy, leží v záviděníhodné zeměpisné poloze. Ze sedla kola poznáme zemi velehor, nádherných krasových oblastí, krásného mořského pobřeží a malebných měst. Navíc zde žijí sympatičtí lidé, se kterými se celkem snadno domluvíme svou rodnou češtinou. Po absolvování několika horských prémií v oblasti Julských Alp projedeme celým Slovinskem až k Jaderskému moři. Po cestě navštívíme Slovinský kras s jeskyněmi Škocjanske jame, vodopád Boka, památky z bojů I. světové války i historická městečka na pobřeží Jaderského moře, kde můžeme při zapadajícím slunci ochutnat místní dobrá vína. Zájezd zakončíme opět v horách, u překrásného Bledského jezera, jednoho z nejčastěji fotografovaných míst Slovinska.

Z počátku náročnější etapy vystřídá pohodová jízda po silničkách a stezkách. Převýšení etap je různorodé a průměrná délka je 60 km, většina z nich lze však zkrátit, případně zařadit individuální cyklovyjížďku nebo pěší túru. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a nocování jsou společné s pěším zájezdem Slovinskem z hor až k Jadranu, ke kterému je možné se každý den přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Prahy přes Brno, noční přejezd přes Rakousko.
  • 2. den: Z Kranjské Gory (809 m) výšlap na nejvýše položené silniční sedlo Julských Alp Vršič (1611 m), krásný sjezd k prameni řeky Soči a do malebného Bovce v srdci Julských Alp (453 m). (↔ 50 km, ↑ 800 m, ↓ 1050 m)
  • 3. den: Několik alternativ: Rafting či hydrospeeding na řece Soča nebo canyoning v kaňonu Sušec. Případně cykloetapy: A: Ze sedla Predel (1156 m) k jezeru Lago di Predil (968 m) s možností koupání a návrat přes pevnosti z 1. světové války Kluže a Ravelnik do Bovce (↔ 30 km, ↑ 250 m, ↓ 950 m). B: Navíc pokračování do Itálie, výjezd do horského sedla Sella Nevea (1200 m) a okruhem zpět do Bovce (453 m) (↔ +50 km, ↑ +550 m, ↓ +50 m).
  • 4. den: Na kole z Bovce přes vodopád Virje do městečka Kobarid s historickým centrem a Napoleonovým mostem. Lehčí silniční varianta údolím řeky Soči kolem působivého vodopádu Boka (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 450 m), nebo těžší horská varianta přes hřeben Stol (↔ 50 km, ↑ 1200 m, ↓ 1400 m). Odpolední procházka k vodopádu Kozjak (↔ 3 km).
  • 5. den: Horská soutěska Tolminská korita, město nad řekou Most na Soči a dále přes hřeben Trnovského gozdu s Velkou ledovou jeskyní do Ajdovščiny. (↔ 65 km, ↑ 1400 m, ↓ 1700 m)
  • 6. den: Busem k pobřeží Jaderského moře, odpočinek a koupání v moři. Po cestě návštěva Slovinského krasu a jeskyní Škocjanske jame.
  • 7. den: Istrijský poloostrov - koupání v moři a odpočinek na pláži. Alternativy (lze je i částečně kombinovat): A: Na skok po Cestě zdraví a přátelství do sousedního Chorvatska, vedoucí po pobřeží Jaderského moře do malebného městečka Umag s přístavem a historickým centrem (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). B: Na kole do vnitrozemí po Vinné cestě do přístavu Koper a překrásného historického městečka Piran s pevností, katedrálou a majákem (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
  • 8. den: Autobusem zpět do nejvýchodnější části Julských Alp. Cyklovyjížďky kolem Bledského jezera a procházka skalnatou soutěskou Vintgar. V Bledu možnost koupání, návštěva středověkého hradu tyčícího se nad jezerem nebo ostrůvku s malebným kostelíkem (↔ 15 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Nebo od Vintgaru dále na kole sevřeným údolím říčky Radovna do Mojstrany a zpět (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Noční přejezd Rakouska.
  • 9. den: Příjezd do Brna a Prahy v ranních hodinách (Brno kolem 6 hod)

Nocování

6x ve vlastních stanech ve 4 různých kempech (4x v horách a 2x u moře). Všechny kempy mají WC a teplé sprchy. Možnost občerstvení nebo nákupu potravin je buď přímo v kempu, nebo v jeho blízkém okolí. V kempu v Bovci je k dispozici wifi.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. 5. den bude k večeři studený balíček. Základní potraviny lze dokoupit během denních etap nebo se můžeme na oběd zastavit v místních restauracích či hospůdkách. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Slovinskem na kole k Jadranu

Slovinskem na kole k Jadranu