Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Tenerife, vzdálené pouze 300 km od afrického pobřeží, je největším z Kanárských ostrovů. Původem sopečný ostrov rozhodně nenabízí jen plážové vyžití. Naše kroky povedou přes hory, sopky, vyprahlé pouště i mlžný prales, bizarní skalní formace a hluboko zařezané soutěsky. Pohádkový ostrov věčného jara, jak je díky své kráse a stálým teplotám často nazýván, je výborným útočištěm před středoevropským chladnějším počasím jak na jaře, tak na podzim.

Budeme se pohybovat po téměř liduprázdných trasách, ale navštívíme i nejznámější přírodní turistickou atrakci skalní útvary Roques de Garcia s tzv. „Božím prstem“ - Roque Cinchado v UNESCO chráněném národním parku Parque Nacional de Teide. Vydáme se zelenými cestami v horském masivu v severovýchodním cípu ostrova Anaga, jehož podstatná část je chráněna jako tzv. Parque rural de Anaga a je zároveň i biosférickou rezervací UNESCO. Projdeme kolem divoce strmých pobřežních úseků a ostrých hřebenů. Zdoláme, z celého ostrova viditelnou, nejvyšší horu celého Španělska - spící sopku Pico de Teide, která ze své výšky 3718 m při východu slunce vrhá nejdelší, až 200 km dlouhý, stín na světě. Okolí této hory poskytuje úchvatnou podívanou - od téměř měsíční krajiny, přes lávové svahy s vulkanickými kužely až po rozmanitou vegetaci. Též vystoupáme na vrchol Guajara s velkolepými výhledy právě na Pico de Teide. Bude příležitost užít si i sluníčka na černých a bílých plážích a ochutnat místní speciality.

Čeká nás pestrý a nabitý program v podobě jednodenních túr, nalehko ale absolvujeme i jednu náročnější túru při výstupu na Pico de Teide za východem slunce. S výjimkou právě tohoto výstupu, kdy zdoláme převýšení cca 1400 m, překonáme denně převýšení v rozmezí 400-800 m nahoru i dolů a na túrách strávíme 5-8 hodin s přestávkami (náročnost podrobněji). Většinu dní v programu lze vynechat a užít si individuálně odpočinkový den. Ubytovaní budeme v hotelu, v severní části ostrova, v Puerto de la Cruz. Po ostrově se přepravíme vypůjčenými auty, budeme tedy nezávislí na autobusech a jízdních řádech. Ve skupině bývá obvykle 14 cestovatelů. Pokud byste ostrov Tenerife raději absolvovali v pohodovějším tempu i převýšení, pojeďte s námi na zájezd Tenerife - pohodová turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na Tenerife. Ubytování v hotelu v Puerto de la Cruz.
 • 2. den: Výlet zavlažovacími kanály a místy i tunely, vysoko nad údolím v oblasti pohoří Anaga ve východní části ostrova (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Po cestě zpět možné koupání na pláži v mořských bazéncích Bajamar.
 • 3. den: Výstup na vrchol Guajara (2718 m) s velkolepými výhledy na Pico de Teide a sousední ostrovy (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Pro zájemce je možné prodloužit si túru kolem bizarních skalních útvarů Roques de García s Roque Cinchado (+2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 4. den: Výlet vavřínovým lesem v pohoří Teno na vyhlídkovou cestu pod vrcholem Cruz de Gala s panoramatickými výhledy na Pico del Teide, vesnici Masca a celé pohoří Teno. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Brzký ranní výstup na Pico de Teide (3718 m) kolem lávových bomb známých jako Teidská vejce (5-6 hod, ↑ 1350 m, ↓ 150 m). Navíc možnost výstupu na třetí nejvyšší vrchol ostrova Montaňa Blanca a případně návštěva "ledové" jeskyně Cueva de Hielo (+1,5 hod, ↑ +200 m, ↓ +50 m). Východ slunce na vrcholu a při dobré viditelnosti nás čeká i nejdelší stín na světě. Lanovkou nebo pěšky dolů přes sopku s fotogenickým mohutným kráterem Pico Viejo (3134 m). (5 hod, ↑ +200 m, ↓ +1550 m). Návrat do hotelu v Puerto de la Cruz.
 • 6. den: Volný odpočinkový den - možnost individuální procházky v Puerto de la Cruz, návštěva botanické zahrady nebo návštěva vyhlášeného zoo parku a místa pro studium zvířat Loro Parque označovaného za jeden z nejkrásnějších na světě. Případně relax na některé z místních černých pláží.
 • 7. den: Výstup na vyhlídkový vrchol El Sombrero (2405 m) na hraně kaldery s výhledy na celou kalderu, sopku Teide i jižní část ostrova. Při dobré viditelnosti bývají vidět i okolní ostrovy La Gomera, La Palma, El Hierro a Gran Canaria. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 8. den: Kolem nejmladší sopky na Tenerife - Chinyero, která chrlila lávu naposledy v roce 1909, oblastí, kde se snoubí krása měsíční krajiny, zkamenělé lávy a černých sopečných hor se svěží zelení Teidských borovic. (5,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 9. den: Návštěva starobylé vesničky Masca vklíněné mezi horskými štíty a roklinami. Přejezd a výlet na nejzápadnější část ostrova k majáku Punta de Teno, kterého obklopuje divoký oceán a prakticky neobydlená krajina (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Na část trasy lze využít místní shuttle bus z městečka Buenavista del Norte. Přejezd do historického města Garachico, prohlídka nebo koupání v mořských bazéncích (pokud vlny dovolí).
 • 10. den: Výlet vyhlídkovou trasou nad útesy nejvýchodnější částí ostrova v pohoří Anaga od vesnice Chamorga přes horské sedlo Cruz del Draguillo až k majáku (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Odpoledne možnost koupání na nejkrásnější pláži Playa de Las Teresitas s bílým pískem dovezeným ze Sahary.
 • 11. den: Program tohoto dne je variabilní (i podle času odletu), po dohodě účastníků s průvodcem. A: Procházka v Reserva Natural Especial del Malpais de Guimar. B: Podle počasí, koupání na pláži v El Médano nebo Playa de las Americas. Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Programy dnů může průvodce na místě přehazovat i s ohledem na počasí.

