Informace k zájezdu
Ukrajina - kurz zimního táboření

Úvodní stránka zájezdu Ukrajina - kurz zimního táboření ( Ukrajina, Karpaty, Zakarpatská Ukrajina, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Kurzy )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Obtížnost zájezdu bude volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření, kvalitní vybavení a dostatečnou fyzičku. Náročnost zájezdu je však do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Trasa přechodu je volena tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce 1000-1900 m. Pro pohyb v terénu v této oblasti se nejvíce osvědčily sněžnice (více než skialpy). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. S naším autobusem se rozloučíme 2. den odpoledne a setkáme 5. den v Jasini a 8. den při odjezdu domů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://hory-doly.blogspot.com/2009/02/ukrajina-pocasi-snih.html

MĚNA A KAPESNÉ

Peníze budete potřebovat na nákup potravin a občerstvení (tuhé i tekuté), případně na suvenýry.
Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách jsou nižší než v ČR. Příklady cen v UAH: jídlo v hospodě 30-55 UAH, boršč 25 UAH, šašlik 70-80 UAH, pivo 16-20 UAH, vodka 50-70 UAH/lahev.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je hřivna - UAH (= 100 kopějek). Pro výměnu ukrajinských hřiven jsou nejvhodnější EUR nebo USD (jen nové nepoškozené bankovky). Výměna peněž je možná až na hraničním přechodu na Ukrajinu, nebo v Mukačevu (druhý den zájezdu). Hřivny můžete získat i z bankomatů v Jasini (5., 7. a 8. den).

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).
Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
AURIUS - Svidovec, Černa Hora, 1 : 50 000.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 60-70l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech.
V autobusu si můžete nechat v tašce věci na cestu na Ukrajinu a domů, případně i na převlečení 5. den, kdy se potkáme s busem.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní pas, měna příslušné země nebo eura, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh. Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení jako je teplé oblečení, kvalitní obuv, stan, spacák, vhodná karimatka pro zimní období (která nezamrzá), vařič a palivo (v případě použití benzínového vařiče si palivo načerpejte již v ČR). Plynový vařič zamrzá dříve než benzinový (pokud mu však dáte přednost, používejte bombu se zimní směsí). Sněžnice (po mnoha zkušenostech jsou pro tento zájezd nejlepší plastové s kloubem a hroty) a teleskopické hole se zimními talířky. Sněžnice se nám pro pohyb v terénu v této oblasti osvědčily více než běžky nebo skialpy. Počítejte s tím, že noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 450 Kč, lavinová výbava 700 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA) uveďte v poznámce přihlášky.
Doporučené vybavení: Žďárák (bivakovací vak), láhve na vodu, termoska, věci osobní hygieny, turistický ručník a toaletní papír, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, zapalovač, ešus, lžíci, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, tužka, zápisník, fotoaparát, kvalitní čelovka, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové, NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), telefon a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu), …
Oblečení: Termoprádlo na den i noc a kvalitní obuv v bezproblémovém stavu včetně dobrých ponožek (minimálně tři páry), 2x rukavice, návleky, teplá čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení, a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), ... Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Dehydrovaná strava, nebo jídlo typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, polévky, paštiky, sušené maso, energetické tyčinky, koření, rozpustné multivitaminové tablety s minerály, hroznový cukr, čaje, slivovice, … Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Potraviny je nutné vézt z ČR jen na první čtyři dny. 5. den je možné jídlo dokoupit na místě (ceny v obchodech jsou nižší než v ČR). Dehydrovanou stravu na přechod na Ukrajině nekoupíte. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství! Z ČR si vezměte také jídlo na cestu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Hrežík - Ukrajina - kurz zimního táboření 2016, Ukrajina - kurz zimního táboření 2017, Jan Burian - Ukrajina - kurz zimního táboření 2017.

Video ze zimního přechodu na sněžnicích Svidovecké a Krásné poloniny - Aleš Konečný 2015