Informace k zájezdu
Tenerife

Úvodní stránka zájezdu Tenerife ( Španělsko, Kanárské ostrovy, Turistika horská, Daleké cesty )

NáročnostLetenkyPojištění léčebných výlohPojištění stornaPočasíMěna a kapesnéMapy a literaturaVybavení

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o turisticky středně náročný zájezd, kdy budeme chodit jednodenní výlety nalehko (jen s malým batohem) s převýšením zpravidla kolem 400-800 metrů. Výjimkou je dvoudenní túra na Pico del Teide, náš nejnáročnější výstup, kdy oba dny zdoláme převýšení přes 1300 m. I při tomto výstupu půjdeme jen s potřebným vybavením, aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány na hotelu.
Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ve vyšších polohách po lávovém štěrku (Teide, Guajara), občas v úzkých zavlažovacích kanálech, v tunelech, často po pěšinách v lávových polích. Občas narazíme na strmé úseky (např. soutěska Masca, Pico del Teide) či mírně exponovaná místa (El Batan, Guergues, Guajara, Pico del Teide), nejnáročnější je horský výstup na Teide a Guajaru. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je spíše orientační, může být nižší i vyšší. Zpravidla odlétáme z Prahy, v říjnovém termínu je možné letět i z Brna. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 320 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 440 Kč.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí na Tenerife můžete sledovat na http://www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Tenerife/

Tenerife je na rozdíl od ostatních Kanárských ostrovů svým podnebím velmi specifické. Počasí, které panuje na jedné, jižní části ostrova, je často úplně jiné než počasí, které panuje na druhé, severní straně ostrova. Zatímco na jihu většinou panuje např. pro květen typické slunečné počasí s teplotami stoupajícími až k 30°C, na severním pobřeží je mnohem častěji zataženo a vzduch tu bývá i o 5°C chladnější! Na nejvyšším vrcholu však může i v létě být velmi chladno a na podzim není výjimkou mráz a sněžení.
V květnu i v říjnu se denní teploty vzduchu pohybují průměrně kolem 25 °C a noční kolem 20 °C.
Teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 100-250 €, za přejezd lodí z údolí Masca dáte okolo 20 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.
Výměna peněz: Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Tenerife hotovost z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Kompass: Teneriffa, Tenerife - turistická mapa č. 233

Knižní průvodci:
- Turistický průvodce Rother: Tenerifa (česky)
- Průvodce na cesty Freytag & Berndt: Tenerife (česky)

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci daleko přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, menší batoh (cca 30 l, na jednodenní túry a výlety, na výstup na Teide a na palubu do letadla), čelovka (výstup na Teide).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do hor i na pláže, do teplého, slunečného, letního počasí i do horského, deštivějšího i větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, pokrývku hlavy (proti slunci i proti chladu), rukavice, návleky, oblečení na noc.
Boty: Kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Doporučujeme náhradní obuv či sandály - páskáče (na pláž, na přezutí po túře, do města, ...).
Strava: V hotelu je v ceně kontinentální snídaně. Během některých výletů bude možnost oběda v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. Na chatu Altavista je potřeba si vzít vlastní jídlo. Večeře je možná přímo na hotelu či v restauracích ve městě. Dokupování zásob na místě není problém, dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení.
Pití: Na Tenerife není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.