Informace k zájezdu
Transylvánie na kole

Úvodní stránka zájezdu Transylvánie na kole ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o cyklistický zájezd, který střídá nenáročné cyklistické etapy s poznáváním kulturních a přírodních zajímavostí navštívených oblastí. Etapy budeme absolvovat vždy nalehko jen s věcmi potřebnými na den. Ubytovaní budeme v penzionech na 2 místech - v Predealu a v Cartişoaře, kde dostaneme místní polopenzi. Průměrná délka etap je okolo 50 km s převýšením 500 m, střídá se asfaltový povrch se šotolinou. V pohoří Bucegi se budeme pohybovat v nadmořské výšce okolo 2000 m. Často budeme jezdit v civilizaci s možností občerstvení. Většinu etap lze zkracovat a kterýkoliv den lze program vynechat a zařadit si odpočinek. Autobus nám bude převážně k dispozici, všechny aktuálně nepotřebné věci budeme mít uloženy na ubytování či v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
Budeme se pohybovat v horách a více v podhůří. S rostoucí nadmořskou výškou klesá teplota (v průměru 0,65 °C na 100 m výšky) a statisticky přibývá srážek. Počasí v horách je proměnlivé, oblast Fagaraše, Piatry Crailui a Bucegi patří k deštivějším pohořím, v podhůří lze očekávat srážek méně. Buďte připraveni jak na déšť, bouřky, mlhu a chlad, tak na nádherné, stabilní, slunečné, teplé i horké počasí. Rozsah možných denních teplot je cca 10-30 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete platit za lanovku na Bucegi a v Brašově celkem cca 140 RON. Z volitelných výdajů můžete platit za fakultativní vstupy celkem cca 150 RON. Útrata za jídlo nad rámec polopenze záleží na vašich chutích a potřebách a na tom, kolik jídla na den si přivezete z ČR. Ceny za potraviny a ceny v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR, dráž je ovšem na Fagaraši. Celkově lze doporučit na veškerou útratu okolo 100 €. Pokud vám nějaké rumunské lei zbudou, bude možnost je utratit poslední den v Sibiu. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete obtížně. Jinak je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). V Rumunsku bude po příjezdu hned na hranici možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu je možný na několika místech: Brašov (2. den), Predeal (2.-4. den), Zărnești (3. den), Bran (5. den), Sibiu (9. den). Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzínkách, v průběhu zájezdu ve městech ve vybraných obchodech a větších supermarketech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ), mapy lze zakoupit i na místě.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Piatra Crailui 1 : 30 000, Zenith no 8 (3. a 5. den),
• Colinele Transilvaniei, Hartibaciu - Tarnava Mare 1 : 75 000, Zenith no 1-2 (7. a 8. den),
• Muntii Fagarasului 1 : 60 000, Dimap (6. a 9. den),
• Piatra Craiului - Bucegi - Postavarul - Piatra Mare - Ciucas 1 : 70 000, Dimap (4. den).

Knižní průvodci:
Rumunsko - Rough Guide (Jota, 2009, česky).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství EUR či platební karta (zejména na výběr z bankomatu), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh na kolo 10-20 l (do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky), cyklistická přilba (je povinná).
Doporučené vybavení: Cyklorukavice, cyklistické brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby, ručník, mapy (viz kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské kolo (kolo určené pro jízdu převážně v terénu, je vybaveno plášti s hrubým vzorkem a odpruženou přední vidlicí a někdy i odpruženou zadní stavbou), crossové kolo (kolo určené pro jízdu nejen po silnicích, ale i v méně náročném terénu, je vybaveno koly o velikosti 28 palců s plášti s hrubším vzorkem a odpruženou přední vidlicí).
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu.
Strava: Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku. Jídlo můžeme dokoupit i na místě, příležitostí budeme mít dost.
Osobní lékárničku: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Silva Bajgarová - Transylvánie na kole 2016.