Informace k zájezdu
Jezera Solné komory na kole

Úvodní stránka zájezdu Jezera Solné komory na kole ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Profil tratí je z větší části rovinatý. Občas se nevyhneme ani stoupání, zejména v etapě k Blaa Alm (jen 5denní zájezd) a ve výjezdu na Ewige Wand poslední den. Celkové převýšení jednotlivých etap je maximálně 750 m a délka tras kolem 65 km. Povrch cyklostezek je z velké části asfalt, pouze místy kvalitní šotolina (cca 20 %). Všechny etapy mají mnoho lehčích i náročnějších variant. Zájezd je vhodný pro aktivní děti cca od 12 let.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/hallstatt
Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že se budeme pohybovat v blízkosti vysokých hor. Změna počasí může být tedy nenadálá. Je třeba být připraven na příjemné teplo, v letním termínu až horko, ale také na chladno a deštivo. Rozmezí teplot se pohybuje od 10 do 30 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Párkrát je možné zajít do restaurace na jídlo či pití. V místě ubytování si můžete zakoupit kávu či čaj za 1 €, minerální vodu za 0,90 €, pivo za 1,80 €, láhev vína od cca 8 €. Ceny v restauracích jsou každopádně minimálně 2x vyšší než u nás. Větší výdaje můžete mít za použití zubačky na Schafberg (42 €), fakultativní návštěvu solných dolů v Hallstattu (36 €), kostnice je levná (cca 2 €). Případná lanovka ze Salzbergu stojí 11 €, návštěva termálních lázní v Bad Ischl 20,50 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu alespoň 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Výměnu peněz (EUR) doporučujeme už v ČR. Na místě jsou české koruny obtížně směnitelné. Provádět platby všemi obvyklými platebními kartami je většinou všude možné. Množství záleží na každém z vás a na tom, jestli si všechno jídlo povezete z ČR nebo se chystáte jídlo dokupovat na místě (příležitost k tomu bude). Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 150 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Freytag & Berndt: WK 282 Solná komora a WK 281 Dachstein 1 : 50 000. Případně jsou vhodné mapy nakladatelství Kompass (WK 20 Dachstein, 1 : 50 000).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: Mapy Solná komora
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapa k zájezdu Jezera Solné komory na kole

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích uvnitř busu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, valuty, české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, telefon vč. nabíječky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Trekové kolo, silniční kolo (gravel)
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu Láhev na vodu nebo hydrovak. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Samotná polopenze začíná až večeří. Přes den během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě. Každý den bude možné i využít pohostinnosti místních restaurací.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lucie Řehořková - Jezera solné komory na kole 2016.

Video z cyklozájezdu Jezera Solné komory z roku 2016 (autor: Monika Bezuchová):