Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Poznejte s námi na kole rumunské Jižní Karpaty, neboli Transylvánské Alpy. Transylvánie, označovaná také jako Sedmihradsko, je historické území středního Rumunska. Najdete zde nejvyšší rumunské hory a jedny z nejhezčích rumunských památek. Krajem se tu nese příběh a legenda knížete Vlada Ţepeşe - Drákuly.

Navštívíme čtyři odlišné oblasti. Fagaraš, kde si projedeme slavnou Transfagarašskou magistrálu, známou i z pořadu Top Gear. Majestátní hřeben Piatra Craiului (Králův kámen), tvořený bělostnými vápenci, jehož hradba vyrůstá ze zelených lesů a kolmých soutěsek. Pohoří Bucegi se zvedá strmě a divoce nejvyššími útesy v Evropě z údolí řeky Prahovy a na vrcholových oblých pláních tvoří fantastické skalní útvary. Velkým lákadlem budou historické vesničky Sedmihradska s opevněnými kostely UNESCO a malebnou lidovou architekturou. V poznávací části programu se zaměříme i na sedmihradskou dvojici nádherných středověkých měst - Brašov a Sibiu. Stopy Drákuly nás zavedou na hrad Bran. Zrelaxujeme se také ve slaných jezírkách, jejichž voda při koupání nadnáší jako Mrtvé moře.

Jedná se o cyklistický zájezd, kde se střídají nenáročné cyklistické etapy s poznáváním kulturních i přírodních zajímavostí navštívených oblastí. Budeme se pohybovat v osídlených nížinách, ale i v horských oblastech po asfaltových nebo šotolinových cestách. V pohoří Bucegi pojedeme i po horských cestičkách v nadmořské výšce okolo 2000 m. Velká převýšení zdoláme za pomoci lanovky nebo s podporou autobusu. Průměrná délka etap je okolo 50 km, denní převýšení je v průměru 500 m. Většinu etap lze zkracovat. Kterýkoli den lze program vynechat a zařadit si odpočinek. Ubytovaní budeme na 2 místech v penzionech - v Predealu a v Cartişoaře, kde dostaneme místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 20-30 osob. Dopravu autobusem a ubytovaní máme společné s turistickým zájezdem Transylvánie.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna (u termínu 6294 i z Prahy kolem 13 hod, u termínu 6292 kolem 13 hod i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Rumunska. Prohlídka impozantního středověkého jádra historického Brašova obehnaného hradbami. Lanovkou na výhledovou horu Tâmpa s procházkou. Z Brašova vlakem do Predealu, ubytování v penzionu na 3 noci.
  • 3. den: Pohoří Bucegi: Lanovkou nebo džípy k chatě Babele (2200 m), okolo skalních „hřibů“ a útvaru Sfinga a nádherný sjezd do údolí k jeskyni Peştera Ialomiţei s atraktivním jeskynním klášterem až do horského střediska Sinaia. (↔ 60 km, ↑ 600 m, ↓ 1850 m)
  • 4. den: Z vesnice Zărnești přes rázovité vesničky v podhůří Piatra Craiului - Paltin, Holbav a Vulcan - do městečka Codlea. (↔ 55 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 5. den: Etapa přes horské vesničky Măgura a Peştera s netopýří jeskyní a velkolepými výhledy na majestátní vápencovou stěnu hřebene Piatra Craiului a pohoří Bucegi, až k rumunskému symbolu, fascinujícímu Drákulově hradu Bran (↔ 30 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Přejezd do Cârţişoary, ubytování v penzionu na 4 noci.
  • 6. den: Sjezd z horních partií pohoří Fagaraš od jezera Bâlea Lac (2030 m) klikatou silnicí Transfăgărăşan až do jeho podhůří ke klášteru ve vesnici Cârța. (↔ 65 km, ↑ 400 m, ↓ 1650 m)
  • 7. den: Etapa podhůřím Cindrel a zapadlým venkovem i s polními cestami do Ocna Sibiului - relaxace v solných jezírkách s koupáním jako v Mrtvém moři. (↔ 40 km, ↑ 150 m, ↓ 250 m)
  • 8. den: Malebné vesničky Sedmihradska Şomartin, Cincu a Cincșor s opevněnými kostely a vyhlídkami na pohoří Fagaraš. (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 9. den: Na kole ke klášteru Cârţişoara (↔ 10 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Po obědě odjezd. Návštěva okouzlujícího historického města Sibiu, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno kolem 8 hod).

Ubytování

7x v penzionech - 3x v Predealu, 4x v Cârţişoaře. Pokoje jsou s vlastním sociálním zařízením. V Predealu jsou pokoje 2-4lůžkové, v Cârţişoaře 2-5lůžkové a také 2lůžkové chatky se společným sociálním zařízením. Jistotu 2lůžkového pokoje na obou ubytováních vám zajistíme za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Na ubytování je k dispozici wifi.

Stravování

V penzionech dostaneme 7x místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Studená strava na den je z vlastních zásob. Čerstvé potraviny lze na místě dokupovat téměř každý den. Ceny v restauracích jsou v porovnání s českými horami podobné, stejně jako ceny potravin v obchodech, dráž je v pohoří Fagaraš.

Transylvánie na kole

Transylvánie na kole