Velebit a Paklenica

Chorvatské hory s noclehy na chatách i odpočinek u moře

Poznejte s námi Chorvatsko trochu jinak než jen jako lenošení na pláži u moře. Hradba pobřežního pohoří Velebit, které možná znáte z pohledu ze silniční magistrály, ukrývá zářivě bílé skály bizarních skalních měst, horské louky, propasti na krasových planinách, hluboké vápencové soutěsky a překrásné vyhlídky na modré vody Jadranu, v nichž se samozřejmě také vykoupeme.

NP Severní Velebit - právě zde se nachází to nejzajímavější z celého pohoří. V délce asi 50 km se táhne Premužičova stezka, jež je místy doslova vylámaná ve skále. Je to království skal, které v takové koncentraci budeme jinde hledat marně. Skalní bludiště Rožanski a Dabarski kukovi tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Vítr a voda zde vymodelovaly skalní okna a brány a při troše fantazie rozeznáváme v kameni podoby bájných zvířat a postav. NP Velika a Mala Paklenica - v obou soutěskách není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodného světa hor, který leží v bezprostřední blízkosti moře. NP Kornatské ostrovy - plavba mezi snad nejhezčími ostrůvky Středomoří je skvělou příležitostí k odpočinku.

Podnikneme čtyřdenní přechod pohoří Velebit s noclehy na horských chatách, kde je někdy možné i stravování - díky tomu lze ušetřit na váze a velikosti batohu a jít téměř nalehko. Poté se přesuneme na 3 noci do kempu u moře ve Starigradu, kde budeme spát ve vlastních stanech. V kempu dostaneme chorvatskou polopenzi z naší polní kuchyně, která se úzce pojí s lokálními chutěmi a chorvatskými specialitami. Odtud budeme také po další 3 dny vyrážet na program nebo odpočívat u moře. Přechod Velebitu i túry v oblasti Paklenice jsou celkově středně náročné. Délka denních etap a převýšení jsou různorodá a často volitelná, 5-10 hodin včetně přestávek s převýšením nejčastěji 1000-1600 m nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Ve skupině bývá do 15 osob. Dopravu a část programu budeme mít společné s dalšími zájezdy do Chorvatska.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna (u termínu 3405 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Ranní příjezd do chorvatských hor. Začátek čtyřdenního přechodu Velebitu: Z vesnice Krasno Polje (800 m) výstup do NP Severní Velebit na chatu Dom Zavižan (1600 m) (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 100 m). Pro zájemce výstup na okolní vrcholky Vučjak (1644 m), skalnatý Balinovac (1602 m) a V. Zavižan (1676 m), návštěva Velebitské botanické zahrady (+ 1hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 3. den: Po Premužičově stezce s možnou odbočkou na Gromovaču (1676 m) do kamenného bludiště Rožanski kukovi (5-6 hod, ↑ 200 m, ↓ 450 m). Dále kolem vrcholů Crikvena a Seravski vrh na chatu Alan (1345 m). Cestou navíc možný náročnější výstup na skalnatý Vratarski Kuk (1676 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 4. den: Dlouhý přechod s nádhernými výhledy na moře přes Skorpovac až ke skalnímu městu Dabarski kukovi na chatu Ravni Dabar (750 m) (9-10 hod, ↔ 27 km, ↑ 100 m, ↓ 700 m). Možný výstup na výhledovou skalnatou dominantu Bačič Kuk (1304 m) (+1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 5. den: Přes sníženinu Crni Dabar do sedla Baške Oštarije (922 m) (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 400 m). V závěru lze volitelně projít skalním městem Dabarski kukovi přes skalnaté vrcholky „kuky“ a travnaté výhledové Ljubičko Brdo (1326 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Setkání s autobusem, přejezd do Starigradu. Ubytování v kempu na 3 noci, koupání v moři.
 • 6. den: Odpočinkový den - NP Kornatské ostrovy: Celodenní fakultativní plavba lodí z Murteru světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání. Nebo relax a koupání na plážích ostrova Murter, s podporou autobusu poznávání ostrova a přilehlé pevniny.
 • 7. den: Celodenní túra v překrásném skalním labyrintu Bojinac. Fantastické skalní útvary, palicovitý Jagin Kuk a nejvyšší Bojin Kuk (1121 m). (9 hod, ↑ 550 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Vzhůru úzkou soutěskou Mala Paklenica, přechod přes Njive Lekine na výhledový vrchol Aniča Kuk (711 m), sestup do soutěsky Velika Paklenica (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Poslední koupání v moři, večerní odjezd.
 • 9. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v ranních hodinách).

Zájezdy s odjezdem z Prahy a z Ostravy mají změněný 6. a 8. den:

 • 6. den: Odpočinkový den - NP Kornatské ostrovy: Celodenní fakultativní plavba lodí z Murteru světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání. Nebo vzhůru úzkou soutěskou Mala Paklenica, přechod přes Njive Lekine na výhledový vrchol Aniča Kuk (711 m), sestup do soutěsky Velika Paklenica (9 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 8. den: Ranní odjezd z kempu. NP Plitvička jezera - to nejkrásnější, co chorvatská příroda stvořila. Svět modravých jezírek s průzračnou vodou plnou ryb, travertinové kaskády, „Padající vody“ a „Stříbrné jezero“ ze známé Mayovky (4 hod). Večerní odjezd.

Ubytování a nocování

3x na horských chatách a 3x v kempu u moře. Chaty jsou jednoduché - spí se ve společných noclehárnách, je potřeba vlastní lehký spacák nebo vložka do spacáku. Na chatách není sprcha, umýt se však lze vodou z rezervoárů či sudů před chatou. Po zbytek zájezdu spíme v kempu ve Starigradu. Je tedy třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku, které budete mít při přechodu hor uložené v autobusu.

Stravování

Při přechodu hor je třeba si obstarat vlastní jídlo i suroviny na vaření na chaty Zavižan a Ravni Dabar (2. a 4. noc). Na obou chatách je možné využít jejich vybavenou kuchyňku (na chatě Zavižan za poplatek cca 2 EUR). Pouze na chatě Alan (3. noc) je možné využít místní polopenzi. Cena snídaně je cca 4-5 EUR a cena večeře cca 5-8 EUR. Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR, před a během přechodu hor nelze dokupovat zásoby. Voda je na chatách k dispozici (dešťová používaná jako pitná nebo ke koupi balená). Na chatách je možné zakoupit nealko nápoje nebo pivo za cca 3 EUR. Po dobu pobytu v kempu ve Starigradu dostaneme 3x chorvatskou polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná večeří 5. den a končí snídaní 8. den. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a celá polopenze bude zaměřená na chorvatskou kuchyni. Polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: sýry, mořské plody, ovoce, zeleninu a další lokální speciality, které jsou pro Chorvatsko typické. Ve Starigradu od 5. dne večer je možné pravidelně dokupovat potraviny. Před odjezdem 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2-3x dráž.

Velebit a Paklenica

Velebit a Paklenica

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Korsika - přechod GR 20

Severní část nejkrásnějšího treku v Evropě

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie