Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Majestátní hora Triglav (2864 m) je nejvyšším vrcholem Julských Alp a Slovinska. Během prodlouženého víkendu poznáme nejkrásnější partie tohoto pohoří - z údolí řeky Soči budeme stoupat až pod vrchol slovinské národní hory, která je domovem stejnojmenného slovanského boha. V srdci Triglavského národního parku nás čekají modrá jezera s průzračnou vodou, bělostné a skalnaté štíty, rozkvetlé louky, pohostinné horské chaty a snad spatříme i kozorožce, obyvatele místních hor.

Jedná se o čtyřdenní přechod ve středně náročném terénu po horských stezkách a v horních partiích Triglavu také skalnatým terénem po místy exponované, ale technicky snadné zajištěné cestě. Na túrách strávíme denně 7-9 hodin s převýšením 1300-2200 m v součtu nahoru i dolů (náročnost podrobněji). Pro výstup po zajištěné cestě na Triglav musíme mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme tři noci na horských chatách, kde doporučujeme využít nabídky stravování. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 23 hod z Brna, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od řeky Soči v Trentě celodenní výstup přes sedlo Čez Dol (1632 m) na chatu Zasavska koča na Prehodavcih (2 069m) (6 hod, ↑ 1400 m, ↓ 100 m). Navíc možný výstup na vrchol Zadnja Lopa (2115 m) (+1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m) nebo k jednomu z okolních jezírek.
  • 3. den: Přes Sedlo Hribarice (2365 m) a Dolič (2164 m) na chatu Triglavski dom na Kredarici (2515 m) (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 200 m). Navíc možný vrchol Kanjavec (2569 m) (+1,5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Dle předpovědi počasí možný výstup na Triglav již tento den.
  • 4. den: Výstup po technicky snadné hřebenové zajištěné cestě na nejvyšší vrchol Slovinska Triglav (2864 m). Zpět na chatu Triglavski dom na Kredarici a sestup přes Konjsko sedlo na chatu Vodnikov dom a dále úbočím hřebene Tosc a Draski vrh na chatu Blejska koča (1630 m) (8-9 hod, ↑ 600 m, ↓ 1400 m).
  • 5. den: Sestup z chaty Blejska koča přes planinu Kranjska dolina do kouzelné soutěsky Pokljuška soteska a vesnice Krnica (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 1100 m). Po poledni odjezd do ČR, příjezd do Brna v nočních hodinách (do 23 hod).

Ubytování

3x na horské chatě - první noc na Zasavska koča na Prehodavcih, druhou noc na Triglavski dom na Kredarici a třetí noc na Blejska koča. Spí se na matracích ve společné noclehárně. Teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je třeba vlastní vložka do spacáku (je možné si ji však za cca 4,5 € koupit na chatě). Na chatách nejsou sprchy, pouze umývárny, které jsou omezeně použitelné, podle aktuálního stavu vody v horách. Všechny odpadky se musí snést zpět do údolí, na chatách je možné vyhazovat pouze odpad, který se zakoupí na chatě. K dispozici jsou přezůvky, není třeba si nosit svoje. Na chatách je omezená možnost dobíjet baterie, redukce není třeba.

Stravování

Doporučujeme si kupovat večeře a snídaně na chatách. Snídaně na chatě stojí 6-8 €, polévky 5-9 €, hlavní jídlo 8-15 €, káva a čaj 2-3 €, pitná voda cca 2,50-4 € (1,5 l). Pokud si chcete vařit sami, což příliš nedoporučujeme, potřebujete vlastní vybavení na vaření včetně vařiče, které si musíte během celého zájezdu nosit s sebou. Vařit pak lze jen venku, ne v chatách. Dokupovat základní potraviny nebude během zájezdu možné.

Výstup na Triglav

Výstup na Triglav

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Vrcholy Julských Alp

Horské túry v nejvyšších slovinských horách s výstupem na Triglav

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Vrcholy západních Zillertálských Alp

Přechod po chatách v západní části Berliner Höhenweg

Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)