Informace k zájezdu
Velebit a Paklenica

Úvodní stránka zájezdu Velebit a Paklenica ( Chorvatsko, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Podnikneme čtyřdenní přechod pohoří Velebit s noclehy na horských chatách, kde je většinou možné i stravování - díky tomu lze zásadně ušetřit na váze a jít po celou dobu přechodu jen s malým batohem. Poté se přesuneme autobusem do kempu u moře ve Starigradu, kde budeme spát 3 noci buď ve vlastních stanech, nebo si můžete připlatit za ubytování v apartmánech. V kempu dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně a budeme odtud po další 3 dny vyrážet na jednodenní programy - nejprve je zařazen 1 odpočinkový den s fakultativní plavbou na Kornatské ostrovy a dále 2 celodenní horské túry. Přechod Velebitu i túry v oblasti Paklenice jsou celkově středně náročné. Při denních etapách na přechodu Velebitu si po většinu dní můžete svou náročnost volit - výstupy na většinu vrcholů a zacházky do skalních měst jsou fakultativní. Délka denních etap a převýšení jsou různorodé a často volitelné, 5-10 hodin včetně přestávek s převýšením nejčastěji 1000-1600 m v součtu nahoru a dolů. Nelze zkrátit delší etapu 4. den, kdy nás čeká túra cca 27 km, ovšem bez náročnějšího převýšení. Po dobu pobytu v kempu ve Starigradu si můžete kdykoliv zařadit vlastní odpočinkový program - koupání v moři či objevování přímoří či podhůří Paklenice - fíky, mandloně, kamenné zídky, kamenné vesničky, ... Chůze po některých horských stezkách a překonávání skalnatých úseků (Rožanski a Dabarski kukovi, Malá Paklenica, Bojinac) vyžaduje zvýšenou opatrnost, všechny tyto úseky však lze případně vynechat. S autobusem se rozloučíme 2. den ráno a znovu se potkáme 5. den odpoledne po přechodu Velebitu. Během přechodu budeme mít v autobusu uloženy všechny nepotřebné věci, hlavně stany, spacáky a karimatky, které pak využijeme v kempu. V kempu bude autobus společně s námi.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://meteo.hr/ (Chorvatsko),
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Velebit/forecasts/1000 (Velebit 1000 m),
http://www.weatheronline.co.uk/Croatia/Zavizan.htm (Dom Zavižan),
http://prognoza.hr/tri_karta_e.php?id=tri¶m=nacionalni_parkovi&code=Starigrad-NP_Pakleni (Paklenica).

Počasí v horách je proměnlivé - v září může být i překvapivě chladno, zcela odlišně od vyšších teplot na jadranském pobřeží. V horách je třeba být připraven na teploty v širokém rozsahu 5-30 °C. Počítejte nejen se slunečnem, ale také s deštěm či místním velmi silným větrem bórou.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete platit vstupné do národních parků celkem cca 120 kun. Fakultativní výlet na Kornatské ostrovy stojí cca 260 kun. Vaše další výdaje záleží na tom, zda budete využívat doporučenou stravu na chatách (100 - 120 kun), kolik budete na místě dokupovat jídla, zda si ve Starigradu zajdete do restaurace. Potraviny jsou v Chorvatsku zhruba 1,5-2x dražší než u nás, podobné je to s cenami v restauracích. Vaše útrata na místě může být velmi variabilní, cca mezi 80 - 120 €. Každému doporučujeme si k předpokládané útratě s sebou navíc vzít asi 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: V Chorvatsku se platí chorvatskou kunou, omezeně na pobřeží lze i eurem. Chorvatské kuny lze běžně sehnat v českých směnárnách. Je nutné v ČR vyměnit chorvatské kuny, po příjezdu na místo totiž není před horským přechodem možnost výměny eur za kuny. Doporučujeme mít valuty v menších papírových bankovkách. Výběr z bankomatu je možný ve Starigradu (od 5. dne večer). Platit kartou lze jedině na cestě tam a zpět na benzinkách, na místě platit kartou většinou nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve větších knihkupectvích nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
SMAND Planinarska karta: 16a - NP Sjeverni Velebit 1 : 30 000, 17 - Srednji Velebit 1 : 30 000, 19 - Nacionalni park Paklenica 1 : 30 000
Knižní průvodci:
Ivo Petr: Slovinské a chorvatské hory, nakl. Mirago (kroužková vazba)
Chorvatsko - Kvarner a severní Dalmácie, nakl. Kartografie Praha

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si při túrách při přechodu hor po chatách ponesete všechny potřebné věci na zádech, snažte se ušetřit na váze, neberte s sebou nic, co nutně nepotřebujete. Je třeba batoh vhodný pro vícedenní přechody hor po chatách o objemu cca 30-40 l. Věci do kempu zabalte zvlášť, ideálně do sportovní či cestovní tašky.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství cizí měny, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, čelovka. Na přechod po chatách: vložka do spacáku (povinná z hyg. důvodů, příp. lehký spacák; deky jsou na chatách k dispozici). Do kempu: stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka), lehký spacák (u moře bývá i v noci teplo).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, mýdlo, toaletní papír, plavky, ručník, mapy (odkaz v kap. Mapy a literatura), malý batůžek (na palubu busu a jednodenní výlety - malý, skladný), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci), návleky, oblečení na noc na chaty a do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Zájezd lze absolvovat i v lehčích trekových botách. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu, do kempu).
Strava: Jedná se o přechod hor po chatách a jednodenní túry z kempu, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy - také viz kapitola stravování. Doporučujeme využívat večeře a snídaně nabízené na chatách Zavižan a Alan. Večeři a snídani na chatě Ravni Dabar je třeba mít vlastní (kuchyňka s vařičem a s nádobím je k dispozici). Vlastní vařič není důvod brát a jeho vláčení s sebou nedoporučujeme. V kempu vás čeká 3x polopenze z naší polní kuchyně (snídaně, večeře o 2 chodech), s sebou si do kempu vezměte: jídelní misku či ešus + lžíci či příbor + hrníček na pití. Před přechodem hor ani během přechodu hor nebude na místě možnost nákupu potravin. S sebou z ČR si proto na přechod hor vezměte: 1x večeři na chatu Ravni Dabar (např. 1x Dobrý hostinec či obdobnou lehkou dehydrovanou stravu), studenou stravu na 4 dny přechodu hor + 1 snídani: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem; ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2 - 3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. V horách je obecně vody nedostatek, ale pitná voda (dešťová) k doplnění je na chatách k dispozici. Vhodné je mít prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje, šumivé vitamíny do vody, trochu čaje. A slivovici :-) Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotogalerie z minulých zájezdů Velebit a Paklenica: Jirka Tesař - Velebit 2006, Lucie Szotkovská - Velebit a Paklenica 2007.