Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři

Slovinsko, jedna z nejmenších zemí Evropy, leží v záviděníhodné zeměpisné poloze. Ze sedla kola poznáme zemi velehor, nádherných krasových oblastí, krásného mořského pobřeží a malebných měst. Navíc zde žijí sympatičtí lidé, se kterými se celkem snadno domluvíme svou rodnou češtinou. Po absolvování několika horských prémií v oblasti Julských Alp projedeme celým Slovinskem až k Jaderskému moři. Po cestě navštívíme Slovinský kras s jeskyněmi Škocjanske jame, vodopád Boka, památky z bojů I. světové války i historická městečka na pobřeží Jaderského moře, kde můžeme při zapadajícím slunci ochutnat místní dobrá vína. Zájezd zakončíme opět v horách, u překrásného Bledského jezera, jednoho z nejčastěji fotografovaných míst Slovinska.

Z počátku náročnější horské etapy vystřídá pohodová jízda po silničkách a stezkách. Téměř každý den se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap: A s průměrným převýšením cca 400 m a délkou nejčastěji okolo 40 km, nebo B s průměrným převýšením cca 750 m a délkou okolo 50 km (náročnost podrobněji). Většinu navržených tras lze zkrátit, případně zařadit individuální cyklovyjížďku nebo pěší túru. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a nocování jsou společné s pěším zájezdem Slovinskem z hor až k Jadranu, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna, noční přejezd přes Rakousko.
 • 2. den: Z Kranjské Gory (809 m) výšlap na nejvýše položené silniční sedlo Julských Alp Vršič (1611 m), krásný sjezd k prameni řeky Soči a do malebného Bovce v srdci Julských Alp (453 m) (↔ 50 km, ↑ 800 m, ↓ 1050 m). Ubytování v kempu na dvě noci.
 • 3. den: Několik alternativ: Rafting na řece Soča nebo canyoning v kaňonu Sušec. Případně cykloetapy: A: Ze sedla Predel (1156 m) k jezeru Lago di Predil (968 m) s možností koupání a návrat přes pevnosti z 1. světové války Kluže a Rabelnik do Bovce (↔ 30 km, ↑ 250 m, ↓ 950 m). B: Navíc pokračování do Itálie, výjezd do horského sedla Sella Nevea (1200 m) a okruhem zpět do Bovce (453 m) (↔ +50 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m).
 • 4. den: Na kole z Bovce přes vodopád Virje do městečka Kobarid s historickým centrem a Napoleonovým mostem. A: Lehčí silniční varianta údolím řeky Soči kolem působivého vodopádu Boka (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 450 m). B: Těžší horská varianta přes hřeben Stol (↔ 50 km, ↑ 1200 m, ↓ 1400 m). Ubytování v kempu na dvě noci.
 • 5. den: Horská soutěska Tolminská korita, vodopád Kozjak a čertův Hudičev most, dále do města nad řekou Most na Soči a údolím zpět do Kobaridu. (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 6. den: Busem k pobřeží Jaderského moře, odpočinek a koupání v moři. Po cestě návštěva Slovinského krasu a jeskyní Škocjanske jame. Ubytování v kempu na dvě noci.
 • 7. den: Istrijský poloostrov - koupání v moři a odpočinek na pláži. Alternativy (lze je i částečně kombinovat): A: Na skok po Cestě zdraví a přátelství do sousedního Chorvatska, vedoucí po pobřeží Jaderského moře do malebného městečka Umag s přístavem a historickým centrem (↔ 50 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). B: Na kole do vnitrozemí po Vinné cestě do přístavu Koper a překrásného historického městečka Piran s pevností, katedrálou a majákem (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 8. den: Autobusem zpět do nejvýchodnější části Julských Alp. A: Cyklovyjížďky kolem Bledského jezera a procházka skalnatou soutěskou Vintgar. V Bledu možnost koupání, návštěva středověkého hradu tyčícího se nad jezerem nebo ostrůvku s malebným kostelíkem (↔ 15 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m). B: Od Vintgaru dále na kole sevřeným údolím říčky Radovna do Mojstrany a zpět (↔ +25 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Noční přejezd Rakouska.
 • 9. den: Příjezd do Brna v ranních hodinách (kolem 6 hod).

Nocování

6x ve vlastních stanech ve 3 různých kempech (4x v horách a 2x u moře). Všechny kempy mají WC a teplé sprchy. Možnost občerstvení nebo nákupu potravin je buď přímo v kempu, nebo v jeho blízkém okolí. V kempu v Bovci je k dispozici wifi.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Základní potraviny lze dokoupit během denních etap nebo se můžeme na oběd zastavit v místních restauracích či hospůdkách. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Slovinskem na kole k Jadranu

Slovinskem na kole k Jadranu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Chorvatské národní parky na kole

Skalní města, vodopády, soutěsky a ostrovy Dalmácie

Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku