Informace k zájezdu
Tenerife

Úvodní stránka zájezdu Tenerife ( Španělsko, Kanárské ostrovy, Turistika horská, Daleké cesty )

NáročnostLetenkyPojištění léčebných výlohPojištění stornaPočasíMěna a kapesnéMapy a literaturaVybavení

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o turisticky středně náročný zájezd, kdy budeme chodit jednodenní výlety nalehko (jen s malým batohem) s převýšením zpravidla kolem 400-800 metrů. Výjimkou je dvoudenní túra na Pico del Teide, náš nejnáročnější výstup, kdy oba dny zdoláme převýšení přes 1300 m. I při tomto výstupu půjdeme jen s potřebným vybavením, aktuálně nepotřebné věci budeme mít uschovány na hotelu.
Naše cesty povedou většinou po dobře schůdných cestách, pěšinách či chodnících, ve vyšších polohách po lávovém štěrku (Teide, Guajara), občas v úzkých zavlažovacích kanálech, v tunelech, často po pěšinách v lávových polích. Občas narazíme na strmé úseky (např. soutěska Masca, Pico del Teide) či mírně exponovaná místa (El Batan, Guergues, Guajara, Pico del Teide), nejnáročnější je horský výstup na Teide a Guajaru. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je spíše orientační, může být nižší i vyšší. Zpravidla odlétáme z Prahy, v říjnovém termínu je možné letět i z Brna. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ LÉČEBNÝCH VÝLOH

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění, proto doporučujeme si ho sjednat.
Na tento zájezd nabízíme 3 varianty pojištění:
1) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa (s max. krytím do 3 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 320 Kč.
2) cestovní pojištění UNIVERSAL sportovec na území Evropa s vyšším pojistným limitem (s max. krytím do 100 mil. Kč) od Generali: na 8 dní za 440 Kč.
3) členství v rakouském alpském svazu Alpenverein s celoročním pojištěním za 1690 Kč.

POJIŠTĚNÍ STORNA

Účastníkům zájezdu nabízíme možnost zprostředkování pojištění storna zájezdu pro případ vážné nemoci či úrazu u pojišťovny Generali, které pokrývá cenu zájezdu včetně letenky. Pojištění storna je možné sjednat pouze s pojištěním léčebných výloh. Informace k limitům pojistného plnění a ceny najdete zde - pojištění storna zájezdů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí na Tenerife můžete sledovat na http://www.yr.no/place/Spain/Canary_Islands/Tenerife/

Na Tenerife se silně projevuje výšková stupňovitost, tedy změna teploty a charakteru počasí s narůstající výškou. Tenerife je jižně od Evropy a teplota moře okolo ostrova neklesá pod 18 °C. Na nejvyšším vrcholu však může i v létě být velmi chladno a na podzim není výjimkou mráz a sněžení.
Počasí se také velmi liší v jižní a severní části ostrova. Na jihu bývá teplejší slunečné a suché klima, zatímco severní část ostrova bývá vlhčí, díky pasátům tam častěji prší a vyskytují se mlhy. Proto je jižní část ostrova poseta plážemi a severní část pak úrodnými poli.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny potravin jsou v průměru cca o 30 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50-100 %. Kromě stravy můžete platit výdaje za fakultativní vstupy a aktivity. Celkově se vaše výdaje za stravu mohou pohybovat mezi 100-250 €, za přejezd lodí z údolí Masca dáte okolo 20 €. Dále můžete utratit libovolnou částku za suvenýry.
Výměna peněz: Eura lze vyměnit v každé české směnárně, případně je možné vybrat na Tenerife hotovost z bankomatu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
- Kompass: Teneriffa, Tenerife - turistická mapa č. 233

Knižní průvodci:
- Turistický průvodce Rother: Tenerifa (česky)
- Průvodce na cesty Freytag & Berndt: Tenerife (česky)

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba vaše věci daleko přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, menší batoh (cca 30 l, na jednodenní túry a výlety, na výstup na Teide a na palubu do letadla), čelovka (výstup na Teide).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, plavky, mapy (viz kap. mapy a literatura), chytrý mobil s GPS a nabíječka, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Pohodlné a praktické/funkční do teplého, slunečného počasí, ale i do větrného počasí. Počítejte i s tím, že přes noc se trochu ochladí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek s ohledem na možný deštík. Dále trekové ponožky, oblečení na noc.
Boty: Doporučujeme pevné trekové boty/pohorky a sandály/páskáče (na pláž, na přezutí po výšlapu, do města, ...).
Strava: V hotelu je v ceně kontinentální snídaně. Během některých výletů bude možnost oběda v místních hospůdkách, v ostatních případech se vybavíme svačinou. Večeře je možná přímo na hotelu či v restauracích ve městě. Dokupování zásob na místě není problém, dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Pití: Na Tenerife není mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.