Informace k zájezdu
Výstup na Triglav

Úvodní stránka zájezdu Výstup na Triglav ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Ferraty, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Budeme se pohybovat ve středně náročném terénu po horských stezkách. Je tedy potřebná určitá fyzická a psychická zdatnost a také jistá chůze. V horních partiích Triglavu nás čeká skalnatý terén a technicky snadná hřebenová zajištěná cesta (zajištění ocelovým lanem a místy kramlemi), která vyžaduje zvýšenou opatrnost a povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Jednotlivé túry přechodu nelze vynechat, ale je možné absolvovat jen základní varianty túr nebo si k nim naopak přidávat. Samotný výstup na vrchol Triglavu vynechat lze. V případě špatné předpovědi počasí na 4. den ráno je možné program upravit a zařadit výstup na vrchol Triglavu již 3. den odpoledne. S naším autobusem se uvidíme jen na začátku a konci přechodu, v autobusu si můžete ponechat případné věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Slovinsko
Koča pri Triglavskih Jezerih (1685 m)
Triglavski dom na Kredarici (2515 m)
Triglav (2864 m)
Blejska koča (1630 m)

Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s rostoucí nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Rána a večery bývají výrazně chladnější, počasí se může rychle a nečekaně změnit, většinou kolem poledne.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,340 Kč
Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte euro, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, vybrání hotovosti z bankomatu není možné. Výjimkou v letních měsících není ani sněžení.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Planinska zveza Slovenije: Triglav 1 : 25 000
 • Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
 • Freytag & Berndt: WK 141 Julské Alpy 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Slovinsko)

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
  • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
  • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), vložka do spacáku.
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Slovinsku
Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, 1000 Ljubljana
Tel: +3861/4202450
Fax: +3861/2839259
Nouzová linka: +386/41/679103
Email: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek: 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: po, st, pá: 09.00-12.00

Důležité telefony: Nouzové telefonní číslo, hasiči a zdravotní a záchranná služba: 112
Policie 113


Video ze zájezdu Výstup na Triglav 2016 - Marian Vozárik: