Informace k zájezdu
Vilcan a Retezat

Úvodní stránka zájezdu Vilcan a Retezat ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Přechod pohořími Vilcan a Retezat patří mezi středně obtížné treky v rumunských Karpatech. V první části zájezdu nás čeká na rozchození poměrně pohodový přechod horskými loukami hřebene Vilcanu a Malého Retezatu, klasické toulání po poloninách s relativně menšími převýšeními, v průměru denně okolo 700 m nahoru a totéž dolů. V závěru Vilcanu (masív Oslea) je ostřejší vápencový hřeben. Lehce lezecký je fakultativní výstup nalehko (bez těžkého batohu) na Piatra Iorgovanului v Malém Retezatu. Na Velkém Retezatu půjdeme náročnější hřebenovkou, krásnou panoramatickou cestou (nahoru a dolů) po vrcholcích hřebene, která vyžaduje zvýšenou obezřetnost a jistý krok, na závěr sestoupíme od retezatských jezer do údolí. Převýšení na Velkém Retezatu jsou relativně větší, v průměru okolo 1000 m nahoru a totéž dolů, u nejnáročnější túry ve stoupání až 1400 m za den, u této túry však existuje snazší alternativa. Denní klesání je nejvyšší poslední den - 1650 m. Naše putování povede ve výškách 1200-2500 m, pohoří Vilcan je nižší s vrcholy ve výškách 1500-1900 m a sedly 1200-1500 m, na Malém Retezatu jsou vrcholy okolo 2000 m, na Velkém Retezatu budeme neustále ve výšce nad 2000 m. Na túrách budeme trávit denně v průměru 6-8 hodin včetně pauz. Protože se jedná o sedmidenní přechod hor natěžko bez podpory autobusu, je potřeba počítat s tím, že si vše potřebné ponesete na zádech. Proto je nezbytná dobrá fyzická a psychická kondice. Po vystoupení z autobusu 2. den ráno se s ním setkáme až na konci přechodu 8. den. Důležitá je proto volba batohu a hlavně jeho obsahu. V autobuse bude možné zanechat přebytečné věci na cestu zpět.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Peleaga/forecasts/2509 (Peleaga 2509 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni na déšť a bouřky, mlhu a chlad, ale stejně tak může být teplé a slunečné počasí. Teploty v noci se mohou na Retezatu přiblížit nule.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Utratit můžete cca 10 RON za vstup do ruin Sarmisegetusa Traiana. Trochu peněz můžete také utratit ve vzácných horských chatách či za sýr (viz kap. stravování). Na jídlo a případné suvenýry by vám mělo stačit asi 30-40 €, ale záleží na vašich chutích a potřebách. Pokud vám nějaké rumunské lei zbudou, bude možnost je utratit poslední den v Hategu. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 30-50 €, dle vašeho uvážení. Ceny za potraviny a ceny v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Ráno po příjezdu do Rumunska ve městě Petroşani bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Na výběr hotovosti z bankomatu nelze spoléhat jako na jediný zdroj financí, výběr je možný v Petroşani (2. den) a v Hategu (8. den). Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, příp. na závěr v Hategu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Dimap: Muntii Retezat 1 : 50 000.
Mapa Vilcanu není na trhu k dispozici.
Knižní průvodci:
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (edice Mirago, v kroužkové vazbě).

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička, malý batůžek. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství cizí měny, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapa (viz kap. Mapy a literatura), batůžek na palubu busu (malý, skladný), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), lehčí rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Jedná se o přechod hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy - také viz kap. Stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, cibule, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody, doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Tomáš Pečenka - Vilcan a Retezat 2003 a Aleš Paděra - Rumunsko 2003, Robert Kořínek - Karpaty 2007 - Vilcan a Retezat, Daniel Ševčík - Vilcan a Retezat 2009, Vítek Ditrich - Vilcan a Retezat 2010, Jiří Vackář - Vilcan a Retezat 2016.