Velebit a Paklenica

Chorvatské hory s noclehy na chatách i odpočinek u moře

Poznejte s námi Chorvatsko trochu jinak než jen jako lenošení na pláži u moře. Hradba pobřežního pohoří Velebit, které možná znáte z pohledu ze silniční magistrály, ukrývá zářivě bílé skály bizarních skalních měst, horské louky, propasti na krasových planinách, hluboké vápencové soutěsky a překrásné vyhlídky na modré vody Jadranu, v nichž se samozřejmě také vykoupeme.

NP Severní Velebit - právě zde se nachází to nejzajímavější z celého pohoří. V délce asi 50 km se táhne Premužičova stezka, jež je místy doslova vylámaná ve skále. Je to království skal, které v takové koncentraci budeme jinde hledat marně. Skalní bludiště Rožanski a Dabarski kukovi tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Vítr a voda zde vymodelovaly skalní okna a brány a při troše fantazie rozeznáváme v kameni podoby bájných zvířat a postav. NP Velika a Mala Paklenica - v obou soutěskách není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodného světa hor, který leží v bezprostřední blízkosti moře. NP Kornatské ostrovy - plavba mezi snad nejhezčími ostrůvky Středomoří je skvělou příležitostí k odpočinku.

Podnikneme čtyřdenní přechod pohoří Velebit s noclehy na horských chatách, kde je většinou možné i stravování - díky tomu lze zásadně ušetřit na váze a velikosti batohu a jít nalehko. Poté se přesuneme na 3 noci do kempu u moře ve Starigradu, kde budeme spát buď ve vlastních stanech, nebo za příplatek v apartmánech. V kempu dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně a budeme odtud po další 3 dny vyrážet na program nebo odpočívat u moře. Přechod Velebitu i túry v oblasti Paklenice jsou celkově středně náročné. Délka denních etap a převýšení jsou různorodé a často volitelné, 5-10 hodin včetně přestávek s převýšením nejčastěji 1000-1600 m nahoru a totéž dolů. Ve skupině bývá do 15 osob. Dopravu a část programu budeme mít společné se zájezdy Národní parky, hory a moře Chorvatska a Chorvatské národní parky na kole.

Aktuálně - vstup do Chorvatska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna (u termínu 3403 i z Prahy - kolem 16 hod a Břeclavi - kolem 20 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Ranní příjezd do chorvatských hor. Začátek čtyřdenního přechodu Velebitu: Z vesnice Krasno Polje (800 m) výstup do NP Severní Velebit na chatu Dom Zavižan (1600 m) (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 100 m). Pro zájemce výstup na okolní vrcholky Vučjak (1644 m), skalnatý Balinovac (1602 m) a V. Zavižan (1676 m), návštěva Velebitské botanické zahrady (+ 1hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 3. den: Po Premužičově stezce s možnou odbočkou na Gromovaču (1676 m) do kamenného bludiště Rožanski kukovi (5-6 hod, ↑ 200 m, ↓ 450 m). Dále kolem vrcholů Crikvena a Seravski vrh na chatu Alan (1345 m). Cestou navíc možný náročnější výstup na skalnatý Vratarski Kuk (1676 m). (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m)
 • 4. den: Dlouhý přechod s nádhernými výhledy na moře přes Skorpovac až ke skalnímu městu Dabarski kukovi na chatu Ravni Dabar (750 m) (9-10 hod, ↔ 27 km). Možný výstup na výhledovou skalnatou dominantu Bačič Kuk (1304 m). (+1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m)
 • 5. den: Přes sníženinu Crni Dabar do sedla Baške Oštarije (922 m) (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 400 m). V závěru lze volitelně projít skalním městem Dabarski kukovi přes skalnaté vrcholky „kuky“ a travnaté výhledové Ljubičko Brdo (1326 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Setkání s autobusem, přejezd do Starigradu. Ubytování v kempu na 3 noci, koupání v moři.
 • 6. den: Odpočinkový den - NP Kornatské ostrovy: Celodenní fakultativní plavba lodí z Murteru světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání. Nebo relax a koupání na plážích ostrova Murter, s podporou autobusu poznávání ostrova a přilehlé pevniny.
 • 7. den: Celodenní túra v překrásném skalním labyrintu Bojinac. Fantastické skalní útvary, palicovitý Jagin Kuk a nejvyšší Bojin Kuk (1121 m). (9 hod, ↑ 550 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Vzhůru úzkou soutěskou Mala Paklenica, přechod přes Njive Lekine na výhledový vrchol Aniča Kuk (711 m), sestup do soutěsky Velika Paklenica (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Poslední koupání v moři, večerní odjezd.
 • 9. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v ranních hodinách).

Zájezd č. 340 je o 3 dny kratší: z výše uvedeného programu je vynechán 6., 7. a 8. den.

Ubytování a nocování

3x na horských chatách a 3x v kempu u moře (mimo zájezd č. 340). Chaty jsou jednoduché - spí se ve společných noclehárnách, je potřeba vlastní lehký spacák, není zde sprcha, umýt se však lze vodou z rezervoárů či sudů před chatou. Po zbytek zájezdu spíme v kempu ve Starigradu. Je tedy třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku, které budete mít při přechodu hor uložené v autobusu. Za příplatek je možné si pro pobyt v kempu objednat ubytování ve 2-4lůžkových apartmánech s vlastní koupelnou, WC a kuchyňkou.
Příplatky za apartmány pro termín č.3403: 2lůžkový apartmán 1000 Kč/os., 3lůžkový 700 Kč/os., 4lůžkový 600 Kč/os.
Příplatky za apartmány pro termín č.3405: 2lůžkový apartmán 1500 Kč/os., 3lůžkový 1150 Kč/os., 4lůžkový 900 Kč/os

Svůj zájem o ubytování v apartmánech uveďte do přihlášky .

Stravování

Při přechodu hor je třeba si obstarat vlastní jídlo i vaření na chaty Zavižan a Ravni Dabar (2. a 4. noc). Pouze na chatě Alan (3. noc) využijeme místní snídani a večeři za cca 70 HRK celkem. Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR, před a během přechodu hor nelze dokupovat zásoby. Voda je na chatách k dispozici (dešťová používaná jako pitná nebo ke koupi balená). Na chatách je možné zakoupit nealko nápoje za 15 HRK a pivo za 10-13 HRK. Po dobu pobytu v kempu ve Starigradu (mimo zájezd č. 340) dostaneme 3x polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná večeří 5. den a končí snídaní 8. den. Ve Starigradu od 5. dne večer je možné pravidelně dokupovat potraviny. Před odjezdem 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Velebit a Paklenica

Velebit a Paklenica

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie