Informace k zájezdu
Vietnam

Úvodní stránka zájezdu Vietnam ( Vietnam, Daleké cesty, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Akce je kombinací turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Pro účast na zájezdu je třeba smysl účastníků pro dobrodružství. Všechny pěší túry jsou nalehko - jen s malým batohem, formou kratších výletů spojených s návštěvami pagod, chrámů, jeskyní, vodopádů, vesniček. Túry a výlety se svou délkou a převýšením jsou méně náročné, ovšem jejich náročnost může zvyšovat subtropické klima s vyšší vlhkostí vzduchu, která je výraznější v jižnějších částech severního Vietnamu. V Sapě je klima horského charakteru. Túry jsou většinou náročnosti 1-2, chůzí denně strávíme 2-6 hodin s převýšením 200-500 metrů ve výstupu. Výjimkou je dvoudenní výstup na nejvyšší horu Vietnamu Fansipan náročnosti 2-3. První den se vystoupá do kempu 900 výškových metrů. Následující den vystoupáme 600 výškových metrů a sestoupáme stejné výškové metry zpět, sestup je možné si zkrátit lanovkou. Kromě pěších výletů pojedeme jeden den cca 20 km na kole mírně zvlněnou krajinou. Na kajacích budeme mít možnost prozkoumat jinak nedostupné mořské jeskyně a tunely. Předchozí zkušenost s jízdou na kajaku není nutná. Vzhledem k míře rozvoje oblasti mohou být některé přesuny místní dopravou dobrodružnější. Batohy budeme mít buď uložené na ubytování, nebo se s námi povezou místní dopravou. Pojedeme v malé skupině do 14 cestovatelů.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba na:
https://www.weather-forecast.com/locations/Hanoi/forecasts/latest

Jih země se vyznačuje tropickým monzunovým podnebím, teplým a vlhkým. Ovšem sever Vietnamu, kde se budeme pohybovat, leží v subtropech. Počasí v severním Vietnamu je obecně chladnější než v jižním Vietnamu a v ostatních zemích jihovýchodní Asie ve stejné zeměpisné délce. Doporučované měsíce k cestování na severu jsou říjen až duben. Je to suché období, kdy spadne méně srážek než v letních měsících a teploty jsou příjemné. Hodně chladné měsíce jsou na severu prosinec a leden.
V dubnu i listopadu je v severním Vietnamu dobré počasí na treky, může ovšem i pršet a být mlha, teploty jsou proměnlivé, průměrné teploty se pohybují mezi 13-22° C. Na vrcholu hory Fansipan je třeba být připravený na teplotu třeba i jen mezi 5-10° C.
Duben, říjen a listopad jsou nejlepší měsíce pro výstup na Fansipan.
V Hanoji a v Ninh Binh v listopadu začíná a v dubnu končí období sucha a může občas zapršet, průměrné teploty jsou kolem 25° C. Na ostrově Cat Ba je obecně klima příjemné, některé dny, když od moře fouká může být i chladněji.
V Hanoji a v Ninh Binh v listopadu začíná období sucha a může občas zapršet, průměrné teploty jsou kolem 25° C.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský dong. Stabilně se pohybuje kolem 1 Kč = 1000 dongů. Mince se již nepoužívají. Nejmenší bankovka je 200 dongů a největší 500 000 dongů.
Vietnamské dongy si buď vyměníte ve směnárně nebo vyberete z bankomatů. Nejvhodnější a nejlépe směnitelnou cizí měnou je USD. Vyměnit lze určitě bez problémů i EUR, ale měnit USD je vhodnější, rozšířenější a může to být kurzově i výhodnější. Americkými dolary se dá ve Vietnamu i platit, ovšem většinou se USD akceptují jen za větší platby - zpravidla platby za tour a jiné služby v cestovním ruchu. Vy budete téměř všude platit v místní měně, v donzích - v krámcích, v restauracích i skoro všude jinde.
Většina bankomatů akceptuje Visa nebo MasterCard a je omezena relativně nízkým limitem (2 000 000 - 8 000 000 dongů/výběr, ty vyšší limity mívají třeba banky ANZ, Citibank, ...)
Ceny: Většina výletů (včetně zapůjčení kol) a vstupů je již zahrnuta v ceně, stejně tak vstupní vízum do Vietnamu.
Na místě vydáte za fakultativní výlety v přepočtu cca 40 USD.
V ceně zájezdu je i 10x místní snídaně a strava při výstupu na Fansipan (2x oběd, 1x večeři a 1x snídani).
Další výdaje za stravu jsou ve vaší režii. Chcete-li poznávat místní kuchyni, výborně se najíte v menších podnicích, pouličních stáncích i v luxusních restauracích. Ceny jídel ve Vietnamu se liší místně i sezónně. Jídlo v levnější restauraci seženete od 30 000 do 50 000 VND. Například známá polévka Pho je v Hanoji k dostání za cca 40 000 dongů. Na venkově ji ale seženete i levněji. Cena jídla v dražší restauraci se pohybuje v rozmezí od 50 000 do 150 000 VND. Nealkoholické nápoje se pohybují okolo 8 000 VND, pivo koupíte od 10 000 do 15 000 VND.
Za suvenýry můžete utratit libovolnou částku, záleží jen na vás.
Vaše celková útrata na místě je proto velmi individuální, řádově mezi 200-300 USD, ale lze utratit samozřejmě méně i více. Každopádně je třeba mít i finanční rezervu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme např. tyto originální mapy:
- Vietnam, Laos, Cambodia 1 : 900 000 (Freytag a Berndt)

