Třeboňsko na kole

Cyklostezkami po hrázích rybníků, lužními lesy i kouzelnou jihočeskou krajinou

Třeboňsko je lákavou a vyhledávanou oblastí pro cyklisty. Aleje mohutných dubů na březích rybníků střídané rozlehlými lesními plochami oceníme zvláště v horkých letních měsících. Pojmy jako Třeboň, Jindřichův Hradec, Jemčina, Červená Lhota jsou kulturními lákadly stejně jako jsou rybníky Svět, Rožmberk nebo Zlatá Stoka zajímavostmi technickými. Nezaměnitelný ráz krajiny je i jedním z důvodů, proč bylo toto území v roce 1977 vyhlášeno biosférickou rezervací UNESCO, a následně v roce 1979 chráněnou krajinnou oblastí. Díky husté síti cyklostezek a rovinatému terénu je tato oblast předurčena pro pohodové cyklisty i rodiny s dětmi.

Čeká nás cyklistika na Třeboňsku - v nádherné oblasti se stovkami menších i větších navzájem propojených rybníků a dvěma vodáckými ikonami - řekami Lužnicí a Nežárkou. Délka denních etap je 35-55 km a souhrnné denní převýšení jen okolo 250 metrů. Hustá síť cyklostezek umožňuje doporučené trasy zkrátit, nebo naopak zdatnějšími cyklisty prodloužit. Odpoledne po dojezdu a večery pak strávíme v klidném prostředí místního penzionu na břehu řeky Nežárky, se zajištěnou polopenzí. Na místo se můžete dopravit vlastním autem nebo hromadnou dopravou. Díky výhodné poloze našeho ubytování v srdci Třeboňska není potřeba se žádný den přesouvat auty, denně podnikneme okružní výlety. Vyrážet budeme vždy nalehko jen s malým batůžkem - množství hospůdek a restaurací s venkovními zahrádkami je ideální příležitostí se zastavit na kávu, oběd nebo jiné občerstvení.

Program zájezdu

  • 1. den: Individuální příjezd do penzionu u Stráže nad Nežárkou, ubytování se. Večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Kulturní perly Třeboňska: příjemný okruh se zastávkami v Kardašově Řečici (cenný kostel s přístupnou věží), u renesančního vodního zámku Červená Lhota a v městské památkové rezervaci Jindřichův Hradec. (↔  55 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 3. den: Jihočeské rybníky: okruh lesy a po hrázích rybníků Svět a Rožmberk (největší rybník v ČR, postaven 1590 Jakubem Krčínem z Jelčan) i s návštěvou Třeboně, jihočeského města spjatého postupně s Rožmberky, Švamberky, Habsburky a Schwarzenberky. Zámek ve Stráži nad Nežárkou nám připomene dobu, kdy jej vlastnila a zde pobývala slavná operetní zpěvačka Ema Destinová. (↔  50 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 4. den: Meandry podél Nežárky: po lesních cyklostezkách kopírujících tok Nežárky do Veselí nad Lužnicí, zpět kolem rybníků propojených s druhou vodáckou klasikou - řekou Lužnicí, možnost koupání s průzračnou vodou a písečnou pláží ve Vlkovské pískovně (↔ 50 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Možnost prodloužení k další soustavě rybníků napojených na Zlatou stoku se zastávkou u jednoho z nich „na tom bošileckým mostku“.
  • 5. den: Malebné Třeboňsko: klidnější jižní část s návštěvou Chlumu u Třeboně, známého sklárnami, zámkem s parkem i tvorbou básníka Františka Hrubína. (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m)

Ubytování

Spát budeme 4x v penzionu Fähnrichův mlýn ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením a wifi připojením. Restaurace v přízemí penzionu s předzahrádkou je pouze pro ubytované. V areálu penzionu je k dispozici travnaté volejbalové hřiště, dětské hřiště s houpačkami, hrazdami a pískovištěm, 2 kajaky a 1 kánoe pro vodní turistiku, kroket, badminton, stolní tenis a malý plácek s brankami na minikopanou. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V restauraci budeme mít připravenou polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou bufetu, večeře je složená z dvouchodového menu - polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme ve dvoře mlýna posedět na kryté terase v zahradní restauraci nebo venku u ohně. Obědy budeme řešit návštěvou hospůdek během etap a s možnostmi ochutnání krajových specialit. Příjemné posezení nabízí i malý pivovar Šimanov nedaleko od našeho penzionu.

Třeboňsko na kole

Třeboňsko na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Murská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Nízkých Taur (Rakousko)

Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů

Jižní Morava - na kole krajem vína

Pálava, vinné sklepy a otevřená moravská srdce

Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk