Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Vietnam je perlou jihovýchodní Asie. Prochází od pásma vysokých hor na severu přes subtropickou část až do oblasti tropů na jihu, kde se do moře vlévá řeka Mekong. Je to země, ve které se mísí chuť Orientu s francouzskou tradicí. Ze své krvavé a válkami poznamenané minulosti se Vietnam rychle vzpamatoval a i přes ovlivnění komunistickým režimem se otevírá turistům. Pracovitost a podnikavost místních obyvatel je až neuvěřitelná. My navštívíme oblast severního Vietnamu, která je považována za přírodně nejatraktivnější. Lidé zde stále žijí tradičním zemědělským způsobem života. Úžasné horské scenérie, zelená rýžová políčka, dramatická údolí s ostrými vápencovými útesy, ale také vynikající vietnamská kuchyně a tradiční národnostní menšiny v nádherně barevných kostýmech - to vše nás čeká na cestě touto úchvatnou zemí.

Zpočátku nás pohltí jedinečná atmosféra rušného hlavního města Vietnamu Hanoje - neutichající zvuk motorek, pouliční prodavači ovoce v typických kloboucích Nón lá, asijský shon, krásná vůně koriandru a čerstvé polévky Pho Bo. Nedaleká oblast Ninh Binh je pohádková krajina tvořená neskutečně tvarovanými vápencovými mogoty, jeskyněmi, útesy a zelenými rýžovými políčky. Po řece prozkoumáme malé jeskyně v oblasti Trang An (UNESCO), na kole dojedeme k budhistickému chrámu Bich Dong, pěšky vystoupáme k svatyni Quan Am s výhledy na řeku Ngo Dong. Vychutnáme si silnou atmosféru největšího budhistického chrámového komplexu Bai Dhinh Pagoda. Deštným pralesem se projdeme v největším, nejstarším a druhově nejbohatším národním parku země Cuc Phuong. V nejvyšších vietnamských horách u městečka Sapa poznáme tradiční vesnice Hmongů. Čeká nás zde také dvoudenní výstup na nejvyšší horu Vietnamu i celé Indočíny Fansipan (3143 m). Na ostrově Cat Ba si prohlédneme jeskynní nemocnici, vystavěnou za války, Han Quan Y. Přes obydlené rybářské plovoucí vesničky doplujeme na lodi až do čarokrásné zátoky Lan Ha Bay s tisíci ostrovy (vápencovými mogoty) a výhledy do světoznámé zátoky Ha Long Bay zapsané na seznamu UNESCO. Na kajacích prozkoumáme mořské jeskyně a tunely ve vápencových skalách a neopomeneme také koupání.

Zájezd je kombinací turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Všechny pěší túry absolvujeme nalehko formou kratších výletů spojených s návštěvami pagod, chrámů, jeskyní, vodopádů, vesniček. Túry a výlety jsou svou délkou a převýšením méně náročné, ovšem jejich náročnost může zvyšovat subtropické klima. Náročnější je pak dvoudenní výstup (s noclehem v chatkách) na nejvyšší horu Vietnamu Fansipan, odkud je však možné pro zpáteční cestu využít lanovku. Absolvujeme také kratší etapu na kole a vyzkoušíme si i jízdu na kajacích. Ubytovaní budeme v místních hotelech se snídaní. Jinak se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, kde si vychutnáme vynikající vietnamskou kuchyni. Pojedeme v malé skupině většinou do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Let z Prahy do hlavního města Vietnamu, Hanoje. Dle času příletu: procházka uličkami starého města, želví jezero Hoan Kiem s chrámem Ngoc Son na malém ostrůvku uprostřed jezera, první ochutnávka místní vynikající kuchyně.
 • 3. den: Krátký přesun do městečka Ninh Binh na jih od Hanoje. Na vypůjčených kolech krajinou vápencových mogotů ke starodávnému chrámu Thai Vi a k jeskynní budhistické svatyni Bich Dong (↔ 20 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Pěšky výstup ke svatyni Quan Am (0,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m), dechberoucí výhledy na řeku Ngo Dong uprostřed rýžových políček a vápencových skal.
 • 4. den: Nezapomenutelná plavba na pramici po řece sytě zelenou krajinou sevřenou vysokými vápencovými útesy, přes množství malých jeskyň v oblasti Trang An (UNESCO). Odpolední návštěva největšího budhistického chrámového komplexu celého Vietnamu Bai Dhinh Pagoda.
 • 5. den: Túra v největším, nejstarším a z hlediska druhové bohatosti nejvýznamnějším národním parku Vietnamu Cuc Phuong. Procházka deštným pralesem, návštěva tisíciletého stromu Cho Chi a záchranného centra pro ohrožené druhy lidoopů (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Noční přejezd pohodlným lehátkovým autobusem.
 • 6. den: Brzký ranní příjezd do nejznámějšího horského centra severního Vietnamu, městečka Sapa, snídaně a ubytování v hotelu na 1 noc. Prohlídka centra a dominanty města - kamenného kostelíku z 20. století. Odpolední prohlídka biologické zahrady Ham Rong, nádherné výhledy na protější hřeben Fansipanu a údolí Muong Hoa.
 • 7.-8. den: Dvoudenní výstup na nejvyšší horu Vietnamu i celé Indočíny Fansipan (3143 m). První den přejezd do sedla Tram Ton (1900 m), nejvýše položeného sedla ve Vietnamu. Celodenní výstup do kempu pod vrcholem ve výšce 2800 m, nocleh v jednoduchých chatičkách. Druhý den dokončení výstupu a sestup zpět do sedla (celkem za 2 dny 12 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m). Alternativně možnost sjet z vrcholu lanovkou (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 200 m).*
 • 9. den: Celodenní výlet údolím Muong Hoa s nádhernými terasovitými rýžovými políčky a osadami. Vodopády a stejnojmenná vesnice Cat Cat, návštěva vesniček Tan Van a Lao Chai s tradičním životem etnické menšiny Hmongů (7 hod, ↑ 300 m, ↓ 500 m). Místní dopravou návrat do hotelu. Noční přejezd pohodlným lehátkovým autobusem.
 • 10. den: Ranní příjezd na ostrov Cat Ba do stejnojmenného městečka na jihu ostrova. Odpočinkový den. Snídaně a ubytování v hotelu na 3 noci, prohlídka městečka Cat Ba a nefalšované vietnamské tržnice, procházka po pobřeží, pozorování života místních rybářů. Možnost výstupu na vyhlídku nad městem.
 • 11. den: Do nitra ostrova, do NP Cat Ba. Pěšky výstup na vrchol Ngu Lam (177 m) (2 hod, ↑  200 m, ↓ 200 m). Prohlídka jeskyně Hang Trung Trang a jeskynní nemocnice Han Quan Y. Návštěva přístavu v severní části ostrova, procházka k svatyni po bambusovém mostě.
 • 12. den: Plavba nádhernou krajinou s vápencovými mogoty do zátoky tisíc ostrovů Lan Ha Bay, výhledy do světoznámé zátoky Ha Long Bay (UNESCO). Kajaking přes malé jeskyně a tunely ve vápencových skalách. Oběd na lodi. Za příznivého počasí možnost koupání. Zpáteční plavba plovoucími vesničkami. Večerní návrat do hotelu.
 • 13. den: Dopolední návštěva kanonové pevnosti nad městečkem Cat Ba. Odpolední přesun do Hanoje.
 • 14. den: Dokončení prohlídky Hanoje - návštěva citadely Thang Long a téměř tisíciletého chrámu literatury. Odpolední nákupy. Večerní nebo ranní odlet.
 • 15. den: Návrat do Prahy.

(*) Poznámka: Správa NP Hoàng Liên neumožňuje výstup na Fansipan osobám pod 16 let a nad 70 let. Náhradní individuální program:
7. den: Prohlídka městečka Sapa, trhů a okolí, možnost masáží apod., nocleh v Sapa.
8. den: Výjezd lanovkou na vrchol Fansipanu, užití si toho nejlepšího z hory, setkání se skupinou, sjezd lanovkou dolů.
Zpáteční lanovka na Fansipan a nocleh v Sapa je v tomto případě v ceně zájezdu.

Ubytování

Spát budeme 9x v místních hotelech, v pokojích pro 2-4 osoby s vlastním nebo společným sociálním zařízením na chodbě (2x v Hanoji, 2x v Ninh Binh, 2x v Sapě, 3x na ostrově Cat Ba). Na ubytováních jsou k dispozici povlečení a ručníky. 2 noci strávíme při přejezdu v pohodlném lehátkovém autobusu, před těmito přesuny (5. a 9. den večer) je zajištěna možnost se osprchovat. Při výstupu na horu Fansipan přespíme 1 noc v kempu ve výšce 2800 m ve velmi jednoduchých chatkách bez elektřiny s dřevěnými palandami pro 6-14 osob, kde nám zapůjčí spacák a obyčejnou karimatku. Většina ubytování má wifi zdarma.

Stravování

V ceně zájezdu je zahrnuta 11x snídaně v hotelech, kde budeme spát. Večeřet budeme v místních restauracích. Vietnamská kuchyně je jedna z nejvyhlášenějších na světě. Pho Bo, jarní závitky, rýžové nudle a rýže se zeleninou na různé způsoby tvoří základ místního jídelníčku. 7. a 8. den při výstupu na Fansipan je v ceně 1x snídaně, 2x oběd a 1x večeře. Během dne si na túry vezmeme svačiny z vlastních zdrojů nebo se na oběd zastavíme v restauraci. Chcete-li poznávat místní kuchyni, výborně se najíte v menších podnicích, pouličních stáncích i v luxusních restauracích. Jídlo lze dokupovat téměř denně. Ceny jídel ve Vietnamu se liší místně i sezónně. Jídlo v levnější restauraci seženete od 40 000 do 80 000 VND. Například známá polévka Pho je v Hanoji k dostání za cca 50 000 dongů. Na venkově ji ale seženete i levněji. Cena jídla v dražší restauraci se pohybuje v rozmezí od 100 000 do 200 000 VND. Nealkoholické nápoje se pohybují okolo 10 000 VND, pivo koupíte od 10 000 do 15 000 VND. Zásadně si nekupovat pouličně vyráběnou zmrzlinu, pít jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dát raději čaj místo vody, kde máte jistotu převaření, zásadně odmítat vodu s ledem, dbát na osobní hygienu, dávat pozor na to, co jíte a od koho to kupujete.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat místní dopravou - mikrobusy, autobusy, loděmi. Dva delší přesuny absolvujeme nočním lehátkovým autobusem. V oblasti Ninh Binh se projedeme i na zapůjčených kolech. V zátoce Lan Ha Bay vyzkoušíme kajaky. Vzhledem k míře rozvoje oblasti mohou být některé přesuny místní dopravou dobrodružnější.

Cestovní formality: Na cestu do Vietnamu je nezbytný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po skončení cesty. Pro vstup na území Vietnamu je nutné mít vízum. To vám vyřídíme elektronicky, jedná se o vícevstupové vízum platné po dobu 90 dní od vstupu do země. K vyřízení víz nebudeme fyzicky potřebovat váš pas. Vízum vám vyřídíme cca 3 týdny před akcí, proces vyřízení trvá do 3 dnů. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Zvážit lze také očkování proti hepatitidě B a proti vzteklině (pokousání toulavým psem nebo opicí), ale obě očkování se při kratších cestách do Vietnamu běžně nevyužívají.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Vietnam

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Thajsko - pohodová turistika

Horské pralesy, exotika a tropické ostrovy Andamanského moře