Informace k zájezdu
Výstup na Triglav

Úvodní stránka zájezdu Výstup na Triglav ( Slovinsko, Julské Alpy, Alpy, Ferraty, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Budeme se pohybovat ve středně náročném terénu po horských stezkách. Je tedy potřebná určitá fyzická a psychická zdatnost a také jistá chůze. V horních partiích Triglavu nás čeká skalnatý terén a technicky snadná hřebenová zajištěná cesta (zajištění ocelovým lanem a místy kramlemi), která vyžaduje zvýšenou opatrnost a povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Jednotlivé túry přechodu nelze vynechat, ale je možné absolvovat jen základní varianty túr nebo si k nim naopak přidávat. Samotný výstup na vrchol Triglavu vynechat lze. V případě špatné předpovědi počasí na 4. den ráno je možné program upravit a zařadit výstup na vrchol Triglavu již 3. den odpoledne. S naším autobusem se uvidíme jen na začátku a konci přechodu, v autobusu si můžete ponechat případné věci na zpáteční cestu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (zajištěná cesta) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním, které využijete i pro slevy na horských chatách.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.vreme.si/ (Slovinsko)
http://www.hribi.net/gora/koca_pri_triglavskih_jezerih/1/133
(Koča pri Triglavskih Jezerih 1685 m)
http://www.hribi.net/gora/triglavski_dom_na_kredarici/1/23
(Triglavski dom na Kredarici 2515 m)
http://www.hribi.net/gora/triglav/1/1
(Triglav 2864 m)

Budeme se pohybovat v oblasti horského podnebí, které je význačné ubýváním teploty vzduchu a přibýváním srážek s rostoucí nadmořskou výškou - je nutné být připraven na jakékoliv počasí. Rána a večery bývají chladnější, počasí se může rychle a nečekaně změnit, většinou kolem poledne.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete 2x platit za ubytování na horské chatě (23-27 € za noc, pro členy OEAV a ČHS 13-18 € za noc). Ceny za doporučené stravování na chatách: snídaně stojí 6-8 €, polévky 5-9 €, hlavní jídlo od 8-15 €.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte euro, na zájezdu není možnost oficiální směny. Kartou lze platit pouze při cestě tam a zpět na benzinkách, vybrání hotovosti z bankomatu není možné. Vaše výdaje na místě závisí, jak vydatně se budete stravovat na horských chatách. Více informací je v kapitole stravování. Na útratu (jídlo, pití, ubytování, …) lze doporučit celkem částku cca 100 €. Je třeba si vzít finanční rezervu dle vašeho uvážení.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Planinska zveza Slovenije: Triglav 1 : 25 000
Sidarta: Julijske Alpe 1 : 50 000
Freytag & Berndt: WK 141 Julské Alpy 1 : 50 000

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad


Zobrazit místo Výstup na Triglav na větší mapě

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství euro, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku na chaty, batoh cca 40 l na přechod hor po chatách, povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Doporučené vybavení na ferraty (viz níže), čelovka, teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, minimalistické hygienické potřeby, toaletní papír, malý ručník, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, na ferraty je vhodné volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh (pláštěnka typu ponča, která zakryje vás i batoh je na ferraty nevhodná). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na noc na chatu. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (zejména do busu). Na chatách bývají přezůvky.
Strava: Doporučujeme kupovat si snídaně a večeře na chatách. Vařit na chatách příliš nedoporučujeme, bylo by třeba tam vynést vlastní vařič a ešus a vařit lze jedině venku, ne v chatě. Také viz kapitola stravování. Na den si vezměte studenou stravu z ČR: chleba, kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiku, trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny... Co se pití týče, na chatách je (kromě piva :-)) voda, vodu budeme postupně doplňovat nebo si ji kupovat. S sebou vezměte láhev nebo hydrovak na celý den, tedy o objemu cca 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. Pro případ nouze je vhodný prostředek na dezinfekci pitné vody (např. Sanosil). A slivovice :-) Zásobu vody na úvodní výstup si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.

2) Jisticí postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
• Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
• Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
• Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

Video ze zájezdu Výstup na Triglav 2016 - Marian Vozárik: