Vilcan a Retezat

Medvědí a Jezernaté hory (Rumunsko)

Vilcan - Medvědí hory ...bloudivé a členité hory bez turistických cest. Probíjeli jsme se jimi napříč tři dny bez mapy, křížem krážem přes údolí a hřebeny, holé i zarostlé, jen se slunečním kompasem nad hlavou... všechno tam bylo tiché - oheň, les, vyprávění, úplněk. Bez lidí, jen černí kanci v neprostupných houštinách pod námi...
Retezat - Jezernaté hory ...volní koně zrcadlí tváře ve večerních vodách... Na hřebeni užasneš, v jediném okamžiku se otevře nevídaný pohled - objeví se jezernaté hory... Ne zcela liduprázdno, ale u večerního ohně ještě nikdo neruší hvězdné ticho...
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)

Vilcan - opravdová lahůdka pro milovníky divočiny a nefalšované romantiky. Potkáme tu pouze pár posledních osamělých bačů se svými stády ovcí a polodivoké koně. Půjdeme po hřebenu po travnatých poloninách s nádhernými výhledy na sousední Malý Retezat a Paring, ale i hlubokými bukovými a smrkovými lesy. Na turistickou značku narazíme pouze ojediněle. Při večerním posezení u dohasínajícího ohně budeme mít pocit, že se můžeme dotknout hvězd. Narazíme také na salaše, mnohé z nich dnes pustnou, ale na některé snad ještě budeme mít možnost popovídat si řečí rukou a nohou s místními bači a za levný peníz koupit sýr.
Retezat - snad nejkrásnější rumunské hory a dokonalá ukázka ledovcové činnosti někdejšího nejmohutnějšího ledovce rumunských Karpat: strmé skalní stěny, nedozírná suťoviska, žulové hřebeny Velkého Retezatu i krasový vápencový Malý Retezat. Ovšem nejkrásnější jsou kaskádovitě spojená vysokohorská jezera s průzračně čistou vodou. Jezer je tady na osmdesát a u dvou nejkrásnějších a největších budeme nocovat.

Přechod pohoří Vilcan a Retezat patří mezi středně obtížné treky v rumunských Karpatech. Poměrně pohodový přechod horskými loukami hřebene Vilcanu a Malého Retezatu je prostřídán ostřejším vápencovým hřebenem masívu Oslea a na Velkém Retezatu náročnější hřebenovkou, krásnou panoramatickou cestou se skalnatými vrcholy, která vyžaduje zvýšenou obezřetnost a jistý krok. Naše putování povede ve výškách 1200-2500 m. Na túrách budeme trávit denně v průměru 6-8 hodin včetně pauz s průměrným denním převýšením 600-1000 m nahoru a totéž dolů. Nocovat budeme ve vlastních stanech na osvědčených horských tábořištích. Skupina mívá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Výjezd k chatě Straja (1445 m) v pohoří Vilcan, začátek přechodu. Výstup na vrchol Straja (1868 m) a výhledovým hřebenem přes vrcholy Mutu (1737 m) a Verde (1627 m). (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Dále na západ přes zalesněné sedlo Saua Cirloabele (1372 m), po hřebeni přes rozhledový vrchol Sigleu Mare (1682 m), kolem mnoha salaší a do sedla Saua Dilma Cazuta (1152 m). (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
  • 4. den: Vrchol Arcanu (1750 m) s výhledy na Retezat, sestup do sedla Groapa Nedeiutii (1485 m). (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 500 m)
  • 5. den: Ostrý hřeben Muntii Oslea a nejvyšší hora Vilcanu Oslea Mare (1945 m). Sedlo Pasul Jiul - Cerna (1330 m), oddělující pohoří Vilcan a Retezat, táboření pod sedlem Soarbele mezi pohořími Godeanu a Retezat. (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 650 m)
  • 6. den: Travnatý vápencový hřeben Malého Retezatu - Retezatul Mic s většinou jeho vrcholů - Piatra Iorgovanului (1997 m), Albele, Vf. Dragsanu (2080 m). Táboření u chaty Buta, občerstvení. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 600 m)
  • 7. den: Poměrně náročná túra s velkým převýšením. Přes vrchol Custura (2457 m) přechod spojovacího hřebene do Velkého Retezatu na Vf. Papusa (2508 m) a nejvyšší vrchol pohoří Vf. Peleaga (2509 m). Nocleh u největšího ze zdejších jezer Bucura (2041 m) (9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 900 m). Alternativně lehčí varianta přes údolí Poiana Pelegii, výstup na Peleagu nalehko.
  • 8. den: Vf. Bucura (2433 m), jeden z nejkrásnějších vrcholů pohoří, pyramida Retezat (2482 m). Sestup okolo chaty Pietrele ke Cârnic-Cascadă, místními minibusy do Hategu (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 1650 m). Poslední nákupy, možnost večeře, noční přejezd Maďarska.
  • 9. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 8 hod.

Nocování

V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti či v dosahu je voda. Kromě posledních dvou nocí je na tábořišti vždy možné rozdělat oheň.

Stravování

Z vlastních zásob, vlastní vaření. Na chatě Cabana Buta je možné si dát pivo a zkusit nějaké jednoduché rumunské jídlo. V závěru akce po sestupu na Cabanu Pietrale možnost najíst se v rumunské podhorské chatě. Ceny jsou podobné jako v horách u nás. Na některé ze salaší na Vilcanu snad budeme mít možnost koupit od bačů místní vynikající sýr (brynzu). Dokupování zásob není během přechodu možné. Při cestě zpět je možno zajít na večeři v Hategu.

Vilcan a Retezat

Vilcan a Retezat

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Nejvyšší vrcholy Rumunska

Přechod pohoří Fagaraš a Paring

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce