Informace k zájezdu
Stubaiské Alpy - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Stubaiské Alpy - ferraty ( Rakousko, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Budeme se pohybovat v horském terénu do nadmořské výšky 2700 metrů po horských stezkách a zajištěných cestách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Zájezd může absolvovat člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici, zkušenosti s pohybem v horském terénu a po via ferratách a zvládne denní túry s převýšením i 1250 metrů a časem chůze až 7 hodin. Rozhodně nesmíte trpět strachem z výšek či závratěmi. Vzhledem k tomu, že se jedná o ferraty střední až vyšší obtížnosti a horského charakteru, je předešlá zkušenost se zdoláváním zajištěných cest více než vhodná. Během zájezdu je možno zdolat ferratu Fernau Express, která je díky 2 úsekům obtížnosti E a navazujícími D a D/E řazena k těm nejtěžším rakouským ferratám. Průvodci vám samozřejmě zopakují bezpečnostní zásady pohybu po ferratách i používání potřebného vybavení. Pokud se rozhodnete vynechat některý den výstup zajištěnou cestou, můžete se přidat ke skupině, která půjde na horskou túru, nebo využít dalších volnočasových možností, které údolí Stubaital nabízí. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat nepotřebné věci. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Neustift im Stubaital (1000 m n. m.): http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/neustift-im-stubaital
Stubaiský ledovec (cca 3000 m n. m.): http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/ski-wetter/oesterreich/tirol/stubaier-gletscher
Innsbruck (580 m n. m.):
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/tirol/innsbruck/prognose/9-tage
V Alpách je nutné být připraven i v tomto období na jakékoliv počasí - déšť i chladno, ale může být také příjemné teplo. Možný rozsah denních teplot v horách cca 0 až 25 °C. V nejvyšších polohách (až 2700 m) můžeme narazit i na zbytky sněhu (žleby, chladné polohy).

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Na místě dostanete místní polopenzi. Výrazné výdaje vyjma lanovek již nejspíš mít nebudete. Potraviny jsou v Rakousku zhruba 1,5-2x dražší než u nás. Ceny ostatního spotřebního zboží jsou srovnatelné s cenami v ČR. Cena jídla na chatách: pivo cca 4-5 €, hlavní jídlo 8-12 €, polévka od cca 4 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 100 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, v obcích je možnost v obchodech platba kartou či výběr z bankomatu, na horských chatách však kartou platit nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenvereinskarte Nr. 31/1 Hochstubai 1 : 25000
Alpenvereinskarte Nr. 31/5 Innsbruck und Umgebung 1 : 50000
alternativně
Kompass: WK 83 Stubaier Alpen 1 : 50000
nebo
Freytag & Berndt: WK 241 Innsbrusck, Stubai, Sellrain, Brenner 1 : 50000
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění, další povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Malý batoh (30-40 l, na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), teleskopické hole připevnitelné na batoh - pomohou Vašim kolenům zvláště při sestupech v suťových polích, potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon, doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor. Sandály nebo lehčí obuv (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, ..., 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky a koupací čepice, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava: Svačiny na túry (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...).
NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.
VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.
Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.