Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Tenerife, vzdálené pouze 300 km od afrického pobřeží, je největším z Kanárských ostrovů. Původem sopečný ostrov rozhodně nenabízí jen plážové vyžití. Naše kroky povedou přes hory, sopky, vyprahlé pouště i mlžný prales, bizarní skalní formace a hluboko zařezané soutěsky. Pohádkový ostrov věčného jara, jak je díky své kráse a stálým teplotám často nazýván, je výborným útočištěm před středoevropským chladnějším počasím jak na jaře, tak na podzim.

Budeme se pohybovat po téměř liduprázdných trasách, ale navštívíme i nejznámější přírodní turistickou atrakci skalní útvary Roques de Garcia s tzv. „Božím prstem“ - Roque Cinchado v UNESCO chráněném národním parku Parque Nacional de Teide. Vydáme se do pohoří Anaga kolem divoce strmých pobřežních úseků a ostrých hřebenů. Zdoláme, z celého ostrova viditelnou, nejvyšší horu celého Španělska - spící sopku Pico de Teide, která ze své výšky 3718 m při východu slunce vrhá nejdelší, až 200 km dlouhý, stín na světě. Okolí této hory poskytuje úchvatnou podívanou - od téměř měsíční krajiny, přes lávové svahy s vulkanickými kužely až po rozmanitou vegetaci. Též vystoupáme na vrchol Guajara s velkolepými výhledy právě na Pico de Teide.
Bude příležitost užít si i sluníčka na vyhlášených plážích a ochutnat místní speciality.

Čeká nás pestrý a nabitý program v podobě jednodenních túr, nalehko ale absolvujeme i jednu túru dvoudenní při výstupu na Pico de Teide s noclehem na horské chatě Altavista. S výjimkou právě tohoto výstupu, kdy zdoláme převýšení cca 1400 m, překonáme denně převýšení v rozmezí 400-800 m. Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den na pláži. Ubytovaní budeme v hotelu v centru Puerto de la Cruz. Po ostrově se přepravíme vypůjčenými auty, budeme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Ve skupině bývá obvykle 15 cestovatelů.
Pokud byste ostrov Tenerife raději absolvovali v pohodovějším tempu i převýšení, pojeďte s námi na zájezd Tenerife - pohodová turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na Tenerife. Ubytování v hotelu v Puerto de la Cruz.
 • 2. den: Výlet zavlažovacími kanály a místy i tunely, vysoko nad údolím v oblasti pohoří Anaga ve východní části ostrova (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Po cestě zpět možné koupání na pláži v mořských bazéncích Bajamar.
 • 3. den: Výstup na vrchol Guajara (2718 m) s velkolepými výhledy na Pico de Teide a sousední ostrovy. (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m) Pro zájemce je možné prodloužit si túru kolem bizarních skalních útvarů Roques de García s Roque Cinchado. (+2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 4. den: Výstup k chatě Altavista přes „botanickou zahradu“ a kolem lávových bomb známých jako Teidská vejce přes třetí nejvyšší vrchol ostrova Montaňa Blanca (4,5 hod, ↑ 950 m, ↓ 50 m). Navíc možnost dojít k ledové jeskyni Cueva del Hielo (+1,5 hod, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Nocování na horské chatě Altavista. *
 • V případě stálého uzavření chaty Altavista je program dne následující: Výlet vavřínovým lesem v pohoří Teno na vyhlídkovou cestu pod vrcholem Cruz de Gala s panoramatickými výhledy na Pico del Teide, vesnici Masca a celé pohoří Teno. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Brzký ranní výstup na Pico de Teide (3718 m), východ slunce na vrcholu, nejdelší stín na světě, sestup přes mohutný kráter Pico Viejo, zpět k autům. Návrat do hotelu v Puerto de la Cruz. (7,5 hod, ↑ 550 m, ↓ 1650 m)
 • V případě stálého uzavření chaty Altavista je program následující: Výstup na vrchol Pico del Teide kolem lávových bomb známých jako Teidská vejce (5-6 hod, ↑ 1350 m, ↓ 150 m). Navíc možnost výstupu na třetí nejvyšší vrchol ostrova Montaňa Blanca a případně návštěva ledové jeskyně Cueva del Hielo (+1,5 hod, ↑ +200 m, ↓ +50 m). Lanovkou nebo pěšky stejnou cestou dolů, případně i přes sopku Pico Viejo (3134 m). (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 1550 m)
 • 6. den: Odpočinkový den - možnost individuální procházky v Puerto de la Cruz, návštěva místní botanické zahrady nebo návštěva vyhlášeného ZOO parku a místa pro studium zvířat Loro Parque označovaného za jeden z nejkrásnějších na světě, nebo relaxovat na některé z černých pláží.
 • 7. den: Výstup na vyhlídkový vrchol El Sombrero (2405 m) na hraně kaldery s výhledy na celou kalderu, sopku Teide i jižní část ostrova. Při dobré viditelnosti bývají vidět i okolní ostrovy La Gomera, La Palma, El Hierro a Gran Canaria. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 8. den: Kolem nejmladší sopky na Tenerife - Chinyero, která chrlila lávu naposledy v roce 1909, oblastí, kde se snoubí krása měsíční krajiny, zkamenělé lávy a černých sopečných hor se svěží zelení Teidských borovic. (5,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 9. den: Návštěva městečka Masca. Túra hřebenovým chodníkem Fortaleza vysoko nad soutěskou Masca s výhledy do údolí i na strmé pobřeží Atlantiku a na další Kanárské ostrovy La Gomeru a La Palmu (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Přejezd do historického města Garachico, prohlídka nebo koupání v mořských bazencích.
 • 10. den: Výlet vyhlídkovou trasou nad útesy nejvýchodnější částí ostrova v pohoří Anaga od vesnice Chamorga přes horské sedlo Cruz del Draguillo až k majáku (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Odpoledne možnost koupání na nejkrásnější pláži Playa de Las Teresitas s bílým pískem dovezeným ze Sahary.
 • 11. den: Program dne bude variabilní: např. prohlídka pyramid v Güímaru, koupání na pláži v El Médano nebo Playa de las Americas. Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Programy dnů může průvodce na místě přehazovat s ohledem na počasí.

