Stubaiské Alpy - ferraty

Pestré zajištěné cesty v okolí Innsbrucku (Rakousko)

Stubaiské Alpy jsou nádherným tyrolským pohořím ležícím západně od Brennerského průsmyku a jihozápadně od města Innsbrucku, dvojnásobného pořadatele zimních olympijských her. Pověstné jsou svými ledovci lemujícími nejvyšší třítisícové vrcholy s dominantní horou Zuckerhütl (3505 m). I když se Stubai řadí k centrálnímu alpskému hřebeni, budovanému převážně žulami a rulami, přesto se zde vyskytují mocné vrstvy vápenců a dolomitů. Díky tomu je řada bočních hřebenů a vrcholů podobná italským Dolomitům a charakter zdejších klettersteigů je tak značně pestrý a rozdílný.

Na tomto zájezdu jsme pro vás připravili to nejhezčí ze zajištěných cest Stubaiských Alp. Nebudeme tak zdolávat s mačkami a cepínem zaledněné třítisícovky, ale s ferratovým vybavením si vychutnáme zubaté hřebenové pasáže s panoramatickými výhledy, ale i takřka hladké skalní stěny s lahůdkami v podobě technicky náročnějších úseků, které nás dovedou na vrcholy zdejších až 2500 m vysokých hor.

Náročnost zajištěných cest na této akci je velmi pestrá. Od technicky a silově nenáročné hřebenovky s úseky obtížnosti B, přes klasické horské ferraty s kratšími úseky obtížnosti D až po kratší sportovní ferraty, které mohou naši lezeckou šikovnost a vytrvalost prověřit obtížnými úseky klasifikovanými stupněm E. Túry nám zaberou okolo 6 hod, převýšení činí ve výstupu i sestupu v průměru asi 1000 m. Kde to bude možné, vypomůžeme si lanovkami. Zájezd je určený pro středně pokročilé a zkušené ferratisty. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Naší základnou bude útulný penzion původního tyrolského charakteru v osadě Schaller přímo v údolí Stubaital, kde dostaneme kvalitní polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné s turistickým zájezdem Turistika ve Stubaiských Alpách, ke kterému je možné se kterýkoliv den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Z obce Neustift im Stubaital (993 m) výjezd lanovkou do výšky 1800 m a poté kolem chaty Elferhütte (2004 m) k ferratě Nordwand-Klettersteig (C/D) vedoucí na vrchol Westliche Elferturm (2445 m). Poté hřebenovou ferratou Elferkofel Klettersteig (C) na vrchol Elferspitze (2505 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 3. den: Z obce Fulpmes (937 m) výjezd lanovkou Schlick 2000 na Kreuzjoch (2100 m) a poté nástup kolem salaše Zirmachalm (1940 m) k vysokohorské ferratě Schicker klettersteig (C/D) vedoucí na vrchol Grosse Ochsenwand (2700 m). Po zdolání ferraty sestup k mezistanici lanovky. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 1400 m)
  • 4. den: Technicky jednoduchá, ale krajinářsky velkolepá zajištěná cesta Lustige Bergler Steig (B) nad horským střediskem Axamer Lizum (1564 m), „dolomitovým“ hřebenem Kalkkögel s vrcholy Ampferstein (2556 m), Marchreisenspitze (2620 m), Malgrubenspitze (2571 m) a Hochtennspitze (2549 m). (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
  • 5. den: Kratší, ale technicky náročné ferraty nad chatou Dresdner Hütte (2305 m) vedoucí na vrchol Egesengrat (2631 m) s výhledy na stubaiské ledovce. Fernau Klettersteig se dvěma úseky náročnosti D a sousední extrémně obtížná Fernau Express s dvěma úseky obtížnosti E a navazujícími úseky D a D/E. Poté vysokohorským chodníkem k vykoupání lákajícímu plesu Mutterberger See (2479 m) a sestup k Mutterbergalm (1720 m) (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 1100 m). Podvečerní prohlídka historického centra Innsbrucku a noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu Schallerhof v obci Schaller ve 2-3lůžkových rustikálních pokojích. Na pokoji je pevná manželská postel a přistýlka. WC a sprcha je společná na patře pro více pokojů. V penzionu je k dispozici restaurace, bar a wifi.

Stravování

Dostanete místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Bohatá snídaně se podává formou bufetu, večeře je tříchodová. Stravování přes den je z vlastních zásob. Na většině túr potkáme během dne horské chaty, kde je možné koupit jídlo, teplé a studené nápoje. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Stubaiské Alpy - ferraty

Stubaiské Alpy - ferraty