Informace k zájezdu
Tenerife - pohodová turistika

Úvodní stránka zájezdu Tenerife - pohodová turistika ( Španělsko, Kanárské ostrovy, Evropa letecky, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2


Jedná se o turisticky pohodový zájezd, kdy budeme chodit jednodenní výlety nalehko (jen s malým batohem) s převýšením zpravidla kolem 50-500 metrů.
Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ve vyšších polohách po lávovém štěrku, občas v úzkých zavlažovacích kanálech, často po pěšinách v lávových polích. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Odlétáme z Prahy, většinou přímým letem.
V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště tuto poptávku prověříme a budeme vás informovat. Ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Termín zájezdu může být, po dohodě s účastníky, mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejvýhodnější nabídku letenek v době jejich nákupu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny UNIQA pojišťovna, a.s.. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí na Tenerife: http://www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Tenerife/
Počasí na Pico de Teide: https://teide.guide/en/how-s-the-weather-on-mt-teide-today/

Tenerife je na rozdíl od ostatních Kanárských ostrovů svým podnebím velmi specifické. Počasí, které panuje na jedné, jižní části ostrova, je často úplně jiné než počasí, které panuje na druhé, severní straně ostrova. Zatímco na jihu většinou panuje např. pro květen typické slunečné počasí s teplotami stoupajícími až k 30 °C, na severním pobřeží je mnohem častěji zataženo a vzduch tu bývá i o 5 °C chladnější! Na nejvyšším vrcholu však může i v létě být velmi chladno a na podzim není výjimkou mráz a sněžení.
V termínech našich zájezdů se denní teploty vzduchu pohybují průměrně kolem 25 °C a noční kolem 20 °C.
Teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 100-250 €, za přejezd lodí z údolí Masca dáte okolo 20 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.
Výměna peněz a bankomaty: Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Tenerife hotovost z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Kompass: Teneriffa, Tenerife - turistická mapa č. 233

Knižní průvodci:
- Turistický průvodce Rother: Tenerifa (česky)
- Průvodce na cesty Freytag & Berndt: Tenerife (česky)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ A INTERNET

Elektrické zásuvky na Kanárských ostrovech se velmi podobají těm našim v ČR a ve většině Evropy. Jedná se ovšem o typ C, kdežto u nás v ČR máme typ E. v 99 % všech hotelů nebudete potřebovat žádný adaptér. Typ C se od typu E liší pouze tím, že zakončení kabelu má jen dva kolíky a nemá otvor pro zemní kolík což vůbec provozu nevadí.
Mobilní síť je zde velice dobře dostupná, poplatky za volání se dozvíte u svého operátora (většinou jsou ceny v rámci EU již sjednocené). Před cestou si zkontrolujte vaše roamingové nastavení.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si veškeré věci do batohu/krosny či cestovní tašky. Nedoporučujeme větší cestovní kufr na kolečkách s ohledem na velikost kufrů půjčených aut (hlavně převoz z a na letiště).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka/itinerář, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, menší batoh (cca 30 l, na jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla), lehčí rukavice (hodí se při výstupu na Teide, kde občas fouká studený vítr).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník (na pláž), plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady, čelovka.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na pláže, do teplého, slunečného, letního počasí i do horského, deštivějšího i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci i proti chladu), rukavice, návleky, oblečení na noc.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Doporučujeme náhradní obuv či sandály - páskáče (na pláž, na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelu je v ceně jednoduchá snídaně. Během některých výletů bude možnost oběda v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. Večeře je možná přímo na hotelu i v restauracích poblíž. Dokupování zásob na místě není problém, dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Na Tenerife není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné nepřibližovat se k maximální váze zavazadla, viz váhové limity zavazadel do letadla.