(*) Chata Altavista, bohužel, zůstává v roce 2023 stále uzavřena.

Ubytování

10x v hotelu v Puerto de la Cruz ve studiích se dvěma lůžky a s rozkládací pohovkou, balkonem, vlastním sociálním zařízením, mini kuchyňkou a ledničkou. Komplex disponuje menším bazénem. Wi-Fi je zdarma dostupné v celém komplexu.
Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
(Při výstupu na Pico de Teide strávíme jednu noc na horské chatě Altavista na patrových postelích vybavených povlečením.)

Stravování

Na hotelu dostaneme snídaně formou švédských stolů. Na svačinu/oběd si připravíme studené jídlo z vlastních zásob (větší obchod je cca 5 minut od hotelu). Většinu dní, po treku, budeme mít možnost se na večeře zastavit i v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Sám hotel nabízí dobré bufetové večeře za cenu cca 12 EUR (není nutné objednat předem). V okolí hotelu je i několik dalších restaurací. Skvělou možností je dát si například dary moře v historické části města v příjemných restauracích (cca 20 minut chůze). Jeden večer nabízíme fakultativně i zážitkovou ochutnávku místní kuchyně (cca 9 chodů, pivo a víno - cena 20 EUR/osoba).
Ceny potravin jsou v průměru cca o 20 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50 %. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově je mnoho pramenů s pitnou vodou a balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).
Na chatu Altavista je třeba si vzít vlastní jídlo, k dispozici je zde společná vybavená kuchyňka.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 3850 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety (cca 5:15 hod) se společností Smart Wings. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Tenerife: 12:00-16:15
Tenerife - Praha: 17:05-23:05
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Tenerife - horská turistika

Tenerife - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - horská turistika

Perla středomoří - nejvyšší hory, přírodní krásy, města a moře

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech (pohodová turistika)

Vrcholy Pyrenejí (letecky)

Vysoké hory, národní parky a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Mallorca - pohodová turistika

Hory, moře, španělský temperament a bohatá historie