Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou

Třeboňsko je lákavou a vyhledávanou oblastí pro cyklisty. Mohutné aleje na březích rybníků střídané rozlehlými lesními plochami oceníme zvláště v horkých letních měsících. Pojmy jako Třeboň, Jindřichův Hradec, Jemčina, Červená Lhota jsou kulturními lákadly stejně jako rybníky Svět, Rožmberk nebo Zlatá Stoka zajímavostmi technickými. Nezaměnitelný ráz krajiny je i jedním z důvodů, proč bylo toto území v roce 1977 vyhlášeno biosférickou rezervací UNESCO a v roce 1979 chráněnou krajinnou oblastí. Díky husté síti cyklostezek a plochému terénu je tato oblast předurčena pro pohodové cyklisty i rodiny s dětmi.

Čeká nás cyklistika na Třeboňsku - v nádherné oblasti se stovkami menších i větších navzájem propojených rybníků a dvěma vodáckými ikonami - řekami Lužnicí a Nežárkou. Délka denních etap je 35-55 km a souhrnné denní převýšení jen okolo 250 metrů. Hustá síť cyklostezek umožňuje doporučené trasy zkrátit, nebo naopak zdatnějšími cyklisty prodloužit. Odpoledne po dojezdu a večery pak strávíme v příjemném prostředí klidného penzionu na břehu řeky Nežárky, se zajištěnou polopenzí. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo hromadnou dopravou. Díky výhodné poloze našeho ubytování v srdci Třeboňska není potřeba se žádný den přesouvat auty, denně podnikneme okružní výlety. Vyrážet budeme vždy nalehko jen s malým batůžkem - hustá síť hospůdek a restaurací s venkovními zahrádkami je ideální příležitostí se zastavit na kávu, oběd nebo jiné občerstvení.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd do penzionu u Stráže nad Nežárkou, ubytování se. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Kulturní perly Třeboňska: příjemný okruh se zastávkami v Kardašově Řečici (cenný kostel s přístupnou věží), u renesančního vodního zámku Červená Lhota a v městské památkové rezervaci Jindřichův Hradec. (↔  55 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 3. den: Jihočeské rybníky: okruh lesy a po hrázích rybníků Svět a Rožmberk (největší rybník v ČR, postaven 1590 Jakubem Krčínem z Jelčan) i s návštěvou Třeboně, jihočeského města spjatého postupně s Rožmberky, Švamberky, Habsburky a Schwarzenberky. Zámek ve Stráži nad Nežárkou nám připomene dobu, kdy jej vlastnila a pobývala tady slavná operetní zpěvačka Ema Destinová. (↔  50 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 4. den: Meandry podél Nežárky: po lesních cyklostezkách kopírujících tok Nežárky do Veselí nad Lužnicí, zpět kolem rybníků propojených s druhou vodáckou klasikou - řekou Lužnicí (↔ 50 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Možnost prodloužení k další soustavě rybníků napojených na Zlatou stoku, se zastávkou u jednoho z nich „na tom bošileckým mostku“.
  • 5. den: Malebné Třeboňsko: klidnější jižní část s návštěvou Chlumu u Třeboně, známého sklárnami, zámkem s parkem i tvorbou básníka Františka Hrubína. (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)

Ubytování

Spát budeme 4x v penzionu Fähnrichův mlýn ve 2-4 lůžkových zrekonstruovaných pokojích s vlastním sociálním zařízením a wifi připojením. Příjemná restaurace v přízemí penzionu s předzahrádkou je pouze pro ubytované. V areálu objektu je k dispozici travnaté volejbalové hřiště, dětské hřiště s houpačkami, hrazdami a pískovištěm, 2 kajaky a 1 kánoe pro vodní turistiku, kroket, badminton, stolní tenis a malý plácek s brankami na minikopanou.

Stravování

V restauraci budeme mít připravenou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Večeře je složená z dvouchodového menu - polévka a hlavní jídlo. V jídelníčku je pamatováno na krajové speciality. Večer můžeme ve dvoře mlýna posedět na příjemné kryté terase v zahradní restauraci nebo venku u ohně. Obědy budeme řešit návštěvou hospůdek během etap.

Třeboňsko na kole

Třeboňsko na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Šumava na kole

Cyklistika panenskou přírodou hlubokých hvozdů, plání, ledovcových jezer, slatí, údolí řek a potoků

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, Slovácko, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Skalní města Adršpachu a Broumovska na kole

Pohodová cyklistika krajinou pískovcových skal

Orlické hory na kole

Cyklistika zapomenutým krajem strážce hor Rampušáka

Vltavská cyklostezka

Cyklistické putování od pramene Vltavy na Šumavě až po Slapy

Vysočina - Žďárské vrchy na kole

Cyklotoulky srdcem Vysočiny