Informace k zájezdu
Vietnam

Úvodní stránka zájezdu Vietnam ( Vietnam, Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Akce je kombinací turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Pro účast na zájezdu je třeba smysl účastníků pro dobrodružství. Všechny pěší túry jsou nalehko - jen s malým batohem, formou kratších výletů spojených s návštěvami pagod, chrámů, jeskyní, vodopádů, vesniček. Túry a výlety se svou délkou a převýšením jsou méně náročné, ovšem jejich náročnost může zvyšovat subtropické klima s vyšší vlhkostí vzduchu, která je výraznější v jižnějších částech severního Vietnamu. V Sapě je klima horského charakteru. Túry jsou většinou náročnosti 1-2, chůzí denně strávíme 2-6 hodin s převýšením 200-500 metrů ve výstupu. Výjimkou je dvoudenní výstup na nejvyšší horu Vietnamu Fansipan náročnosti 2-3. První den se vystoupá do kempu 900 výškových metrů. Následující den vystoupáme 600 výškových metrů a sestoupáme 1500 výškových metrů zpět, sestup je možné zkrátit lanovkou. Kromě pěších výletů pojedeme jeden den cca 20 km na kole mírně zvlněnou krajinou. Na kajacích budeme mít možnost prozkoumat jinak nedostupné mořské jeskyně a tunely. Předchozí zkušenost s jízdou na kajaku není nutná. Vzhledem k míře rozvoje oblasti mohou být některé přesuny místní dopravou dobrodružnější. Pojedeme v malé skupině většinou do 14 cestovatelů.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:

Jih země se vyznačuje tropickým monzunovým podnebím, teplým a vlhkým. Ovšem sever Vietnamu, kde se budeme pohybovat, leží v subtropech. Počasí v severním Vietnamu je obecně chladnější než v jižním Vietnamu a v ostatních zemích jihovýchodní Asie ve stejné zeměpisné délce. Doporučované měsíce k cestování na severu jsou září až duben. Je to suché období, kdy spadne méně srážek než v letních měsících a teploty jsou příjemné. Hodně chladné měsíce jsou na severu prosinec a leden. Od září do listopadu a od března do dubna je v severním Vietnamu dobré počasí na treky, může ovšem i pršet a být mlha, teploty jsou proměnlivé, průměrné teploty se pohybují mezi 13-22 °C. Na vrcholu hory Fansipan je třeba být připravený na teplotu třeba i jen mezi 5-10 °C. Březen, duben, říjen a listopad jsou nejlepší měsíce pro výstup na Fansipan.V Hanoji a v Ninh Binh v listopadu začíná a v dubnu končí období sucha a může občas zapršet, průměrné teploty jsou kolem 25 °C. Na ostrově Cat Ba je obecně klima příjemné, některé dny, když od moře fouká, může být i chladněji.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1000 VND (vietnamský dong) = 0,95 Kč (červenec 2023), 1 USD (dolar) = 23,768 Kč
Výměna peněz: Mince se již nepoužívají. Nejmenší bankovka je 200 dongů a největší 500 000 dongů. Vietnamské dongy si buď vyměníte ve směnárně nebo vyberete z bankomatů. Nejvhodnější a nejlépe směnitelnou cizí měnou je USD. Vyměnit lze určitě bez problémů i EUR, ale měnit USD je vhodnější, rozšířenější a může to být kurzově i výhodnější. Americkými dolary se dá ve Vietnamu i platit, ovšem většinou se USD akceptují jen za větší platby - zpravidla platby za tour a jiné služby v cestovním ruchu. Vy budete téměř všude platit v místní měně, v donzích - v krámcích, v restauracích i skoro všude jinde. Většina bankomatů akceptuje Visa nebo MasterCard a je omezena relativně nízkým limitem (2 000 000 - 8 000 000 dongů/výběr, ty vyšší limity mívají třeba banky ANZ, Citibank, ... ). Kartou lze platit minimálně, jenom v některých obchodech a restauracích ve větších městech, i na to se však nelze spoléhat.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme např. tyto originální mapy:

  • Vietnam, Laos, Cambodia 1 : 900 000 (Freytag a Berndt)

Knižní průvodci:

  • Vietnam, Lonely Planet (Svojtka), česky, vydání 2014
  • Vietnam, Rough Guides (JOTA), česky, vydání 2014
  • Vietnam - Poznejte, Lingea, česky, 2016
  • Vietnam, Kambodža, Laos a Severní Thajsko, Lonely Planet, česky, 2018

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si off-line tyto 4 oblasti Vietnamu: Hanoj, Ninh Binh, Lao Cai a Haiphong.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Pokrytí signálem je většinou bezproblémové. Jedinou výjimkou jsou hodně odlehlá místa v horách.

Nabíjení: Baterie lze dobíjet na všech ubytování kromě chatek pod Fansipanem. Adaptér do zásuvek není potřeba, ve Vietnamu sice narazíte na více typů zásuvek (i na americký a britský typ), ale snad na každém pokoji v severním Vietnamu je zásuvka téměř totožná s evropskou, do níž lze strčit naši klasickou dvoukolíkovou zástrčku. Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít i rozdvojku do zásuvky. Na zásuvky není nutná redukce.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh na záda, doporučený objem 40-50 l; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější. Jako hlavní zavazadlo může být i kufr, počítejte ale s tím, že může nastat situace, kdy ho budete přenášet až 1 km po horší cestě. Hlavní zavazadla budeme mít buď uložené na ubytování, nebo se s námi povezou místní dopravou.
  • Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50 % nebo Predator forte 25%)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Ve vyšších polohách potřebujete nezbytně teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, teplejší mikina. Připravte se i na občasný déšť - lehké nepromokavé kalhoty a hlavně nepromokavá bunda; pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky
  • Boty: do hor lehké nízké trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), dále sandály (páskáče)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

Ve Vietnamu se vyskytuje i malárie. Ovšem v celé oblasti, kde se budeme pohybovat, se antimalarika běžně nepředepisují, riziko je mnohem menší, než jsou negativní účinky těchto léků. I v případě dalších onemocnění přenášených komáry je důležitá hlavně prevence před komářím štípnutím - používat kvalitní repelenty. Opravdu dobré repelenty mají na Zdravotních ústavech, kupovat nahodile repelenty někde v drogerii jsou mnohdy vyhozené peníze. Dále je třeba se bránit komářímu štípnutí nošením dlouhých kalhot a dlouhých rukávů, hlavně za a po soumraku v době největší aktivity komárů - v horách severního Vietnamu je to lehko proveditelné, jelikož nepanuje tropické horko.

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Možnost bezcelního dovozu zboží pro osobní potřebu v objemu (počítáno na jednu osobu starší 18 let): 1,5 l lihovin (s obsahem alkoholu nad 22%), 2 l lihovin (s obsahem alkoholu do 22 %), 3 l piva, 200 ks cigaret. Bezcelně je dále možno dovézt osobní předměty, jejichž hodnota nepřesáhne 400 USD. Elektroniku, valuty nad 5.000 USD je nutné deklarovat v celním prohlášení v zájmu bezproblémového odbavení při příjezdu do Vietnamu. Zákaz dovozu drog a pornografických materiálů... Platí zákaz vývozu starožitností bez povolení Ministerstva kultury Vietnamu, vietnamské měny, chráněných živočichů a rostlin. Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnosti, je nutné si uschovat účtenky pro případnou celní kontrolu.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Hanoji
Adresa: 13 Chu Van An, Hanoi
Telefon: +84 24 3845 4131-2
Fax: +84 24 3823 3996
Nouzová linka: +84 912 341 032
Email: hanoi@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny: po-pá 08.00 - 12.00, 12.30 - 16.30

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc: 115
Požárníci: 114
Policie: 113
Informace: 116, 1080
Turistická policie v Hanoji:
04-3771085 nebo
04-38525252 (pro krádeže, podvody…)

Časový posun: +5 hod v době letního času, +6 hod v době zimního času