Ubytování

10x v hotelu v Puerto de la Cruz ve 2lůžkových pokojích s balkonem/terasou, vlastním sociálním zařízením a mini kuchyňkou. 3lůžkový pokoj je možný na objednání a podle dostupnosti ubytovatele. 1lůžkový pokoj (též podle dostupnosti ubytovatele) je za příplatek cca 6000 Kč/pobyt (příplatek se podle termínu může lišit). Komplex disponuje vlastním bazénem. Wifi je zdarma dostupné v celém komplexu.
Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
(Pokud bude možnost, při výstupu na Pico de Teide strávíme jednu noc na horské chatě Altavista na patrových postelích vybavených povlečením.)

Stravování

Na hotelu dostaneme snídaně formou švédských stolů. Na svačinu/oběd si připravíme studené jídlo z vlastních zásob (větší obchod je cca 5 minut od hotelu). Většinu dní, po treku, budeme mít možnost se na večeře zastavit i v místních hospůdkách či restauracích po trase našich cest a ochutnat tak místní kuchyni. Sám hotel nabízí dobré bufetové večeře za cenu cca 15 EUR (není nutné objednat předem). V okolí hotelu je i několik dalších restaurací. Jeden večer nabízíme fakultativně i zážitkovou ochutnávku místní kuchyně (cca 9 chodů, pivo a víno - cena 20 EUR/osoba).
Ceny potravin jsou v průměru cca o 20 % vyšší než u nás, ale v supermarketech lze nakoupit levněji a často i za ceny podobné našim. Ceny v restauracích jsou vyšší cca o 50 %. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na ostrově je mnoho pramenů s pitnou vodou a balenou vodu lze koupit v každém obchodě. Doporučujeme vzít si s sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaší osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 4000 Kč na zájezd. Požadujeme: platný ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Řidič by měl umět fungovat s navigací ve svém mobilu (offline Mapy.cz). Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety (cca 5:15 hod) se společností Smart Wings. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Tenerife: 12:00-16:15
Tenerife - Praha: 17:05-23:05
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Tenerife - horská turistika

Tenerife - horská turistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Menorca - Camí De Cavalls

Koňskou stezkou – 9denní přechod nalehko s ubytováním (Španělsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)