Knižní průvodci:
- Vietnam, Lonely Planet (Svojtka), česky, vydání 2014
- Vietnam, Rough Guides (JOTA), česky, vydání 2014
- Vietnam - Poznejte, Lingea, česky, 2016
- Vietnam, Kambodža, Laos a Severní Thajsko, Lonely Planet, česky, 2018

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

Baterie lze dobíjet na všech ubytování kromě chatek pod Fansipanem. Adaptér do zásuvek není potřeba, ve Vietnamu sice narazíte na více typů zásuvek (i na americký a britský typ), ale snad na každém pokoji v severním Vietnamu je zásuvka téměř totožná s evropskou, do níž lze strčit naši klasickou dvoukolíkovou zástrčku. Pokud očekáváte nadměrné nabíjení baterií, můžete si vzít i rozdvojku do zásuvky.
Ve Vietnamu fungují všichni čeští operátoři (T-Mobile, O2, Vodafone), je jen potřeba mít aktivovaný roaming, což je dnes zcela běžné, podmínky jsou u každého operátora jiné. Ale volat z mobilu se dost prodraží, volání stojí dle operátora většinou okolo 70 Kč/min odchozí a okolo 55 Kč/min příchozí. SMS okolo 13-15 Kč. Pokrytí signálem je většinou bezproblémové. Jedinou výjimkou jsou hodně odlehlá místa v horách. Mobil si ale vezměte určitě s sebou, minimálně pro případ nouze.
Internet: Většina ubytování má wifi zdarma.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Jedete do subtropů, kde je potřeba minimum věcí. Čím menší batoh budete mít, tím jednodušeji se budete na místě pohybovat.
Batohy a zavazadla: Během přesunů a transportu budeme často přenášet naše zavazadla a manipulovat s nimi, je třeba dojít na ubytování, absolvovat různé přesuny. Hlavní zavazadlo proto musí být mobilní, tedy středně velký (co nejlehčí) batoh, vhodný objem okolo 30-40 l, větší není potřeba. Je vhodné mít pláštěnku na batoh (lehký obal). Neberte si v žádném případě kufry na kolečkách či cestovní a sportovní tašky do ruky, expedici s nimi nezvládnete. Charakter akce umožňuje omezit velikost a váhu batohu na minimum. Dále budete potřebovat malý, lehký, skladný (lehce sbalitelný do hlavního batohu) batůžek o objemu do 20 l na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla. Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu zavazadla do letadla.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební karta na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny.
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, spacák, žádný ešus ani věci na vaření, žádné jídlo, žádné zbytečné zásoby čehokoli, žádné těžké pohory.
Doporučené vybavení: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50 % nebo Predator forte 25%), čelovka, deštník/pláštěnka, špunty do uší, hygienické potřeby, menší ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, mapy, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Co nejméně oblečení. Vše se dá vyprat, často budete hlavně v kraťasech a tričku. V horách na severu, zejména na Fansipanu, je však určitě nezbytně potřeba teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, mikina a lehčí bunda. Dále s sebou: plavky, pokrývka hlavy proti slunci, něco na noc na ubytování, …
Boty: Základní obuv do subtropů jsou sandály (páskáče), ve kterých se dá dobře chodit (ne nazouváky). K nim jsou třeba do hor nutné lehké nízké trekové boty.
Strava: Není třeba brát nic.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.